VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Nerede Gerçekçilik? Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Nerede Gerçekçilik?

+7
Özgür Kiraz
Sabri Sorgut
rybantics
trooper
fxraryd
pilot
bso!d€roß
11 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

Nerede Gerçekçilik? Empty
MesajKonu: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyC.tesi 20 Mart 2010, 20:45

Bugün gördüğüm bir olayı beni şoka düşürdü ve aramızda bu hobiyi ''OYUN'' olarak yapan olduğunu gördüm ve üzüntü duydum. Bir sanal havayolundan 2 tane pilot biri sabiha gökçenden kalkmış diğeri LTBA'dan... ikiside Muş'a gidiyor buraya kadar herşey normal ancak durumun vahimliği uçak tiplerinde...

İkiside Boeing 747-400!!! Muş'ta bırakın bu 2 uçağı 1 tane bile 747 kaldıracak apron yok... bildiğim kadarıyla 3 yada 4 uçaklık bir apronları var ve aynı anda en fazla 3 yada 4 tane 737 park yapabiliyor ki bundan da şüpheliyim...

Ey gidi günler... O gerçekçi uçulan günler...
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyC.tesi 20 Mart 2010, 23:17

Bir de Online uçmuşlar?!...
Muş'a ik defa gidiyorlar besbelli?.. :D Sanırım, Touch and Go! yapacaklardı.
İyi ki AN225_Myria ile gitmemişler!. :D
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPaz 21 Mart 2010, 00:02

İlk değil hocam bu arkadaşlar bizim online ortamda epeydir var olan şahışlar... daha önce IVAO'da uçuyorlardı yeni geçiş yaptılar Vatsim'e... gerçek bir havayolunun sanal havayolu pilotları bunlar... daha önce kendileriyle girdiğim bir diyalogda beni mahkemeyi vereceklerini söyleyen pilotlar :D sanal mahkemeye vereceklerdi heralde :) oldu olacak sanal dar ağacında sallandırın tam olsun :D

Hocam cozuttu millet geçen vatandaşın biri Mardin'e A380 ile inecekti yaklaşmadaydı en son gördüğümde
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPaz 21 Mart 2010, 01:30

Ya!, bırak hocam şunları!...Kim neyle, nereye inerse insin.Milleti biz mi düzelteceğiz?..
Bizim Anatolia da ve VAPS'ta sorun çıkartan yok ya!..Biz kendimize bakalım.Onlara da VATSIM baksın.Bir gün atılırlarsa, anlarlar 380 ile Mardin'e inmeyi!.. :D
fxraryd
Pilot-2

Pilot-2

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPaz 21 Mart 2010, 21:27

Burak hocam İvao'da LTBS_APP açmıştım.Elemanın biri online oldu.Flight plan filan doldurmuş bende o arada başka bir uçağa vektör veriyordum.Adam clearance istedi.Stand by please dedim.Adamı establish ettim uçuş planını bir açtım şok.Tayyare A380 plan LTBS-LTAI clearance vermedim.Gerçekçilik filan bir şeyler söyledim elemana.Dedi keyfimin kahyası mısın?Benimde online sürem 3 saati geçmişti yani sinir katsayısı 4X filan.Adama fırça atmaya başladım.O arada supervisorlerden biri kanala girdi.Heralde adam şikayet etti.Supervisor ne oldu dedi.Anlattım.Supervisor aynen şunları söyledi adama.İvao platformunun amacı havacılığı gerçeğine en yakın biçimde simüle etmektir.Bana gerçekte bu hatta A380 kullanan bir havayolu gösterin İvao'dan istifa edeceğim dedi.Adamcağız o gün offline oldu bir daha da online görmedim.Böyle durumlarda bence supervisorlerin müdahale etmesi lazım.
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 00:20

Zaten bir dahaki sefere böyle birşey gördüğümde ss alıp direkt TRVACC foruma koyacağım... geçenlerde yine bir saçmalık LTBA 18R ve 18L' 2 adet 747 resmen kol uçuşu yaparak iniyordu... yine camiamızın tanınmiş bir VA'sının 2 adet sanal pilotu
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 02:06

Kol inişi yapan 747'ler, THY boyamasıdır bir de Allah bilir?...Böyleyse, ne uçuşta gerçekçilik ne de havayolunda gerçekçilik var?..Online uçan birinin THY'de 747 olmadığını bilmemesi çok garip.
Tamam!,... LTBA'ya A380 de iner, B747 de..Geçen sene hatırlıyorsak gerçekte A380 gelmişti.Ancak bunların çıkış noktası yurtdışı ve uzun yoldan gelirlerse olabilir, değil mi hocam?..
Sanırım bunların amacı, heyecan ve adrenalin...

