VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
ENB Serileri Tanitim  Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

ENB Serileri Tanitim

+6
kazım aslan
Tamer Öztürk
Emre Kuyumcu
Gökhan
Ersin Akbulut
Emin Yilmaz
10 posters
YazarMesaj
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

ENB Serileri Tanitim  Empty
MesajKonu: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 02 Tem. 2013, 03:56

Enb Serileri, orjinal olarak Grand Theft Auto oyunu icin gelistirilmis, oyuna golgelendirme (shading) ve parlama (bloom) efekti katan ozel mod'lardir.
Bu modlar dx9.dll dosyasinin modifiyeli bir versiyonunu kullanir. FsX'in oyun ici menulerinde de olan bloom ozelligi kullanildiginda FPS'i haddinden fazla dusurdugu icin pek tercih edilmez. Enb serileri ise fazla performans kaybina yol acmaz. Ancak ekran kartina ve sisteme gore FsX'te hatalara (fatal error) yol acabilir, stabil olarak calistirabilenler oldugu gibi, calistiramayanlar da var.

Enb Serileri Nasil Kullanilir?
Enb serilerini kullanmak icin sadece 3 dosyaya ihtiyaciniz var. dx9.dll, enbseries.ini ve enbpalette dosyalari. Bunlari fsX.exe'nin bulundugu FsX'in ana klasorune atmaniz gerekiyor. Hepsi bu kadar. Oyun icinde enb'yi acip kapatmak icin Shift + F12'ye basmaniz yeterli.

Fs2004 kullanimi
DX9 Fs2004'te de kullanildigi icin bu modlar teorik olarak Fs2004'te de kullanilabilir. Asagida verecegim Enb versiyonlari FsX icin oldugu icin, eger Fs2004 icin kullanacaksaniz enbpalette dosyasini kullanmayin. Diger iki dosyayi fs9.exe'nin bulundugu Fs2004 ana klasorune atmaniz kafi.

Kullanip begendigim Enb Modlari

Blue Sphere Enb Plus
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

ENB Serileri Tanitim  Enb1

ENB Serileri Tanitim  Enb2

ENB Serileri Tanitim  Enb3

ENB Serileri Tanitim  Enb4

ENB Serileri Tanitim  Enb5

ENB Serileri Tanitim  Enb6

Natural Enb Plus

ENB Serileri Tanitim  2

ENB Serileri Tanitim  3

ENB Serileri Tanitim  4

24 Hour Enb (Sadik hoca'ya tesekkurler)

ENB Serileri Tanitim  Tncm01

ENB Serileri Tanitim  Tncm02

ENB Serileri Tanitim  Tncm03

ENB Serileri Tanitim  Tncm04

Sunlight Enb Plus

Bunu en az kullaniyorum ben. Fotograf link'i veremedim nedense, merak edenler bu sayfadan bakabilirler.

Ersin Akbulut
Pilot-3

Pilot-3
Ersin Akbulut

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 02 Tem. 2013, 17:21

Emin hocam teşekkürler
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 02 Tem. 2013, 19:32

Tesekkur ederim arkadaslar. Baska post-proses programlari da var. Sirasi gelince onlari da tanitirim, enb kullanmasi en kolay olani.

Sadik hocam siz de link verebilirsiniz buraya. Degisik enb modlarini paylastigimiz bir baslik olsun. Arkadaslarin bildigi bizim bilmedigimiz daha baska orjinal ayarlar da vardir eminim. Tek baslik altinda paylasalim, kaynak olsun.
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 02 Tem. 2013, 20:11

Eline saglik hocam. Simdi denedim, 1.1 daha da guzelmis. Harika gozukuyor daglarin golgeleri. 1.0'da guzel. Hangi enb modunun kullanilacagi artik kullanicinin zevkine kalmis. Hepsi ayri etki birakiyor cunku.
Ersin Akbulut
Pilot-3

Pilot-3
Ersin Akbulut

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 02 Tem. 2013, 20:54

Bu başlığı hep takip edeceğim verdiğiniz bilgiler ve linkler için teşekkür ederim.İşte_BU! 
Gökhan
Pilot-1

Pilot-1
Gökhan

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyC.tesi 06 Tem. 2013, 10:29

Emin hocam teşekkürler ,güzel bir bilgilendirme ve paylaşım olmuş ben bu vesileyle Blue Sphere Enb Plus versiyonunu kullanmaya başladım.Gayet güzel ama diğer hocalarımın yorumlarına bakıcak olursak ağırlıklı olarak 24 hour enb versiyonu fazlasıyla beğenilmiş.
Emre Kuyumcu
Pilot-1

Pilot-1
Emre Kuyumcu

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 09 Eyl. 2013, 12:56

Dizüstü bilgisayarlarda iki ekran kartı oluyor nvidia ve intelin bu enb modu yükleyince nvidia ekran akrtını görmuyor inteli görüyor ve haliyle fps çok düşüyor enb moda nvidia ekran kartını nasıl gösterırım acaba?
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator
Tamer Öztürk

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 09 Eyl. 2013, 13:35

Bende de FPS düşüşü oluyor kullanmıyorum ENB.Zaten ENB yi gerçekçi bulmuyorum.Ha şu var, yapan yapmış emek vermiş saygım var...
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 09 Eyl. 2013, 16:56

Masaustunde Fsx'e sag tiklayip Nvidia ile calistirmayi seciniz hocam. Fsx'in icinde nvidia gozukmese de problem yok, bilgisayar nvidia'yi kullanir.

