VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
"RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

"RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.

+6
Kubilay
pilot
emresancaktar
Haluk
Özgür Kiraz
ÇAĞATAY ARSLAN
10 posters
YazarMesaj
ÇAĞATAY ARSLAN
Pilot-2

Pilot-2
ÇAĞATAY ARSLAN

"RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. Empty
MesajKonu: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 17 Ağus. 2011, 18:13

Merhaba değerli kaptanlarım,

FS de örneğin RouteFinder sitesinden hazırlayacağım bir uçuş planını Fsx içerisine dosya olarak nasıl aktarabilirim? Fs in kendi hazırladığı planların dışında planları FMC den girdiğimizde ATC nin uçuş boyunca sürekli şu derece sağa sola dön demesinden sıkıldım:) Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılar.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 17 Ağus. 2011, 19:14

Bekleyin, pide alıp geleceğim, tam o konuyu anlatacaktım size ::)

Gerçi FS9 için ama düzeltiriz onu da. Siteyi anlatacağım nasıl kullanacağınızı, sonrasında FSX planlarıyla karşılaştırır, uydururuz. Ama uçuşun bitmesi gerek FSX için. Fas kıyılarına geldik, 4 saat kadar sonra uçuş bitecek, nasılsa 02.30'da otobüsüm kalkacak bu gece, geç saatlere kadar bilgisayardayım kahkaha
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 17 Ağus. 2011, 20:05

Geldim efendim. Şu planları, FS9'a ve FSX'e nasıl aktaracaksınız, anlatayım:

Öncelikle şu konuyu açıklayayım: Simulatörlerde, A noktasından B noktasına, istediğiniz şekilde gidebilirsiniz. Kimse size karışmaz ama uçuşlarım gerçekçi olsun, normalde o iki nokta arasına nasıl gidiliyorsa ben de öyle gideyim derseniz bu konuyu okuyun. Yoksa, uçuş planınızı yaparken Direct GPS deyin, hiç uğraşmayın. Arada bir ATC'nin, sizi 30 derecelik açılarla döndürmesi dışında bir probleminiz olmaz. Ama bir uçuş planı yapar (paralı uçakların, uçuş bilgisayarları yapıyor bu işi), bunu da simulatöre atabilirseniz, IFR uçuşlarda, frekans değiştirme (başka bir merkeze sizi ATC'nin atması) ve yaklaşma prosedürleri dışında, ATC size karışmaz (şuraya dön filan demez, ilk alçalma noktasında karışmaya başlar). Paralı uçaklar tamam da varsayılan (default) uçaklarda nasıl olacak bu. Bazı bacaklar, FSX'te bile yok (İstanbul-Ankara arasındaki NUMSO yok örneğin). Şimdi anlatacaklarımla hem paralı hem de parasız uçak kullanan arkadaşlar, rahat edecektir. Uygulamada deneyeyim dedim ama bir iki sıkıntısı var, uçuştan sonra halledeceğim o sıkıntıları. Onlar da teferruat, öyle matah şeyler değil.

Öncelikle rotayı almamız gerekiyor. Bu siteden rota alacağız:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Gelen sitede Departure kısmına, kalkış yapacağımız meydanın ICAO kodunu (LTBA, LTAC gibi), Destination kısmına ise varacağımız meydanın ICAO kodunu yazıyoruz. Sonra da Find Route düğmesine basıyoruz. Kısa ve öz olması bakımından, LTBA-LTAC (İstanbul Atatürk-Ankara Esenboğa) arasını örnek alalım. Gelen sayfanın en altındaki Back ifadesinin üzerinde LTBA SID GAYEM UA4 SALGO STAR LTAC yazacaktır. Bize lazım olan kısım bu. Üstte ise GAYEM, ERKAL, NUMSO, ERSEN, YAVRU, SALGO gibi diğer bacaklar da yazacaktır. O kısmı da söyleyeyim, uçağımız, bu noktalardan geçerek Esenboğa'ya ulaşacak. Ama rotaya neden sadece GAYEM ve SALGO yazıyoruz? UA4, bir havayoludur (tıpkı karayolu gibi, İstanbul-Ankara arası D100 karayolu gibi). Arada yazmadığımız ERKAL gibi bacaklar ise geçeceğimiz kavşaklardır. Mecburen bunlardan geçeceğiz ::)

