VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Cyborg X joystick ve kalibre sorunu Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Cyborg X joystick ve kalibre sorunu

+3
Özgür Kiraz
pilot
kadirsariaslan
7 posters
YazarMesaj
kadirsariaslan
Vaps Designer

Vaps Designer
kadirsariaslan

Cyborg X joystick ve kalibre sorunu Empty
MesajKonu: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 00:31

Benim joystick ile küçük bir sıkıntım var. Uçak hareket etmeye başladıktan sonra pedallere dokunmasam bile uçak harekat esnasında sola kaymaya başlıyor. Her kalkışta 10~15derecelik sağa doğru z eksenini yani pedalleri tutmam gerekiyor. Saitek Cyborg X kullanıyorum ve ayarlarım şu şekilde
(Alttaki resimde %50de tam olarak)

Cyborg X joystick ve kalibre sorunu Unled1qp

Ayarlarında mı hata yapıyorum bilmiyorum ama sorunu bir türlü çözemedim.Bu konuda yardımı dokunacağını düşündüğünüz fikirleriniz varsa lütfen paylaşın.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 01:08

Kadir hocam, merhaba.. Joystickin markası falan önemli değil. Benim eski Joystick'lerde de böyle problemler oluyordu.
Size tek tek bazı önerilerde bulunacağım;ayrıca eklediğiniz resimler için de teşekkürler. Fazla bir şey sormadan hemen sorunu anlayıp, çözüme gidiyoruz. Sağolun.

1) Öncelikle ilk resimdeki "Sensitivity" (hassasiyet) ve Null Zone ayarlarını iyice sola çekiniz. Sıfırlansın.

2) İkinci resimdeki "Z-dönmesi" parametresi arıza gösteriyor sanırım. Bu parametre, Joystick kolunu kendi etrafında sağa-sola döndürmekle ayarlanıyor (Sağa sola BÜKMEK değil!)..
Ayrıca soldaki, ortasında "+" olan kare alanın üzerinde duracağım. İlk resimdeki hassayiyetleri kıstığınızda "+" simgesi kendi kendine oynamayı keser. ve Jotstick'in altında veya yan taraflarında 2 adet "X" ve "Y" eksenlerini ayarlayan ve "+" nın karenin tam ortasında durmasını sağlayan sürgülü potansiyometreler vardır. Bu potanasiyometreler (kısaca "POT" diyelim..) grafit (kömür) içerikli olduğundan zamanla tozdan veya herhangi bir şekilde niteliğini (çalışmasını) kaybedebilir.
Bu durumda şayet, açtıktan sonra tekrar toplayabilirim diye kendinize güveniyorsanız, Joystick'i açınız.
- İçinde(tabanda 2 adet pot'ları ortaya çıkartın. Her iki pot'a bağlı olan kabloların renklerini ve nerey lehimlendirini ayrı ayrı bir kâğıda not edin. Sonra bu kablolardan önce birinci POT'unkilerinilehimi,mden sökün ve elinize alıp, yapabilirseniz içini açın Pot'un. Ve elinize sürgünün değdiği karbon (grafit) şeridine bakın. Ve izlerin üzerine yumuşak "KURŞUN KALEM" (kömür tozları kolayca çıkabilen) sürtün. Sıyrılan , yani sürgünün eskittiği ve yıprattığı izlerin içini kurşun kalemle doldurun.
Aynı işlemi 2. pot için de yapın.. Böylece yukarıdaki kare içindeki "+" simgesi çok daha rahat ayarlanabilecektir. "+" nın tam ortada olması gerekir. hafif solda bırakırsanız, uçak sola çeker, sağda kalırsa, sağa çeker.
Gerçi bu işlemler profesyonellik ister ama, yapmanızı öneririm.

3) Potlar dolduruldu, Joystick ayarları yapıldu. Sıra geldi FS içindeki "Assigments" ayarlarına...
Fs'yi açın. İlk arayüzün alt kısmındaki "SETTINGS" e tılayın. "Assigments/ Event Categoriden "Simulator Commands" kartını açın. Buradaki "Joystick on/off" un karşısı boş ise; buraya şu tuşları atayın: (benimki böyle, siz kullanılmayan bir tuş kombinasyonu atayabilirsiniz..)
"Joystick on/off" : CTRL+SHIFT+J

Böylelikle FS'nin içinde uçarken istediğiniz zaman Joystick'i devre dışı bırakabilir, gerekire aynı tuşlarla tekrar aktif edebilirsiniz. Kolay gelsin hocam.

-
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 01:53

Bende de Wilco uçaklarında bu sorun var. Direk sağa çekerek başlıyorlar kalkışa. Pistten başlatsam da öyle, başlatmasam da. PMDG veya PSS ise gayet sorunsuz.

