VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi

3 posters
YazarMesaj
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi Empty
MesajKonu: Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi   Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi EmptySalı 25 Tem. 2017, 13:05

Merhabalar. Online de olduğu için acaba offline uçularda da hava şartlarına göre pist değişimi yaptırabilir miyim ? Bunun için bi eklenti uygulama var mı ? Teşekkürler
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi   Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi EmptyÇarş. 26 Tem. 2017, 02:37

Zeynel hocam, eklenti vardı sanırım ama şu an bilemiyorum. Ancak, FS başladığında ana menüdeki seçeneklerden "Selected Weather" 'dan "Major Thunderstorm", "Stormy Weather", vs. gibi kötü hava şartları seçildiğinde pist değişimi oluyor.
Diğer hocalarımız da başka çözümler sunabilir. Saygılar.
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

MesajKonu: Geri: Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi   Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi EmptyÇarş. 26 Tem. 2017, 12:43

Hocam dediğinizi de deniyorum şimdi. Ama asıl istediğim uçuş sırasında biraz daha gerçekçi olması maksadıyla eklenti istiyordum. Hava durumunu dediğiniz gibi yapsam yine hangi piste iniş kalkış yapabileceğimi az çok tahmin edebilirim. Ama istediğim eklentiyle ATC den bu bilgili almam gerekecek. Teşekkür ediyorum. Saygılar
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi   Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi EmptyPerş. 27 Tem. 2017, 01:23

Çevrim dışı uçuşlarda FS kontrolörü, rüzgara uygun pist belirliyor, onu belirteyim. Haa, şöyle bir durumla da karşılaşmıştım: İstanbul Atatürk için inişe 05 vermişti (ki yılın büyük bir bölümü bu piste oluyor inişler, poyraz sebebiyle) ancak kalkışları da 05 pistine yöneltmişti. O zamanlar kullanılan tasarımda 05'i kalkışa kapatsak sıkıntı olmayabilirdi belki. Haliyle 05 kalkışa da verilince uzun uçak kuyrukları oluşuyordu. Normalde 05 iniş iken 35L/R de kalkışta kullanılıyor ancak FS, bunu bilemiyor.
05'i kalkışa kapatmak da yanlış çünkü özellikle kış aylarında 20 kts üzeri rüzgarda inişi 35L/R pistlerine veriyorlar (kuzeyden geliyor bu rüzgar). Bu durumda 05 pistinin de kalkış için kullanıldığını biliyorum (ağır uçaklarda yetersiz kalabiliyor uzunluğu nedeniyle).

Ücretli eklentilere sahipseniz hava durumunu değiştirip deneyin derim ancak Atatürk'te yapmayın bunu. Tek pistli meydanlarda denenebilir.
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

MesajKonu: Geri: Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi   Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi EmptyPerş. 27 Tem. 2017, 08:19

Çevrimdışı uçuşlarda bu istediğim zor gibi görünüyor hocam.

Bir eklenti buldum hocam. İstanbul Atatürk de eklentide ki hava şartlarını yaptığımda kalkış için 23 pistine yöneltmişti. Altimetre değerinde 2992 yerine 3003 gibi bi değer söylemişti. Dediğiniz gibi bu şartlarda bu pist hem için hem kalkış gibi kullanılıyor.

Teşekkürler. Saygılar hocam.

Offline Hava Şartlarına Göre Pist Değişimi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» pist hizlalama
» Rüzgâr'a göre iniş; LTCG Trabzon Havaalanı vor dme?
» Pist'den Düz kalkamıyorum?
» FSX ATC Pist Kullanımı.
» PREPAR3D V1 DİRECT PİST BAŞINDA BAŞLIYOR.