Burak hocam.Bu sıra Alperen hocamız yok ortalıkta?..Merak ettim de..Başına bir şey gelmesin sakın?..
Eprem hocamızın sanırım YAZ'a kadar dersleri ve işleri yoğun.Ara-sıra girebiliyor da...Alperen hocamız kayıp!. :D
Tora hocamız da ne zamandan beri sırra kadem bastı.Onu da mı kaçırdılar yoksa?.. :D
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 10:57

Yok hocam THY değiller hakkını yemeyelim ama flythy sanırım eğitim konusunda eski öneminden uzak çok sayıda basit insan gelmiş. Kendileri daha önce vATSIM uçarken IVAO'ya geçen ve bu aralar tekrar VATSIM'e gelen bir VA'nın sanal pilotları... tabi o sanal havayoluna lafımız yok zira kurucusu saygı duyduğum bir kişidir severim ama malesef bu 2-3 sözde vpilot o havayolunu da lekeliyor

-THY'den bir vpilotla yaşadığım olayı anlatayım
hocam biliyorsunuz unicomm kanalı var atc olmadığı zaman pilotlar bu kanal vasıtasıyla durum raporlaması yaparak yapacakları şeyler hakkında diğer vpilotları bilgilendiriyorlar...
Ben bir gün LTAC 21L pist başına taksi yapıyorum THY'nin biri adeta otobanda makasa girer gibi bir anda önüme geçti... Naptığınızı sanıyorsunuz dedim aa görmedim dedi... bal gibi de gördünüz burası dingonun ahırı değil herşeyin yolu var yordamı var kuralı var taxi önceliği bende dedim... vatandaş tamam lan uzatma dedi... 21L pist başında bunun kalkmasını beklerken bu offline oldu... sonra bir baktım biri online oldu çağrı kodu NTL110AQ... benim çağrı kodum NTL110 yani çağrı kodu vasıtasıyla adam bana küfür ediyor...

Benim uçak A310 İstanbula doğru uçuyorum bu eleman bana yetişti ve bildiğiniz İT DALAŞI oldu gökyüzünde bir A310 ve 738 ile beraber!! sonra supervisor'a şikayet ettim ve adamı offline ettiler...

Güzel camiamızı güzel hobimizi kirleten insanlar doluşmaya başladı malesef sonrada hep yurt dışı uçunca büyüklerimiz bize kızıyor neden TR havasahsında uçmuyorsun diye!! Uçmam için tek bir sebep söylesinler bu tipler varken bir daha yurt dışı uçmam söz veriyorum!! Bu tipler temizlensin aramızdan uçtuğum en uzak yer Kars olur yemin ediyorum !!!

Pilot hocam Tora hocayı bilmiyorum ancak Alperen şu sıralar okulundaki havacılık kulübünün faaliyetleriyle meşgul
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 15:37

Haklısın hocam.Bu tip VA pilotları, bizden önceki hocalarımızın sevdirmek istediği ileriye götürmek istediği Sanal havacılığımızın yüz karası.
Buradan FLYTHY ve diğer böyle kişileri bünyesinde barındıran VA yetkililerine sesleniyorum;
İlk önce bu işe yaramaz VA pilotlarını kınıyorum, bunları bünyesinde halâ barındıran ve dışarı atmayan yetkilileri de KINIYORUM!..Burada bulıunan FLYTHY ye üye olan kaptanlarımız bu sayfayı Adminlerine bildirsinler.Baksınlar kimler varmış içlerinde!...
Rezil ettiniz be Online uçuşları!..Yazıklar olsun sizin gibilerine..!