Yani markadan da olabilir, bir ihtimal.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 01:59

Hocam en iyisi;
"Joystick on/off" : CTRL+SHIFT+J yaparak kapatıp, FS'ye devam. Her şey düzeliyor.
kadirsariaslan
Vaps Designer

Vaps Designer
kadirsariaslan

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 08:11

öneriler için teşekkür ediyorum. Şimdi işe gidiyorum ama akşam geldiğimde deneyip sonuçları yazacağım :)
kadirsariaslan
Vaps Designer

Vaps Designer
kadirsariaslan

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 18:48

pilot demiş ki:
Kadir hocam, merhaba.. Joystickin markası falan önemli değil. Benim eski Joystick'lerde de böyle problemler oluyordu.
Size tek tek bazı önerilerde bulunacağım;ayrıca eklediğiniz resimler için de teşekkürler. Fazla bir şey sormadan hemen sorunu anlayıp, çözüme gidiyoruz. Sağolun.

1) Öncelikle ilk resimdeki "Sensitivity" (hassasiyet) ve Null Zone ayarlarını iyice sola çekiniz. Sıfırlansın.

2) İkinci resimdeki "Z-dönmesi" parametresi arıza gösteriyor sanırım. Bu parametre, Joystick kolunu kendi etrafında sağa-sola döndürmekle ayarlanıyor (Sağa sola BÜKMEK değil!)..
Ayrıca soldaki, ortasında "+" olan kare alanın üzerinde duracağım. İlk resimdeki hassayiyetleri kıstığınızda "+" simgesi kendi kendine oynamayı keser. ve Jotstick'in altında veya yan taraflarında 2 adet "X" ve "Y" eksenlerini ayarlayan ve "+" nın karenin tam ortasında durmasını sağlayan sürgülü potansiyometreler vardır. Bu potanasiyometreler (kısaca "POT" diyelim..) grafit (kömür) içerikli olduğundan zamanla tozdan veya herhangi bir şekilde niteliğini (çalışmasını) kaybedebilir.
Bu durumda şayet, açtıktan sonra tekrar toplayabilirim diye kendinize güveniyorsanız, Joystick'i açınız.
- İçinde(tabanda 2 adet pot'ları ortaya çıkartın. Her iki pot'a bağlı olan kabloların renklerini ve nerey lehimlendirini ayrı ayrı bir kâğıda not edin. Sonra bu kablolardan önce birinci POT'unkilerinilehimi,mden sökün ve elinize alıp, yapabilirseniz içini açın Pot'un. Ve elinize sürgünün değdiği karbon (grafit) şeridine bakın. Ve izlerin üzerine yumuşak "KURŞUN KALEM" (kömür tozları kolayca çıkabilen) sürtün. Sıyrılan , yani sürgünün eskittiği ve yıprattığı izlerin içini kurşun kalemle doldurun.
Aynı işlemi 2. pot için de yapın.. Böylece yukarıdaki kare içindeki "+" simgesi çok daha rahat ayarlanabilecektir. "+" nın tam ortada olması gerekir. hafif solda bırakırsanız, uçak sola çeker, sağda kalırsa, sağa çeker.
Gerçi bu işlemler profesyonellik ister ama, yapmanızı öneririm.

3) Potlar dolduruldu, Joystick ayarları yapıldu. Sıra geldi FS içindeki "Assigments" ayarlarına...
Fs'yi açın. İlk arayüzün alt kısmındaki "SETTINGS" e tılayın. "Assigments/ Event Categoriden "Simulator Commands" kartını açın. Buradaki "Joystick on/off" un karşısı boş ise; buraya şu tuşları atayın: (benimki böyle, siz kullanılmayan bir tuş kombinasyonu atayabilirsiniz..)
"Joystick on/off" : CTRL+SHIFT+J

Böylelikle FS'nin içinde uçarken istediğiniz zaman Joystick'i devre dışı bırakabilir, gerekire aynı tuşlarla tekrar aktif edebilirsiniz. Kolay gelsin hocam.

-

İlk seçeneği yaptım fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Uçakta bir sola yatkınlık var vazgeçiremedik :))
ikinci seçenek ürün daha 3 aylık olduğu ve garantisi devam ettiğinden garantiyi riske atmayı planlamıyorum. ama Daha ilerisi için bir kenara not ettim. Bu arada Z dönmesi benm joystick için konuşayım en azından kolu kendi etrafında sağa ve sola döndürmem durumunda değişen tek ayar. Ve şu an joystick serbest bıraktığımda dengeli ve parametresinde gösterdiği gibi ortada.
üçüncü seçenek ise sorunu anlamamı sağladı. Özgür hocanında söylediği gibi sorun uçakta. Joysticki tamamen iptal ettim. uçağı aktif pist başına otomatik oturtup başladım. Motorlara az bir güç verip takip ettim ve sonuç aynı uçak hala sola yatıyor. Sorun ya pistte yada uçağın kendisinde :))

