VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları

5 posters
YazarMesaj
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları Empty
MesajKonu: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 13:25

Pilot hocam ilk boyama resimleri.
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla,

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
istanblue
Vaps Designer

Vaps Designer
istanblue

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 14:07

Tebrikler hocam yeni başlayan bir painter için çok başarılı bence.Önemli olan kısımları çözüp aşmışsınız zaten.Bunlar nedir;texture parçaları ve birleşmeleri,logo ve fontların nerelere konulacağı,boyamanın nerelere yapılacağı gibi.Boyamada gerçek resimle boyadığınız uçağı yan yana koyduğunuzda gönül rahatlığı ile ''Tamamdır,tıpkısının aynısı olmuş'' diyebiliyorsanız o boyama olmuş demektir ki bende bir painter olarak hep böyle yaparım.Boyamaya gerçekçilik katan unsurların en önemlisi renk tonlarının gerçekliği ve orantıların aynı olmasıdır.

Sizin boyamanıza gelicek olursak. flypgs.com yazısının aşırı derecede ön kapıya kadar kaydığını göreceksiniz.Burada yapılacak şey yazının dört tarafını camlara kapılara ve boy oalarak orantıya sokmak olacaktır.Mesela gerçek resimde yazı diyelimki 3. pencere sonunda başalayıp orta kapının sol kenarında bitiyorsa sizde boyamayı buna göre yapmalısınız ki gerçek görüntüye sahip olsun.Yapıştırılan stickerların etrafındaki karartılı çerçevelerin kalkması ile daha temiz bir görüntüye sahip olunabilir.Kapı çerçevelerinide texture daki çerçevelerin içini aşmıycak derecede boyarsak daha güzel olabilir.

Başarılı eserlerinizin olacağına inanarak çalışmalarınızın devamını diliyorum...
hknpal
Vaps Designer

Vaps Designer
hknpal

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 15:17

Kaptan ilk deneme için enfes gayet başarılı. Eline, gözlerine sağlık. Tabiki şevkini kırmak için değil, daha iyilerini başaracağından emin olduğumuz için gördüğümüz küçük önermeleri de yapmak görevimiz. Tüm diğer hocalarımız da eleştirel gözle bakıp yönlendirme yaparlar. Bu öneriler en iyisi çıkması içindir.

Bildiğim kadarıyla PEGASUS'ta Airbus yok ancak olmayan bir uçak da tabiki yapılabilir. Önemli olan biraz muadillerine yakın tutmaya çalışmak. Foto.lardan gördüğüm kadarıyla yan FLYPGS yazısı ön kapılardan başlamış orijinal 738'ler de ise pencerelerden başlamaktadır. İkincisi burundaki amblem aşırı büyük ve son olarak görebildiğim kadarıyla IATA amblemi gövde boyasından farklı....

Unutma kaptanım bunlar yalnızca yol göstermek için.. Aksi ukalalık olarak algılanırki öyle bir amacım olamaz. Henüz ben de öğrenci aşamasındayım :) devamını da dört gözle bekliyoruz...
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 17:50

Başlamak, bitirmenin yarısıdır. Elinize sağlık sayın hocam.

Keşke daha küçük bir Airbus üzerinde çalışsaydınız (737'lere yakın olan), boyamayı Pegasus 737'lerine daha rahat aktabilirdik. 321, 737'lerden fazla yolcu alıyor, haliyle boyu daha uzun.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 19:58

EVVETT!..Sonunda başardın ya hocam!.. Tebrik ederim.
Çapaklara fazla değinmeden(çünkü arkadaşlar gereken çapakları açıklamışlar, teşekkürler!), öncelikle değişneceğim İLK NOKTA, BMP resimler?..İnanın resimlerin açılması için "1 dakika 18 saniye" bekledim.
Mesajlara ekleyeceğimiz resimler JPG formatında olmalı ki; safanın açılması gecikmesin ..