Bundan sonra böyle kişiler yakalandıklarında hem o andaki Supervisor'lere şikayet edilecek, hem de burada,VAPS'ta ve ilgili olduğu VA sitesinde ismi,cismi,çağrı koduyla,yaptığı densizlik resimleriyle açıkça ilân edilip KINANACAKTIR..!.Ve hiçbir havacılık sitesine alınmaması için yetkililere bildirilecektir!..

Yutkunduk,yutkunduk!..Nereye kadar?..Deşifre etmeyelim dedik, düzelir dedik!...Yok kardeşim!..Bunlar daha da azıttı!...Bundan sonra merhamet yok!..Hepsi gerektiği yerlere ihbar edilecektir!..Böyle nadide güzel, dost ve sıcak bir camiada "LAN" diye hitap etmek neymiş anlayacaklar!...

Çok fazla olmadı hocalarım.Çok ileriye gitmedik!..Ya düzelirler yada deşifre edilip, sanal havacılıktan atılırlar.Paşa gönülleri bilir!..
fxraryd
Pilot-2

Pilot-2

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 19:05

Hocam böyle bir temizlik hareketine gerçekten ihtiyaç var...
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 22 Mart 2010, 23:24

Bu 3-5 kişiyle olacak şey değil...
Herkes taşın altına elini koyacak ve bu hobimizin daha güzel ve daha SAYGILI bir ortamda gerçekleşmesi için gerekeni yapacak.

Yada bir dönem olduğu gibi yine herkes git gide online uçuşlardan uzaklaşacak... bir gün gelecek benimde sabrım tükenecek... ya bir daha TR havasahasında uçmayacağım yada offline olarak AI traffic ile uçacağım...
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptySalı 23 Mart 2010, 06:37

Bu camiamızda inen arkadaşlar kim?! PM atarsanız sevinirim.
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptySalı 23 Mart 2010, 07:23

kurty demiş ki:

Kurty hocam,
Bu şekilde uçarak hobimizi kirleten, bizimde uçuş güvenliğimizi tehlikeye atan kişileri ve uçtukları o güzel Sanal Havayolunun adını lekeleyen bu 2-3 kişi gibi diğerlerini de... gerekli yerlere şikayet etmedikten sonra; kim olduklarını bilmenin pek bir faydası yok... eğerki bu forumda o VA'dan kimse varsa zaten kendi yöneticilerine veya forumlarında durumu açmıştır... Ayrıca benim gibi çok online uçan arkadaşlarda bu sözde vpilotlara rastladılarsa kimlerden bahsettiğimi çok iyi biliyorlar...

VA yöneticilerine çok büyük iş düşüyor...
İnsan çoğunluğu kalite anlamına gelmiyor... hepimiz az ama öz felsefesini benimsersek az ama kaliteli kişiler barındırırsak içimizde hepimiz için daha keyifli bir hobi gerçekleştirme imkanı söz konusu olacak...

Vpilotlara çok büyük iş düşüyor...
bu tip durumları görünce ilgili makamlara rapor etmek gerekiyor... yukarda bahsettiğim olayların hiçbirini rapor etmedim ama bir tanesinde trvacc'den bir atco o sırada uçuş yapıyor ve LTBA 18L inişi yapmak üzere BKZ civarındaydı... unicomma yansıyan tartışmaları illaki gördü ama yaptırım uyguladımı yada uygulanması için girişimde bulundumu bilemiyorum

Hata herkes yapar ama hatayı kabullenmek bir erdemliktir... bir arkadaşımızın hatasını söyleyince karşılığında küfür yemek istemez kimse

Bundan sonra ne yapılacak? Yapılan şikayetler vs. çözüm getirmesse bu tip vpilotları teker teker afişe edilecek
bso!d€roß
Pilot-4

Pilot-4

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptySalı 23 Mart 2010, 07:32

kurty demiş ki:

Sanal bir ortamdayız kurty hocam yazılan bir yazı, bir noktalama işareti bile farklı yönlere çekilebilir... ben birisine bir mesaj yazdığımda ''!'' işaretini kullanmamaya gayret ederim yanlış anlaşılmasın diye... madem kullandınız ne anlamda hangi amaçla kullandığınızı sorabilirmiyim? Daha sonra yaşanabilecek yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için...