Ama ilgilendiğiniz için yinede teşekkürler.
Mert YILDIRAN
Systems Optimist

Systems Optimist
Mert YILDIRAN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPaz 11 Eyl. 2011, 21:44

Hocam sorun bende de oluyor malesef...Benim gözlemimse şu yönde UÇAK kaynaklı...Çünkü kullandığım iki ayrı uçakta PMDG lakin iki farklı texture birinde sağa çekerken diğerinde pistte tam anlamıyla ortalayarak gidiyor...Aircraft. dosyasında sorun olabileceğini düşünüyorum bu akşam inceleyip size haber veririm hocam :)
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPtsi 12 Eyl. 2011, 01:37

Bak, o da olabilir sanırım.Yanlara çekme olayındaki "aircraft.CFG" dosyasında hangi başlıktaki faktorler rol oynadığını şimdiye kadar incelememiştim. Mert hocam bir araştırsın,... gerekirse ben de olaya el atarım.
Mertcan UZUN
Teacher Pilot

Teacher Pilot
Mertcan UZUN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPtsi 12 Eyl. 2011, 10:27

Hocam hazır bu konu açılmışken bazen Turkcell Bayileri Joystick kol satıyor alsam kaliteli diğil. Almasam Mause ile idare edicem. Exa yada Gold, Vatan Computer' de Satılıyor acaba bana hangisini tavsiye edersiniz hesaplı olsun biraz... ::)
Mert YILDIRAN
Systems Optimist

Systems Optimist
Mert YILDIRAN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPtsi 12 Eyl. 2011, 11:46

Hocam bizde misafirler olduğu için bakmaya fırsat bulamadım bu akşam göz atıcam....Muhtemelen oradan kaynaklıdır çünkü ikiside PMDG olmasına karşın biri sağa çekerken diğeri çekmiyor sanıyorum ki motor gaz kuvvetleri farklı çünkü kolun birini bir az çekseniz uçak yön değiştirir malumat...Birde şunu denedim sağa çekerken sol motorun gücünü kestim hafif uçak pisti ortaladı...

Mertcan Hocam...Benim imzamda yazan joystick gayet iyidir...Fiyatıda uygundur 45 liraya filan almıştım ben gayet ideal ama tabiki diğerleri gibi olmasını beklemeyin kahkaha
Mert YILDIRAN
Systems Optimist

Systems Optimist
Mert YILDIRAN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptySalı 13 Eyl. 2011, 00:19

Pilot hocam sanırım aircraftla alakalı pek anlamam bu dosyadan ama biraz tuhaf gibi geldi bana

Saygılar
Mert YILDIRAN
Systems Optimist

Systems Optimist
Mert YILDIRAN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptySalı 13 Eyl. 2011, 00:29

-Hocam kodları size sunayım ben en iyisi

Sorun olmayan uçağımızın kodudur pisti ortalayarak gidiyor çekme yapmıyor
Kod:
[fltsim.5]
title=B737-800 Turkish Airlines  - Virtual Cockpit/Cabin/Winglets
sim=B737-800WL
model=WLVCCAB
panel=VC
sound=
texture=TKL
kb_checklists=PMDG737NG_CHECK
atc_id_color=0xffffffff
atc_id=TC-JGE
atc_airline=Turkair
atc_flight_number=737
ui_manufacturer=Boeing-PMDG
ui_type=737-800 - Virtual Cockpit & Cabin
ui_variation=Turkish Airlines w/Winglets
description=Boeing 737-800 with CFM56-7B26 engines \nPrecision Manuals Development Group\nwww.precisionmanuals.com \nFor use with BOEING 737: The Next Generation by PMDG \nFor Technical Support please visit [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
visual_damage=0
atc_heavy=0
kb_reference=PMDG737NG_REF

Sorunlu uçağımızın kodu çekme var şuana kadar yalnızca sağa çektiğini gördüm

Kod:
[fltsim.6]
title=PMDG 737-800 - Turkish Airlines TC-JFV Manchester Winglets
sim=B737-800WL
model=WL
panel=
sound=
texture=jfvmanch
atc_id_color=0xffffffff
atc_id=TC-JFV
atc_airline=TK
atc_flight_number=737
ui_manufacturer=Boeing-PMDG
ui_type=737-800 - 2D Cockpit Only
ui_variation=Turkish Airlines TC-JFV M.UTD
description=Boeing 737-800 with CFM56-7B26 engines v 1.0\nPrecision Manuals Development Group\nwww.precisionmanuals.com \nFor use with BOEING 737: The Next Generation by PMDG \nFor Technical Support please visit [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] or email [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] \nPMDG Developer and Customer Forum available at our website. \nSounds Developed in conjunction with SkySong Soundworks \nFSUIPC Commercially Licensed from Pete Downson \nAll Artwork encoded using Digimark Technology \nFor Registration or License Questions please contact [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] \nThank you for supporting PMDG!\n
visual_damage=0
atc_heavy=0
kb_reference=PMDG737NG_REF
kb_checklists=PMDG737NG_CHECK