* Önce BMP resimlerin yerine JPG olarak ekleyebilirsiniz hocam.
* resimlere mümkün olduğu kadar ZOOM yapınız.Uçağın resmi resim karesini iyice doldursun..
* Bir de yorum yapacağımız, çok önemli olan bakmamız gereken yerlere iyice yakınlaşıp resmi alınız.Bu yerler şunlar hocam;
- Ön teker kapakları,
- Burundaki isim,
- Arka tescil yazısı,
- Gövdedeki yazı veya desenlerin pencerelerin altında mı, üstündemi olduğunu görmek için yazıya iyice ZOOM yapılmalı,
- Kuruk logosuna iyibir ZOOM,
- Sağ-üst kanat, sol-alt kanattaki tescillerin boyutu ve konumu..

.. Bu yerlere iyice ZOOM yaparsak, çalışmalarınızı daha yakından inceler, sonraki çalışmalarınızın daha iyiolması için gereken yorumları yapabiliriz.

Bu arada Gürhan hocamızın ilk deneme çalışmalarına bir çok yorumlar ve ipucu açıklamalrı yapmıştım . Bunları da inceleminizde fayda var hocam. : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bu linkte ve "İstanblue" hocamızın sunduğu diğer boyamalara çok iyi yorumlar yapmıştım. Bunlar önemli hocam. bakabilirsiniz.

Şimdii.. Yukarıdaki pegasus.. İlk çalışma olduğundan inanın sizi yürekten kutlarım.ben ilk çalışmamı böyle yapsaydım gam yemezdim. sanki sizinki Udsatlık eserigibi..
Tamam, arkadaşlarımızındediği gibi gerçekte Pegasusuta böyle bir uçak yok ama, bu deneme boyaması.. farketmez. Sunum olmadıktan sonra mesele değil.Çünkü bunlar birer eksiz çalışmaları..
Size (+)ları ŞELÂLE yaptım hocam. Helâl olsun size!..

Bir de 2.,3.diğer çalışmalarını şöyle yapmanızı tavsiye edeceğim hocam:
"Airliners.NET" ten gerçek bir uçağın,fakat bıyaması zor olmayan bir uçağın gerçek resimlerini (iki yandan, önden, üstten, alttan) gerçek resimlerini alın. Bunlara bakarak, en kolay boyanabilecek uçağın texturelerini boyayabilirsiniz. Logolar sayfalarımızdaki linklerde var.
Uçak resmi seçerken şuna çok dikkat edin şimdilik..: Kuyruk'tan başlayıp, gövdeye kadar uzanan ve burunda biten EĞRİ bir desenli ,çizgili boyanmış uçak sakın seçmeyin. PSS haricinde diğer bütün yapımcıların uçak texturelerinde kuyruk resmi ayrı yerdedir. sadece PSS nin modelinde kuyruk gövdeye birleşik olduğundan böyle uzanmış eğri çizmler ancak PSS'de kolay boyanabilir. Bu çok önemli bir detay hocam.
Bizim VAPS fleet çalışmamızda ve SKY boyamalarında kuyruk-gövde birleşimlerinde ne kadar zorlandığımızı bilemezsiniz.

Neyse hocam, yine uzattık lafımızı kusura bakmayın..
Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim hocam. Saygılar ve Sevgiler.
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyCuma 15 Nis. 2011, 00:20

Hepinize yardımlarınızdan, eleştiri ve önerilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.
Eleştiriler benim için önemli hocam. Bu sayede daha iyi tasarımlar yapma imkanına kavuşacağım. Bütün designer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Yeri gelmişken ben vaps' ı buluncaya kadar google' da epeyce fs için dolaştım. Bir sürü site gezdim. 2-3 ay kadar önce fs' e başlarken VAPS ilk gördüğüm siteydi ancak üyelik işlemleri noktasında bir dizi soru ile karşılaşınca vazgeçmiştim. Sonrasında bu aşamadan geçip kayıt olmaya karar verdim tekrardan. İyikide öyle yapmışım. Gerek Sitenin dizaynı Forum' daki bilgilerin güncelliği ve faydası gerek yönetim konumundaki arkadaşların yaklaşımı ve gerekse katılımcı arkadaşların paylaşımcılığı FS' den sonra VAPS' sitesinede bağımlı hale getirdi beni.