2 747 ile Mardin olayında ne kadar üzücüdür ki uçan vpilotlardan birinin başka bir forumda ben oyun amaçlı uçuyorum diye bir yazısı vardı... tamam iyi hoş kimse bunu gerçek amacı için kullanmak zorunda deği... isterseniz concorde ile uçun Mardin'e ama LTBA da yaşananlar diğer kişilerin keyiflerini kaçırabilecek şeylerdi ve ortak kullandığımız bu online ortamda kimsenin başka birinin keyfini kaçıracak davranışlar içinde bulunma hakkı yok. Yine başka bir olay 18L yaklaşma için CEK VOR üzerinden geçerken sağ taraftan LTBA'da inişleri izliyorum... 2 trafik arka arkaya indi... aynı anda teker koydular piste... bunlara bir dur demek lazım artık yada bu hobiyi düzgün ve kaliteli olarak yapan herkes kaçacak... herkes deyim yerindeyse ''dan dun'' uçacak ne bir ATC açacak ne bişey olacak... yazık olacak
trooper
Pilot-1

Pilot-1
trooper

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyC.tesi 04 Eyl. 2010, 02:55

Nerede Gerçekçilik? 234m

İsmini vermek istemediğim bir şahsın pb sırasında benim üstüme çıkması ve hiçbirşey yokmuş gibi davranması böyle insanları gördükçe soğuyorum sanal uçuşlardan...
acaba bu tarz olayları ve kişileri şikayet edebileceğim bir yer mevcutmudur?
rybantics
INACTIVE

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 06 Eyl. 2010, 19:51

Bazı kimselerde yerdeki uçaklar gözükmüyor. O yüzden sizi görmemiş yada içinizden geçmiş olabilir. :D
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 11:05

sırf benim ingilizcem o kadar iyi olmadığından aslında ordaki çoğu kişiden iyide , yinede ortamı bozmamak adına şuana kadar sadece 1 kez online oldum ama yapamayınca girmedim bir daha ...
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 11:10

yapamamamın nedeni taxi yollarını bilmediğimden piste çıkıcağım doğru yolu bulamadım çıktı alıp yapmam lazdım dı o zamanda yazıcı yoktu artık var ama yinede girmiyorum , birde bunları okudum online ne kişiler varmış bee ben uğraşıcam o kadar hevesle çayımı alıp yanıma uçuşa geçicem ama gelip çarpacak crash olucam çıldırırım pc başında
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 12:50

IVAO uçuşlarında (veya sanal uçuşlarda), otomatikman crash (yani çarpışma, kaza) seçeneği kapatılıyor, hava durumu seçme özel bir şekil alıyor, keza trafik ayarları da özel bir ayara geliyor. Böylece gerçek hava durumunu, çevrimiçi (online) trafiği kullanabiliyor, çarpışma ve kazalardan bir şekilde korunmuş oluyorsunuz (kapatılması taraftarı değilim bu seçeneğin, ben açmıştım).

Sanal ortamda 4 kez uçmayı denedim. Yaşadıklarım (daha simulatörü yeni yeni öğrendiğim zamanlar ama sonuncusu çok komiktir):

1. FSX 737-800W uçağıyla LTAC-LTBA uçuşu yapmak istedim. Kalkışa geçtiğimde uçuş planı yapmadın diye sistem uyardı, sonra da attı. Böylece bir uçuş planı yapmam gerektiğini anladım kahkaha