Saygılar
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptySalı 13 Eyl. 2011, 02:19

kahkaha Yok Mert hocam bunlar değil.. Bu verdiğiniz yazılar, "aircraft.CFG" dosyasındaki farklı uçakların boyamalarına ait [fltsim.x] paragrafları..Farklı uçaklar olduğu şu 3 satırdan anlaşılır;
title=
texture=
atc_id=
ui_variation=

Fakat uçağın yanlara çekme sorununu düzeltecek değerler bunların arasında değildir. [General] başlığının altındaki diğer başlıklarda olabilir. Çünkü [General] başlığı ve onun altındaki paragraflarda yazan değerler, yukarıdaki bütün [fltsim.x] paragraflarındaki uçak liverylerinin uçuş değerlerini kapsar..Bundan dolayı bakacağımız yerler, [General] başlığının altındaki paragraflardır.
"aircarft.CFG" dosyasında sorun helledilmezse,"sim" dosyasındaki değerleri Editleme yöntemine gidilir.
Sizin buraya herhangi bir Kod falan eklemenize gerek yok. Vaktimin bol olduğu bir zamanda herhangi bir CFG dosyasında bu sorunu yaratıp,araştırırım. saygılar.
Mert YILDIRAN
Systems Optimist

Systems Optimist
Mert YILDIRAN

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptySalı 13 Eyl. 2011, 11:22

Tamamdır hocam o halde beklemedeyiz ilginiz için teşekkürler saygılar :)
halilex
Pilot-1

Pilot-1
halilex

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptySalı 28 Ağus. 2012, 01:31

Merhaba,

Bende Logitech extreme 3D Pro joystick mevcut faka dun itibari ile calismamaya basladi. Sorunum ise soyle

Cyborg X joystick ve kalibre sorunu Scaled.php?server=717&filename=joystickayari

- Ucaga gaz verdigimde hemen saga donuyor joystick ile duzeltmeye calisiyorum olmuyor
- 1-2 defada pistte duz gitmeye calistim kalkisa gectigim anda ucak saga sola donus yapiyor
- 10-15 defa silip yeniden driveri yukledim ama sorun duzelmedi
- (+) butonu maalesef cok sacmaliyordu zaten sorunum burada yer aliyor joystikimi asagi dogru cekiyorum birazcik duz gidiyor ve aninda saga sola zik zak cekiyordu, yukari dogru itiyorum yine ayni sekilde saga sola zik zak cekiyordu
- Bugun baktigimda ise kutucugun icinde yer alan (+) butonu ortada olmasi gerekiyor iken kenarlardaydi

Bende hemen yukaridaki bilgiler dogrultusunda joystickimin icini actim ve joystick kolu yay ile sabitlenmis ve kenarlari sac jolesi gibi madde vardi elime surdugumde kaygan ve yapiskan degildi

Sanirim bozuldu veya yapabilecegim birsey var mi? Bu sirada yeni joystickleri arastiriyorum bu konuda yardimci olurmusunuz acaba ayni urunumu alayim yada Saitek Cyborg F.L.Y. 5 Joystick urunumu satin alayim sizce hangisi daha iyidir

Tesekkurler
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Cyborg X joystick ve kalibre sorunu   Cyborg X joystick ve kalibre sorunu EmptyPerş. 20 Ara. 2012, 13:59

Sevgili kaptanlarım benim de bir sorunum var, joystick'im sorunsuz çalışıyo ama fakat lakin similatörde lövye hareketleri tam tersi çalışıyo.
Olayı şöyle anlatmam gerekirse; uçağıma bindim, kontrollerimi yaptım (o sıra her şey gayet sağlam ve düzgündü). Neyse taksimi yaptım pist başına geldim hızlandım ama kalkamadım çünkü o ana kadar joystickii kendime çekerek kaldırmam gereken uçak ne oldu nasıl olduysa tam tersi hareketle yani joystick i ileri iterek kalkmaya ayarlamış kendini. Calibre ayarından baktım normal ama uçağın içinden lövyeye bakınca aynen dediğim gibi tam tersi şekilde kendime çekince ileri ileri itincede geriye doğru hareket ediyo. Bir öneriniz tavsiyeniz varmıdır acaba bu konuda :|

Cyborg X joystick ve kalibre sorunu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saitek Cyborg Evo Wireless joystick'te Tuş Ayar Sorunu..
» Joystick sorunu
» Joystick Rudder Sorunu
» Joystick'im Sapıttı
» FSX için joystick?