FS kadar VAPS hobisi edindim. Sitenin bütün bölümlerini didik didik ettim. Boyama ile ilgili bölüm olmasa VAPS olmasa belki boyama ile hiç ilgilenmeyecektim bile. Yapılan boyamaları indirip kullanıyordum. Boyama ile ilgili bölümü okuyup ordakileri uygulayınca başta Pilot hocam ve diğer arkadaşlarında yardımı ile bu işede başlamış oldum. Başlangıçta en azından benim için zahmetli ve sabır gerektiren bir uğraş. Çok küçük birşey için dakikalarca hatta saatlerce uğraşmak gerekiyor. ( Pratikle ve olayı çözdükçe hızlanacak bir durum. )

Ancak şunu gördüm ki çok keyifli bir uğraş. Boyama uçaklar ile uçmak keyifli ama kendi boyadığınız uçakla uçmak daha keyifli imiş. Bunu gördüm.
Neden bukadar detay yazıyorum bu işle uğraşmak isteyen arkadaş varsa hiç tereddüt etmesin ve hemen başlasın.

Forumda boyama aşamasında benim başımdan geçenlerde yeni başlayanlar için faydalı olacaktır düşüncesindeyim.

Sizlerin eleştiri ve önerileri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğim. ( Belki birgün VAPS design kadrosunada girecek düzeye geliriz kim bilir ) :))

Pilot hocam resimlerin formatı ve diğer uyarılar doğrultusunda yeni çalışmaları paylaşacağım gene sizlerle.

Saygılarımla,

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyCuma 15 Nis. 2011, 00:52

Öncelikle şunu belirteyim hocam.Sizin de hiç tereddütünüz olmasın, ve diğer boyamaya yeni başlayan arkadaşların da.. Bu azimle mutlaka VDT de yerinizi alacaksınız.Mühim olan YILMADAN, usanmadan ve BEN bunu da YAPARIM! diyerek çok ÇALIŞMAK,ÇALIŞMAK. ÇALIŞMAK..Saygılarımla hocam. Başarılarının devamını dilerim.

Gelelim VAPS kaydındaki bir dizi SORULARA!...İşte burada BİR durup,BİN düşünmek gerekir.İyi ki bu konuyu açtın hocam. Şu an bu yazıyı misafirler de okursa iyi olacak..

=============

Yeni kayıt olacak misafirler de bu satırlarımızı okuyabildiklerinden..Yeni kayıt olmak isteyen misafirlere söylüyorum. Misafirler!,..Dinleyin lütfen!..
İşe girerken veya bir topluma girdiğinizde orada bulunan daha önce gelenler birbiri ile konuşurken yeni gelen KİŞİ, sessizce bir kenarda oturacak mı?.. yoksa sosyal bir topluluk olan insanoğlu olarak kendini İYİCE tanıtıp topluıma adapte mi olacak?.. madem ki buraya gelmek istedi o zaman kendine sorulan sorulara cevap vererek, toplumun gerektirdiği şekilde kendini tanıtması gerekir.Ben şahsen, yönetici olarak VAPS'a kaydı böyle düşünüyorum.
Size boyunuzu, kilonuzu,kemik sayınızı falan sormuyoruz. sadece Flight Simulatorle Sisteminiz arasında bir uyumsuzluk ve hatalar olduğunda anında çözüm sunmak için sistem bilgilerinizi Profilinize yazılması için kayıtta sorular soruyoruz.
Bizim bu kadar iyiniyetli ve üyelere çok faydalı olacak sorulara bile doğru ve geçerli bilgilerini yazamayacak kadar ...şimdi ağır konuştun diyecekler ama ,ne bileyim beceremiyorlar bile.. Zor mu geliyor, veya bir ardniyet olduğunu mu düşünüyorlar bilemiyoruz...Bazıları ise öyle saçma ve mantıksız bilgiler yazıyorlar ki anlatamam;
Örnek olarak; "kayıt şartlarını Okudunuz mu?" sorusuna ADAM! kendi ismini yazıyor. tabi ki YANLIŞ cevap olduğundan kayıt siliniyor.
* Adam örneğin, Venezuella bayrağını işaretliyor. Bakıyorsun katıldığı yer Belçika.. Oyun oynadığını düşünüp kayıdı siliyoruz.
* Daha komik bilgiler; Kaç yıldan beri FS ile ilgileniyorsunuz? sorusuna , 25 yıl diyor. Fakat yaşı 19.. kahkaha
* Sonraki soru;"- Hangi yılda FS'ye başladın diyoruz" cevap: 1789!. kahkaha ..Adam Fransız İhtilâlinde FS'ye başlamış. kahkaha Bilâkis ALAY ediyor.Tabi ki kapı dışarı.