2. LTBJ-LTBA uçuşunu akşam vakti FSX 737-800W uçağıyla yapmak istedim. Elimdeki Adnan Menderes tasarımı, varsayılan, tek pistli tasarım. ATC'de gerçek kişi vardı. Uçuş planı yaptım, uçuş yüksekliğini 11.000 feet verdim. Biraz az değil mi, normalde FL280-FL300 uçulur dedi (doğu koridorunu çift sayıdan verdiğini hatırlıyorum, o zamanlar cahiliz, şimdi olsa sorardım neden tek sayı değil ve neden bu kadar yüksek diye). O zamana kadar uçuşlarımı, en fazla 15.000 feet yükseklikte yapmıştım (ne zamanlarmış ama). Hep görürdüm, AI uçaklar (FSX'teki AI uçaklar, Orbit, World Travel gibi) FL330 gibi seviyelerdeydi, arkada duman çıkar, neden bende çıkmaz, neden yüksekte uçarlar diye sorardım kendime kahkaha Neyse, uçuş seviyemi FL280 olarak düzelttim (hayatımda ilk kez o yüksekliğe çıkacağım). Akşam uçtuğumdan (daha bizim oğlan doğmamıştı) akşam karanlığını seçtim ama LTBJ inanılmaz kalabalık, çevrimiçi IVAO trafiği var, hayatımda görmediğim türde uçaklar ve boyamalar var. Neyse, ATC bana 34R pistini verince "af buyur, burada tek pist var" şeklinde bir ifade kullandım. O da bana, varsayılan tasarımı mı kullanıyorsun dediğinde evet dedim ve anlattı durumu. Yine de 34R ama sen 34 olarak kalk dedi (çok babacan biriydi, Allah razı olsun, verdiği bilgiler aslında işime yaradı da). FSX kullananlar bilir, varsayılan uçakların aydınlatmaları çok zayıf. Neyse karanlık olduğundan apronu daha rahat göreyim diye iniş ışıklarını (landing lights) açtım. Taksi yaparken yine görevli "hayırdır, kalkacak mısınız?" diye sordu. Tabi o zaman da bilmiyoruz, bu ışık ne zaman açılır (ama 10.000 feet üzeri kapıyor, altında açıyordum ama apronda açılmayacağını bilmiyorum), "yok kalkmayacağım, daha taksi bitmedi" şeklinde cevap vermiştim :lol: Neticede motorlardan birisinin gücü düştü (IVAO yetmiyormuş gibi bir de FSP açmıştım, o bozmuş motoru), kalkıştan vazgeçtim ve daha fazla rezil olmamak için uçuşu iptal ettim kahkaha

3. LTAC-LTFJ arası Wilco Airbus A340-300 TC-JDM İzmir ile ilk uçuşumu yaptım. Hem uçuş bilgisayarı programlamayı öğrendim (ama eksik öğrenmişim) hem de ışıkları kullanmayı filan. Yakıt ayarımı da güzel yaptım, uçuş planımı yaptım. ATC filan yok, unicomm frekansında, geçtiğim tüm bacakları bildirerek LTFJ 24 numaralı piste iniş yaptım. İndiğim sırada ATC geldi, bana sorun olmadı ama uçağın hız ayarını beceremediğimden (VAPP olayından haberimiz yok) pist sonunda koca uçak duramadı, pistten çıktım kahkaha Ama resmi kayıtlara geçti.

4. LTBA-LTBJ arası Wilco Airbus A320-200 TC-JPP Harran ile akşam vakti uçacağım. Elimdeki LTBA sürümü, şu an kullandığım değil, bazı eksiklikleri olan bir sürüm. Neyse, uçuş bilgisayarını öğrendim (öncesinde biliyorduk ama daha iyi öğrendim sanıyordum), plan yapmayı zaten biliyoruz, ışıkları filan iyi tecrübe ettik, IFR clearence filan istedim (direk İngilizce yazdım, ATC de İngilizce cevap verdi, artistlik yapacağız ya), o da verdi, SID olarak BIG1K verdi ve 35L pistini önerdi. O verdiği SID çok işime yaradı, neye göre seçeceğimi (chart okumayı da bilmiyoruz o vakitler, halen de zorlanıyorum okurken, yeni yeni çözüyorum) bilmiyordum. FMC programlamaya başladım (FSX'in Allah belasını versin, sonradan anladım sorunu), BIG VOR'undan önce boşluk şeklinde bir bacak var. Mesafesi 1.400 küsür mil. FSX Wilco Airbus'un problemi işte. Onu silmedim, sonradan silineceğini öğrenmiştim. Neyse, 35L pistine girerken hatalı taksi yoluna girdim, ATC uyardı, oradan dön, buradan dön diye (yine İngilizce), 35R hold short noktasına gelince line up iste (yani o pisti geçip 35L pistine yanaşmak gerekiyor mecburen, inecek uçak varsa geçirmiyorlar) dedi, onu da çok güzel hallettim. Neyse, kalkış iznimi istedim, strobe ışığını açtım, iniş ışıklarımı açtım, TOGA olarak kalkışa geçecektim ki ATC'den gelen mesajla soğuk terler dökülmeye başladı kahkaha Mode charlie dedi eleman. Hee dedim içimden, kalkışa başladım, yine İngilizce mode charlie please dedi, devam ettim, aynen yazıyorum "hocam, mod charlie" deyince artık ben de Türkçe yazmaya başladım, "ne olduğunu bilmiyorum, bir söyleyebilirseniz" dedim, o da cevap olarak "uğraşamam şimdi, öğren de gel" tarzında, bir şeyler söyledi (ki hak ettim o lafı, bilmediğin işe ne girişiyorsun). Sonra da kalkışa izin verdi ama o silmediğim bacak yüzünden uçak, İstanbul semalarında inanılmaz dönmeye başladı (gideceği nokta belli değil) ve ben de lanet olsun deyip FSX'i kapattım :lol:

