VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
 İniş Eğitimi Videoları Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

İniş Eğitimi Videoları

+14
sami caskurlu
mert şişko
Görkem
Recep ÇALKAN
hknpal
A.Caner PEREK
enesyildirim
emresancaktar
UMIT UNALDI
pilot
Özgür Kiraz
Haluk
kadirsariaslan
Sabri Sorgut
18 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

İniş Eğitimi Videoları Empty
MesajKonu: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyPerş. 12 Ocak 2012, 20:00

Güzel bir vor eğitimi videosu. Youtube gibi bir paylaşım sitesine koymadım rar'layıp attım. Eğerki bunu paylaşmak yasak ise kaldırırım yönetici hocalarım. İstedim ki vor inişte sorunumuz kalmasın tam olarak yapabilelim :)
(Eğer yasak değilse paylaşım ben youtube'a da koyarım ) Daha böyle videolar var bende ils-vor olarak,istenirse onları da paylaşırım.

Saygılar...

Link :

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Link kırık olduğundan muadili bir videoyu burada paylaştım. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

En son Sabri Sorgut tarafından Cuma 13 Ocak 2012, 19:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
kadirsariaslan
Vaps Designer

Vaps Designer
kadirsariaslan

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyPerş. 12 Ocak 2012, 23:05

Sabri hocam paylaşım için teşekkürler. Şimdi indireceğim fakat bilgi açısından türkçe mi ingilizce mi?
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyPerş. 12 Ocak 2012, 23:18

ıngilizce ama cok anlasılır bir sekilde yapılmıs video hocam.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyPerş. 12 Ocak 2012, 23:23

Teşekkürler Sabri hocam iyi hazırlanmış bir video sanırım youtube' da vardır, araştırılsa çıkar. Yalnız, Level change olayını anlamadım.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 00:06

hocam level change hızınızı koruyarak en iyi varyo ile inmek demek yani bunu uçağın kendisi hesaplıyor ve size sadece level change tuşuna basmak kalıyor. Ama tavsiye speed brake açıkken basmayın bende bir keresinde öyle oldu yolcular çığlık atmaya başladı çok dik açı ile inmeye başladık, uçak speed brake yüzünden hız kaybına veya artışına neden olmayacağını hesapladı ve 4500-5000 varyo ile inişe geçti kahkaha Hemen düzelttik ama cezayı yedik tabi kahkaha
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 00:08

İsteyen arkadaşlar olursa burada daha NDB - ILS - VOR - CIRCLING videolarını da paylaşırım
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 00:13

Güzel video hocam, özellikle chart'lardaki VOR iniş ile ilgili bilgileri öğretmesi iyi olmuş. Şansıma az önce LTAC-LTFH IFR Tur 6. bacakta, LTFH 350 dereceden rüzgar esince 31 numaralı piste VOR yaklaşma ve iniş için her türlü hazırlığımı yaptım. Ama ne olduysa uçuştan sonra rüzgar 130 yönüne döndü ve ILS indik mecburen kahkaha Zaten görüş de azdı, o yağmurda VOR yaklaşmak da sıkıntı olurdu ::)
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 00:17

Hocam bu videolar benim hocalarım inişlerle ilgili chart okumak ile ilgili şeyleri bu 57 videoda öğrendim ben ... Halada kafam takılırsa bir şeye açarım izlerim burada nasıldı diye nasıl yapılıyordu diye kahkaha vor tercih etmediğim ama zevkli olan bir iniş, fazla tercih etmememden ötürü unutuyorum bazen
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 00:21

Şimdi de NDB olanı upload ediyorum hocam ... Dileyen arşivine katabilir kahkaha

"EDIT"

Link eklendi : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 01:21

Çok güzel paylaşım hocam.. Siz hepsini RAR'layıp paylaşın bence. Masaüstünde her an elimizin altında bulunması daha iyi.. Yaz'ın yutube'yi kim kaybetmiş te biz bulacağız.. Ancak yazın,internetin olmadığı ortamlarda bu sakin uçuşları yapabilirim. Kışın işimiz çok, uçmaya zaman yok.. (+)'lar geldi ..

Bu arada konu, "Eğitim Videoları" bölümüne taşındı.
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 01:31

Sabri hocam;

Paylaşım için teşekkürler. Ancak 2. paylaşıma bakmadan ilk paylaşıma göre hataları söyleyeyim.