Fps dusmesi olur yalan degil. Gercekcilik zevk meselesi tabi. Bir de monitore, ekra kartina gore de degisir. Ayni enb modu herkeste ayni goruntuyu verecek diye birsey yok.
kazım aslan
Department
Moderator

DepartmentModerator
kazım aslan

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 09 Eyl. 2013, 18:14

teşekkürler. benim kullandığım biraz fazla karartıyordu birde 24h deniyeyim.
oguzhan9601
Pilot-1

Pilot-1
oguzhan9601

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPaz 16 Mart 2014, 23:28

Emin hocam bildiğiniz gibi yakın zamanda rex 4 çıktı, bu rex 4 'ü kurabilmemiz için rex 'in diğer versiyonlarını da kurmamız gerekiyor mu yoksa sadece rex 4 'ü satın alıp kursak olur mu ?
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 17 Mart 2014, 00:46

Diger versiyonlara luzum yok hocam. Rex 4'u tek basina kullanabilirsiniz, basli basina bir program cunku. Yanliz soyle birsey var, Rex 4 sadece kaplamalardan olusuyor. Icinde hava durumu motoru yok. Hava durumu icin ya eski Rex ya da Opus FsX, Active Sky gibi bir programa ihtiyaciniz var.
oguzhan9601
Pilot-1

Pilot-1
oguzhan9601

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 17 Mart 2014, 11:46

Cevapladığınız için teşekkürler hocam.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyPtsi 17 Mart 2014, 14:16

Buradaki yazılardan, ENB serilerini kullanan çoğu kaptanlarımın Frame'lerin düştüğünü gördüm. Halbuki bende düşüş olmuyor. İlk yüklediğimde benim de Frame düştü...Nedenine gelirsek..Bir çok testler yaptım. Halâ, zaman zaman ".ini" dosyası ile uğraşıyorum.
Biliyorsunuz, 3 adet dosya geliyor. Bunlardan ".BMP" dosyasını çıkartıp kullandım ve Frame aniden normale geldi. BMP dosyasının olmamasının ENB'ye hiçbir tesiri olmadı. Kullanılmasa da olurmuş. Ayrıca ".ini" dosyasını da kendi Fs'nizde kullandığınız çevre (environment) effeklerine göre de düzenleme yapmanız gerekir ama, bu da biraz uzmanlık gerektiriyor.
Bir çok ENB serileri var. Bunların hepsini deneyip, FS'nize hangisini uygun görürseniz onu kullanın..Daha sonra BMP dosyasını çıkartın ve ".ini" dosyasının bir kopyasını alarak, orijinalini "notpad" ile açarak içinde yazılanlara göz atın. Nasılsa bir kopyasını aldığınız için, her paragrafla oynayın..bakın neler değişecek. göz_kırpma
Biraz uçmayı bir kenara bırakın ve eklenti dosyalarını kurcalayıp (kopyalarını alınız!) testler yaparak neler bulabileceğinizi araştırın biraz arkadaşlar...En azından sorun yaşadığınız bir dosyada düzenlemeler, testler  yaparak çözümünü de bulduğunuzda bal-kaymak..
Şu an tasarım yaptığım için ENB gibi benzer eklenti kullanmıyorum. Bir başkasının FS'sinde iyi olan ENB, başka bir FS'de tamamen kararır veya çok parlak olabilir. Bu nedenle kendi FS'nizde kendiniz ".ini" dosyasını ayarlamanız gerekir. Yalnız, ".BMP" dosyasını çıkartmayı unutmayın arkadaşlar.
Saygılar.
eymen
Pilot-1

Pilot-1
eymen

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyCuma 28 Ekim 2016, 15:24

hocam saygılar birşey sormak istiyorum bilen biri yardım ederse sevinirim. Şimdi ben bu 24 h olan zip i indirdim ama bende rex vs yok. dediklerinizi yapsam olur mu bi değişiklik? yoksa illa rex i kurmak gerekiyo mu?

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptyC.tesi 29 Ekim 2016, 00:19

Hayır gerekmez hocam. "ENB-Serisi" eklentisi, çevrenizdeki ışık, gölge, karartı vs. ışık olayını değiştirir.
Ama isterseniz rex gibi eklentileri de kulanırsınız. Lâkin, o eklentilerde ENB dosyaları da varsa, daha önce kullandığınız ENB dosyaları ile çakışabilir, dikkat ediniz.
Kolay gelsin.
fatihergin
Pilot-1

Pilot-1
fatihergin

MesajKonu: Geri: ENB Serileri Tanitim    ENB Serileri Tanitim  EmptySalı 31 Ocak 2017, 01:26

Elinize sağlık hocam

ENB Serileri Tanitim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Prepar3d Tanitim
» TANITIM: A2A Simulations_3D Lights V1.2
» Tanıtım; Q400 - Bombardier/De Havilland Dash 8
» (INTRO) Ottoman Virtual Airlines boyama ve tanıtım [VIDEO]'su.