Kısacası (çok uzun oldu): Bilmediğiniz bir ortama girmeden herşeyi öğrenin derim. Çok araştırdım, o mod charlie ne demek diye, belki yanlış biliyorum (buradan da sorayım), TCAS'in hemen solunda stanby konumuna gelen bir düğme var, galiba o ama emin değilim. Mod charlie, standby demekmiş (ondan da emin değilim). Velhasıl kelam, zor iş, bana göre değil dedim ama şu anda uçabilirim gibi ama uçamam. Canlı uçmaya vaktim yok, durdurma olayı yüzünden gerçekçilik bozuluyor (dün 777'de yaşadığım olay, durdurma yüzünden 3 saatlik uçuş berbat oldu). Ama tek yaşasam veya şöyle evde bir kaç gün tek kalsam, IVAO hesabımı aktif edip tekrar uçacağım. Üstelik 737 ile uçmak istiyorum, chart'a uygun iniş yaptırıyor FMC'si, yapanın eline sağlık kahkaha
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 14:32

İlginç şeyler yaşamışssınız Özgür Hocam eğlenerek okudum açıkcası, bu sıralar son 3-4 gündür bende VATSIM'de online uçuşa geçtim ama bir türlü nasip olmadı 3 kere denedim 2sinde elektrikler gitti 1 inde internet inanilmaz bir şansızlık. Aktif ATC yoktu Text olarak bildirim yapıyordum. Bence kısa mesafeli uçuşlar için online uçabilirsiniz gibime geliyor LTBA-LTAC gibi mesela, hem çok zaman da almıyor hemde Online ATC oluyor genelde o bölgelerde daha keyifli oluyor ancak online ATC ile konuşmakta PMDG kullanmak kadar zor ne yalan söyleyeyim bende şu sıralar onları ezberlemeye çalışıyorum ki bir Online ATC denk gelirse kalmayalım öyle diye. Bu arada Mod Charlie : Kullanmış olduğunuz Squawk Box'da Norm ve Ident tuşuna basılması gerektiğini yani Squawk Box'u aktif etmeniz gerektiğini söyleyen bir komut. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Squawk Box sizin uçuş bilgilerinizi, hızınızı, irtifanızı ve HDG gibi değerlerinizi kuleye göndermeyi sağlıyor böylece sizi radardan izleyebiliyorlar.Uçuşa geçmeden önce takeoff sırasında aktif edilir ve piste inip taxi yoluna geçince tekrar Standby konumuna alınır ki gereksiz bilgi yollamasın.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 14:57

Hep ben mi millete birşeyler öğreteceğim? Öğrenmenin yaşı yoktur ::) Emre hocam, çok teşekkür ederim, çok ama çok faydalı bir bilgi oldu bu. Öncelikle amacın ne olduğunu anlamamıştım bu isteklerinde. Tamam, squawk kodunu işledim ama sonrası tam hayal kırıklığı.