1- VOR DME prosedürüne başladıktan ve özellikle prosedür alçalmasına başladıktan sonra alçalmada Lvl CHG ye basılmaz. Alçalma profilindeki değerler sabit ve değiştirilemezdir. Uyulması zorunlu değerler olup LVL CHG ye basarsanız ki arkadaş sürat de düşürmeye başlamıştı uçak chartta verilen alçalma açısı ile alçalmaz. Çhartta 5 mile 1800 feet de olunması gerektiği yazılmış. Daha geç olursunuz. veya daha erken olabilirsiniz.

2- İniş takımları Flap 25 veya 150 Knot süratten önce açılmaz (Hangisi önce ise)

3- Gördüğüm kadarı ile Karlı bir piste iniyor. Karlı veya buzlu pistlerde Brake kullanımı 80 Knot dan sonra yapılır. 80 Knota kadar reverse ile yavaşlamak gerekir. Hatta çok sorunlu pistlerde Fren hiç kullanılmaz. Teker frenleri uçağın kaymasına sebep olur

NDB videosunu incelemedim. Yorum yapmayacağım

Yinede prosedür için faydalı bir doküman olmuş

emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 04:04

UMIT UNALDI demiş ki:
Sabri hocam;

Paylaşım için teşekkürler. Ancak 2. paylaşıma bakmadan ilk paylaşıma göre hataları söyleyeyim.

1- VOR DME prosedürüne başladıktan ve özellikle prosedür alçalmasına başladıktan sonra alçalmada Lvl CHG ye basılmaz. Alçalma profilindeki değerler sabit ve değiştirilemezdir. Uyulması zorunlu değerler olup LVL CHG ye basarsanız ki arkadaş sürat de düşürmeye başlamıştı uçak chartta verilen alçalma açısı ile alçalmaz. Çhartta 5 mile 1800 feet de olunması gerektiği yazılmış. Daha geç olursunuz. veya daha erken olabilirsiniz.

2- İniş takımları Flap 25 veya 150 Knot süratten önce açılmaz (Hangisi önce ise)

3- Gördüğüm kadarı ile Karlı bir piste iniyor. Karlı veya buzlu pistlerde Brake kullanımı 80 Knot dan sonra yapılır. 80 Knota kadar reverse ile yavaşlamak gerekir. Hatta çok sorunlu pistlerde Fren hiç kullanılmaz. Teker frenleri uçağın kaymasına sebep olur

NDB videosunu incelemedim. Yorum yapmayacağım

Yinede prosedür için faydalı bir doküman olmuş

2. ve 3. Maddelere tamamiyle katılıyorum bende eğitimlerimde böyle öğrendim ancak LVL CHG hakkında tam bilgi sahibi olmadığım için bir şey diyemeceğim. Rica etsem Ümit hocam LVL CHG konusunu tam olarak ne işe yaradığı hakkında biraz açıklarmısınız ?
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 09:03

Teşekkürler Sabri hocam arşiv yapmaya başladım bile. :helal!: +' da yüklendi. kahkaha
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 09:34

Değerli vaps üyeleri videolardan 55 adet kaldı. Her akşam paylaşabildiğim kadarını sizle paylaşacağım. Toplamda 2.27gb.

Ümit hocam bilgilendirme içinde ayrıca teşekkür ederim.

enesyildirim
Teacher Pilot

Teacher Pilot
enesyildirim

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 09:54

Gerçekten dedğiniz gibi anlaşılır bir video çok teşekkürler işime yaradı.
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 10:04

emresancaktar demiş ki:

2. ve 3. Maddelere tamamiyle katılıyorum bende eğitimlerimde böyle öğrendim ancak LVL CHG hakkında tam bilgi sahibi olmadığım için bir şey diyemeceğim. Rica etsem Ümit hocam LVL CHG konusunu tam olarak ne işe yaradığı hakkında biraz açıklarmısınız ?

Emre Hocam;

Boeing uçaklarında bulunan LVL CHG yani Level Change tuşu uçağın süratini sabit tutarar ideal alçalma açısını sağlamanıza yarıyor. Örneğin uçağın süratini 220 Knot ve alçalmak istiyorsunuz Alçalmak istediğiniz irtifayı girdikten sonra LVL CHG tuuna basarsanız Teyyareyi 220 Knotta tutarak uygun alçalma açısı ile yaklaştırır sizi.