Bize lazım olacak olan LTBA SID GAYEM UA4 SALGO STAR LTAC ifadelerinin içerisindeki LTBA SID ve STAR LTAC kısımlarını atalım. GAYEM UA4 SALGO kısmını seçelim. Sonra da şu siteye giriyoruz:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sitedeki Departure kısmına yine LTBA, Arrival kısmına da LTAC yazıyoruz. Route yazan geniş alana da GAYEM UA4 SALGO ifadelerini yapıştırıp Generate route düğmesine tıklıyoruz. Size haritada, hangi bacağın nerede olduğunu da gösteren güzel bir ekranla karşılaşacaksınız kahkaha Yalnız hatırlatayım, sitenin plan oluşturan bölümü (yani bu anlattığım bölüm), eski AIRAC dosyalarını kullanıyor. Yani NUMSO ve ERKAL, bu bölümde yoklar. ERKAL, FSX'te var, ondan eminim ama FS9'da, o da yok. Neyse, çok da mühim değil. Son yapacağınız iş ise sağ taraftaki Download Flight Plan düğmesine tıklamak. Yanında FS9 yazar, FSX için değiştirin o seçeneği. PMDG 737 için de plan dosyası yapıyor. Oluşturulan .PLN uzantılı dosyayı, Belgelerim\Flight Simulator Files (FSX için de Flight Simulator X Files olması lazım ama Belgelerim içinde adını göreceksiniz, bulması zor değil) kaydedin. Planınız hazırdır ::)

Kapı seçmede sıkıntı yaşayabilirsiniz bir tek. Onu da halledeceğim ama zaman verin. Şu uçuş bitsin de. Biraz uğraştım da vakit darlığından uçuşu başlattım. Gece yarısına doğru bitecek inşallah kahkaha
ÇAĞATAY ARSLAN
Pilot-2

Pilot-2
ÇAĞATAY ARSLAN

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 17 Ağus. 2011, 23:37

Özgür hocam,mükemmel anlatımınız için çok teşekkür ederim.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 00:02

Eh geldim, uçuş bitti ama kırımla bitti :evil:

Bizim oğlan, joystick'in kablosuyla oynuyor diye üzerine sardım, iniş için elime aldığımda kablo yüzünden bir parça koptu, nereye düştü diye bakarken epey alçaldık, elevator trimi galiba ters bir tuşla verdim, -1.100 feetle teker koymaya kalktı, yani burnu fena eğdi uçak ve pist başına çakıldık maalesef :evil: 14.5 saatlik uçuş da berbat oldu, pilot öldü filan dedi, ölmese kaydedecektim uçuşu, uçağı da hurdaya ayıracaktım kahkaha

Şimdi size, çıkış yapacağınız kapıyı ve bir iki ufak düzeltmeyi de anlatayım:

Kaydettiğiniz dosya, IFR uçuş planı oluyor. İsterseniz VFR da yaparsınız. Dosyayı, not defteriyle açın. type=IFR kısmını, VFR yapmak isterseniz yapın. Diyelim LTBA 208 numaralı kapıdan başlayacaksınız, şu satırı, departure_name=Ataturk ifadesinden önce yazın (araya ekleyin yani):

departure_position=GATE 208

Bazen, A10 gibi kapılar oluyor farklı meydanlarda, GATE A 10 şeklinde yazıyoruz onları da. Son olarak da cruising_altitude=0 yazan yerdeki 0 sayısını, uçuş yapmak istediğiniz yükseklikle (34000 gibi) değiştirin. Kaydedin ve planı yükleyin. Birebir uçuş planınız olur.

Varsayılan uçaklarda, Nav/Gps düğmesini, Gps konumuna getirin. Sonra da LOC tuşuna basın. Tabii ki uçuş başladıktan sonra yapın bunu.

SID kullanımlarında (meydanı terk etme prosedürü), bazen araya ilave bacaklar gelir (LTBA-LTAC 35L veya 35R pistlerinde başlarsanız D356 ve BKZ bacakları da gelir ilaveten). Bunlar için de o GAYEM UA4 SALGO ifadesinden önce D356 BKZ ifadelerini ekleyin. D356 yemeyecektir muhtemelen ama deneyin. Birebir örtüşen bir planınız var artık. İyi uçuşlar.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 01 Ekim 2011, 13:13

Sağol Özgür hocam çok işime yarayacak.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 01 Ekim 2011, 13:31