Bu sebepten her yıl Ekim ile Nisan arasında en az 300-400 üyemizin üyeliklerine son veriyoruz.
Bize ÇOK adam değil!, Adam gibi ADAM lazım..Misafirler bunu iyi dinlesinler!.. VAPS'a yakışır kişi iseniz kayıt olamaya adım atın!.. kayıttaki sorulara gırgırına cevap yazcaksanız başka kapıya !..Burası bildiğiniz KAKARİ-KİKİRİ sitesi değil!.. Saygılarımızla..
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyCuma 15 Nis. 2011, 01:15

Airbus uçaklar özellikle ilgi alanıma girdiği için özellik ve öncelikle bu uçakların boyaması üzerinde çalışmak istiyorum. Pegasus' un uçak filosunda olmadığını farkettim ama genede ilk deneme bir airbus olsun istedim. Birde tabi benim görüşüm uçak filosuna bağımlı kalmadan tasarım yapmak istiyorum ben. Mesela pegasusun filosunda olmayan uçaklar içinde yada thy vs... boyama yapmak bu anlamda kısıtlamamak görüşündeyim. Daha çok standartların dışında çalışma yapmak düşüncesindeyim. Nacizane...

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyCuma 15 Nis. 2011, 01:27

Tabi ki hocam..İstediğiniz şekilde boyama yapabilirsiniz. Hem sizin yaratıcı gücünüzü de artırıp, FS'ye uygulamayı güçlendirir. Örneğin ben son dönemlerde yeni bir "VAPS Aviation" uçakları için yeni LOGO KUYRUK tasarımı üzerinde çalışıyorum. Anasayfadaki LOGOmuz uçak kuyruklarında pek hoş durmuyordu. Daha bir sade ve modern, kendini aşan, kuyruktan TAŞAN bir logo veya yazı stili düşünüyorum.
Bu arada size ALPHA kanal resmi konusunda bazı ipuçlarını yazdığım şu sayfamızdaki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] son mesajımı okursanız faydalı olacaktır. Bazı durumlarda ALFA kanalını kullanmıyoruz hocam. Bir bakın isterseniz.
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyC.tesi 16 Nis. 2011, 02:59

Merhabalar,

Benim yaptığım Kuyruk logosu gece ışıkta mat gözüküyor. Nerde nasıl bir hata yapıyor olabilirim. Yada eksik yaptığım birşeymi var ?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyC.tesi 16 Nis. 2011, 16:14

Kolay hocam.
Öncelikle hangi RESİM edit programı kullanıyorsunuz, onu yazar mısınız?..

Cevabınızı beklemeden söyliyeyim. Aşağı yukarı bütün edit programlarında yöntem genelde aynıdır.

Şöyle hocam.
* Kuyruk resmi olan textureyi resim edit programı ile açın.Bu texturenin uzantısından önceki ismi genelde "xxxxx_T.bmp" dir.
* Bir de dizinde hemen bunun üstündeki aynı isimde fakat "xxxxx_L.bmp" olan GECE texturesini programın içine alın.
(..Dikkat ettiyseniz GÜNDÜZ texturesinin isminde "T" vardır. GECE texturesi ise "L" ile isimlendirilmiştir. Çünkü Gmax programı ve FS, gece ve gündüz textuelerini böyle algılar.)