Ancak ilgili Videoda LVL CHG tuşuna bastıktan sonra srat düşürüyor ve düşürmeye devam ediyor. Bu durumda uçak önce süratini ayarlar ardından alçalır. Yani burnu istenen açıda tutmaz.

Bu durum Chart üzerindeki alçalma profilinin dışına çıkmanıza neden olabilir. Chart üzerinde bulunan alçalma profilinde yer alan değerler değişmez değerler hangi açıyla yaklaşacağınızı size açık olarak gösteriyor. Videodaki chart biraz eski ama Alçalma profilini açıklamaya çalışayım size.

VOR a 9 mil kalıncaya kadar 3000 feet i koruyacaksın. Ardından 9 mil kala 2,7 derecelik bir açıyla alçalmaya başla ve 5 mil kala 1800 feet de ol Bu değer değişmez değerdir.

Normalde yapması gereken süratini 150 Knot dan hesaplarsan 700 varyo ile alçalmak. 4 mil mesafede 1200 feet i 2,7 derece alçalmanın varyo değeri 716 dır. ben 700 dedim :)

Son olarak.

Son konfigrasyona, yani son yaklaşma süratine ve flap kofigrasyonuna runway in sight yani pisti karşılayıp görmeden geçmekde yanlış. Şimdi NDB videosunu inceleyeceğim. onun hakkında da görüş yazarım
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 10:18

NDB videosunda zaten konuyu açıklamış Alçalma profili hakkında da açıklamalarda bulunuyor. Ufak tefek hatalar olmakla birlikte mevcut hatalar önemsiz. (Turbo Prob uçak olduğu için söylüyorum) Güzel doküman olmuş

Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 10:27

Hocam altyazı entegre edebilecek arkadaş olursa çok iyi olur dökümanlar için çünkü herkez için anlaşılır olur hocam. İngilizcesi iyi bir arkadaş çevirisini yaparsa bende entegre için uğraşırım . Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş süreci daha da hızlandırır hatta
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 11:27

Birazcık daha sabrederseniz ben bir video hazırlayayım bu özel prosedürler ile alakalı.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 11:45

Tabiki hocam beklemede oluruz siz hazırlayana kadar bende bendekileri paylaşırım eğitim videolarımızda olur ...
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 13:54

Ümit hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Gayet yararlı oldu bu konuyu daha fazla araştıracağım hocalarıma sorarak ellerinize sağlık teşekkür ederim. Ayrıca belirtmek isterim ki yapacağınız videoyuda hevesle beklemekteyiz.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 19:50

Arkadaşlar videolara kaldığımız yerden devam. Bugün üç video bir pakette kahkaha

Paket İçinde :

İnnsbruck ILS Land
Nice CIRCLING
Reccio Calabria NDB Land

Link :

Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 22:44

Bunlarda yeniler arkadaşlar . Üçer üçer gidiyoruz . Daha da istenirse paylaşacağım.

Pakettekiler :

1- Rio De janeiro ILS
2- ST. MAARTEN VOR-DME
3- DELHI ( INDIA ) ILS

Lınk :

Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyCuma 13 Ocak 2012, 23:38

Ümit hocam bilgilendirmeler için teşekkürler ayrıca videonuzuda sabırla bekleyeceğim. Sabri hocam sizede teşekkürler videolara alt yazı eklemek iyi fikir, kırık İngilizceyle bir şeyler kapmaya çalışıyoruz yalan yanlış.! İnşaallah gönüllü bir arkadaş çıkarda bizde dua ederiz. kahkaha İkinizede artılar verildi.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: İniş Eğitimi Videoları    İniş Eğitimi Videoları EmptyC.tesi 14 Ocak 2012, 00:00

hocam daha once altyazı yapmadim hiç ama yapamayız da degil. Benim zmanım oluyor ben ugrasırım bununla . Movie maker yada baska programla cozeriz ama tam turkceye bende ceviremiyorum

İniş Eğitimi Videoları
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Video-Eğitim: A319_Wilco_Kalkış ve İniş eğitimi
» Temel Pilot Eğitimi [6. Dönem]
» Video-Eğitim: A320/330/340_Wilco_Sesli (anlatımlı) Uçuş eğitimi (İngilizce)
» ils siz iniş yardım ?
» VFR, VOR to VOR uçuş ve ILS iniş.