Vallaha uçuş konusuna gelince: IVAO'da uçmak iyi güzel de sıkıntılarım şunlar:

1. Evde mikrofon var ama bilgisayarın olduğu yerde televizyon da var ve genellikle açık. İki televizyonum daha var ama birisi salonda, doğalgaz parası coşunca geçen ay, kapattık orayı, et koysan bozulmaz şu anda. Mutfaktaki de küçük, mecburen hanım televizyona bakıyor, gel de ATC ile konuş konuşabilirsen. Hadi hepsini geçtim, eski tip mikrofon, kablosu uzun, bizim oğlanın ilk oyuncağı oldu :lol: Direk gidip onu çekiyor, ben de çekmeceye kaldırdım. Ona alıştığından bilgisayarın düğmelerine sardı şu anda. Joystick ise en büyük hayali, onu bir eline geçirse, mazallah kahkaha

2. Bu durumda yazışarak ATC ile konuşuyorsun. O zaman da FS duruyor. Hiç sevmediğim olay, canlı uçuşun durması. Gerçi FSX kullanırken oldu tüm bunlar, belki FS9'da durmuyordur ama sanmam. Başka bir program (IVAP) kullandığın anda FS, otomatik durduruyor simulatörü (rota bakmak, chart okumak için masaüstüne döndüğümde de duruyor). Can sıkıcı bir konu. Ama yine de bence en önemlisi, uçuşun şöyle FSP gibi sizi test eden bir ortamda yapılması. Hem IVAO hem de FSP zor oluyor. Oluyor olmasına da süre vermeden uçmanız lazım, ATC'nin işi belli olmuyor.

Vallaha uçuşlarımı en güzel FSP'de yapıyorum. Mis gibi, hem amacın oluyor hem de zaman zaman atraksiyonlar da oluyor. En son İran uçuşunda tüfek sesleri geldi, hidrolik borusunu vurdu adamlar, iyi nişan almışlar vesselam :lol:
kadirsariaslan
Vaps Designer

Vaps Designer
kadirsariaslan

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 15:12

Özgür Hocam, FSX te o başka programa geçtiğinde durma olayının ayarı var.

Settings -> general -> pause on task switch

onay kutucuğunu kaldırdığında FSX kesinlikle durmuyor. neyle uğraşırsanız uğraşın :)
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 15:47

Bir artı da benden Kadir hocama ::) FS9'da da araştıracağım, mutlaka vardır. Vallaha bu süper oldu eğer FS9'da da varsa ::)
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 15:54

Bu akşam ilk defa Online olacağım bakalım LTBA'yı karıştırmam inş. :D CALLSING SBR01 olacak yapabilirsem bakalım :D saat 10:30 da başlarım uçuşa , online eşlik edecek olursa beklerim arkadaşlar . Hatam mutlaka olacaktır ama fazla da karıştırmam ortalığı :)
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Nerede Gerçekçilik?   Nerede Gerçekçilik? EmptyPtsi 14 Kas. 2011, 16:16

kadirsariaslan demiş ki:
Özgür Hocam, FSX te o başka programa geçtiğinde durma olayının ayarı var.

Settings -> general -> pause on task switch

onay kutucuğunu kaldırdığında FSX kesinlikle durmuyor. neyle uğraşırsanız uğraşın :)

Aynen öyle Özgür Hocam bu sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.
Ayrıca Online olarakta müsait olmadığınız zamanlarda ATC ile yazılı muhaberat yapabilirsiniz.Şu an online olarak bir uçuştayım LTBA-LTAC PMDG 737/900 ile TK777 uçuş numarası ile FSP'yide açtım anonslarla daha bir atmosfer kattı . Uçuş ekranında diğer uçakların olması çok güzel ayrıca rotalarını bildiren yeni kalkmaya hazırlanan veya inişe geçenlerin tek tek raporlarını sundukları ekranı görmekte öyle.Çok keyif alacağınızdan eminim. Bir kaç yazılı muhaberat örneği ;

Apronda iken „parked at the gate104, LTBA‟
Taxiye başladığınızda „starting taxi to h/p Rwy35R‟
Piste girerken „line up and taking off from LTBA Rwy35R‟
Kalktıktan sonra „airborne BIG1K, climbing FLxxx‟ (BIG1K uygulayacağınız SID „yi gösterir)
Yaklaşmada „ILS established LTBA rwy35R, 8nm‟ İniş sonrası „LTBA Rwy35R vacated‟

En son emresancaktar tarafından Ptsi 14 Kas. 2011, 19:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Nerede Gerçekçilik?
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Gerçekçilik Önerileri
» Işıklar nerede ne zaman kullanılır?