* bir de kuyruk logosunu edit programına alın.
* 3 adet reim önünüze gelmiştir.
* Şimdi..Öncelikle GECE texturesi olan "Siyah"(Bazı yerleri gri falan da olabilir) "L" texturesini an ekrana getirin. Resmi bir derece küçültün kikenarlarını görebilesiniz.
* hemen GÜNDÜZ texturesini "T" yi kopyalayın ve gece-L texturesinin üzerine yapıtırın. (Daha sonra GÜNDÜZ texturesi kaldırılacaktır!).
* Sonra logoyu uygun şekilde kenarlarından keserek, iki texturenin üstüste olduğu ana ekrandaki resimlerin üzerine üçüncü katman olarak yapıştırın.
* Ne oldu?.. Üstüste 3 adet texture birbirinin üzerinde.. en alttaki gece, ortadaki gündüz , en üstteki de LOGO resmi.
* Logo resmi diğerlerinden(altındaki gündüz texturesinden) küçük olduğundan logoya tıklayın ve sağ-tık ile onu %50 saydamlaştırın. Kİ altındaki gündüz texturesindeki logo görünebilsin.
* Şimdi logoyu yavaşça alttaki gündüz texturesindeki logoya sıfırlamaya başlayın. Yani alttaki logoyla üstteki TEK logo üstüste sıfırlansın.(Tabi iki logonunda boyutları eşit olması gerekir.

* İstediğiniz gibi sıfırlandıysa; hemen logonun altındaki GÜNDÜZ texturesne tıklayı, onu oradan kaldırın, silin.
* Silindiği an karşınıza GECE texturesinin üzerine işlenmiş logo görünmüştür.
yani gece texturesine logu eklenmiş olur.

*HİÇ logoya ELLEMEDEN !. (kesinlikle yerinden oymatmayınız!.. Hemen GECE texturesini kayıt ediniz. Tabi ismnini geçici olarak; ""xxxxx_L-2.bmp" yapınız. Daha sonra FS'ye (DXTBmp" de uygularken "2 " sayısını silmeniz gerekir!..

..Böylece FS'ye aktardığınızda , GECE görünümünde kuyruktaki logonuz daha canlı ve NET bir şekilde görünecektir!..Kolay gelsin.

--------------
Bu yazımı, "Boyama İpuçları " sayfamıza da aktarıyorum.
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyC.tesi 16 Nis. 2011, 18:12

Photoshop CS4 hocam.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyC.tesi 16 Nis. 2011, 18:20

Bakınız, yazdınız!..Hemen profilinize nasıl da işlendi.. "Fs Add-On" un altında!.. kahkaha
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyC.tesi 16 Nis. 2011, 18:25

Hocam, ilk mesajdaki resimler halâ BMP?.. sayfa geç açılıyor . Lütfen JPG yapar mısınız?..
Resimlere sağ_tık yapın.
Masaüstüne atın.
Oradan "Windows resim Gösterici" ile açarak SAVE türünden JPG'yi seçip, KAYDET deyin. Sonra da tekrar buraya upload!.. kahkaha
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPtsi 18 Nis. 2011, 11:10

Pilot Hocam konuyu tamamen kapatmayı bulamadım yada yetkim yok bilemiyorum. Sizden ricam tamamen kapatalım.

Photoshop CS4 kurslarına başladım. Tam anlamı ile programı öğrendikten sonra boyama çalışmalarına başlayacağım. Bu yaşta öğrencide olduk fsx yüzünden. Öğrenmenin yaşı yok nede olsa
:))

Saygılar,
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları   Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları EmptyPtsi 18 Nis. 2011, 19:40

Hadi hayırlısı olsun hocam. Ben de hergün yeni birşeyler öğrenmek için çabalıyorum hocam. Öğrenmenin yaşı olmaz!..
İlk mesajınızdaki "DÜZENLE" butonuna basarak, BMP resimleri kayıt ederek, JPG'ye çevirdim ve mesajınıza JPG olarak ekledim.Kolay gelsin.

Özmen ÜNAL'ın boyama çalışmaları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "cagri03" boyama çalışmaları
» "efe00'ın boyama çalışmaları"
» "amenathen" nın boyama çalışmaları..
» M. Adlin Boyama Çalışmaları
» "memo1998" in Boyama Çalışmaları