Haluk hocam, en güzeli de ne biliyor musunuz? Verdiğim o sitede, Generate Route (rota oluştur) düğmesine bastıktan sonra gelen ekranın alt kısmında, uçuş haritasını görebiliyorsunuz. Hangi bacakta neredesiniz, Google haritası üzerinden gösteriyor. Şu anda Hindistan'dayım, Cebelitarık Boğazı'nı geçiyor diyebiliyorsunuz ::)

Şu anda devam eden uçuşum var: İstanbul-Chicago kahkaha Uzun uçuşları da özlemişim. Bizim oğlan erken uyandırdı, sonra da uyku tutmadı, 10 saatlik uçuş programladım. Şu anda Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde 59. enlem 20. boylamdayım (batı). Haritadan izleyebiliyorum ama diğer bilgisayarda elbette ::)
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 01 Ekim 2011, 17:35

Hocam diğer bilgisayarda nasıl izliyorsunuz? Yani irtibatı nasıl sağlıyorsunuz? Bende de iki bilgisayar var aynı masada. Bağlantı kurarsam iyi olur.

İlâve: Şimdi baktım da kendi uçağımı göremedim harita üzerinde.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 01 Ekim 2011, 21:00

İzliyorum derken aynı planı dizüstü bilgisayarda da yapıyorum, uçuş esnasında diğer bilgisayar geçip, "Hmmm, şu anda şu noktadaymışım" diye içimden konuşuyorum. Yoksa gösterdiği filan yok kahkaha

Chicago uçuşu bitti, güzel uçuş oldu vesselam ::)
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 01 Ekim 2011, 23:17

Hımm! Anladım. Bende aynı işi google haritadan yapıyorum ama bu daha iyi, bundan sonra burdan izlerim artık.
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 02:05

Hocam bende aynı şekilde uçtum aynen dediğiniz gibi yaptım herşeyi ancak YAVRU noktasında IFR mi cancel etmiş FSX.

IDENT NAME FREQ VIA CRS LEG REM GONE LEG REM ETE
LTBA Ataturk - - 201 0 0:00 0:26 0:00
GAYEM 83 37 164 37 0:04 0:21 0:04
ERSEN A4 103 48 116 85 0:06 0:15 0:11
YAVRU A4 107 56 60 141 0:07 0:07 0:18
SALGO A4 111 18 42 159 0:02 0:05 0:20
LTAC Esenboga 119 42 0 201 0:05 0:00 0:26

Sizde böyle bir şey oldu mu ? Bu arada GPS'e göre gayet iyi güzel uçuyordum. Niye iptal ettiyse IFR mi anlamadım
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 03:16

Çağatay hocam, "Uçuş planı hazırlamak" ismindeki eski başlığı, içeriğe uygun olarak "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?." şeklinde düzenlendi. Bilgilerinize!.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 07:33

Emre hocam ATC bir kaç sefer sana çağrı yapmıştır cevap alamayınca ifr ni terminated etmiştir. Tekrar request ederek bağlantıya geçebilirdin ama oda problemli oluyor uçuş sonuna doğru gerekli yönlendirmeleri yapmayabiliyor. Bir seferinde Sidney i geçip gitmiştim alçalma falan vermemişti deniz üzerinden dönüş yapıp kendi çabalarımla indim. Tavsiyem FS başından ayrıldığınızda Pause ile simi durdurun.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 11:55

emresancaktar demiş ki:
Hocam bende aynı şekilde uçtum aynen dediğiniz gibi yaptım herşeyi ancak YAVRU noktasında IFR mi cancel etmiş FSX.

IDENT NAME FREQ VIA CRS LEG REM GONE LEG REM ETE
LTBA Ataturk - - 201 0 0:00 0:26 0:00
GAYEM 83 37 164 37 0:04 0:21 0:04
ERSEN A4 103 48 116 85 0:06 0:15 0:11
YAVRU A4 107 56 60 141 0:07 0:07 0:18
SALGO A4 111 18 42 159 0:02 0:05 0:20
LTAC Esenboga 119 42 0 201 0:05 0:00 0:26

Sizde böyle bir şey oldu mu ? Bu arada GPS'e göre gayet iyi güzel uçuyordum. Niye iptal ettiyse IFR mi anlamadım

YAVRU'dan sonra muhtemelen sizi 03L veya 03R pistlerine ILS yaklaştırır sizi FS. "TKxxx (artık çağrı kodunuz ne ise), you are xx miles northwest, turn right heading xxx, climb/descend and maintain xx.xxx, except vectors ILS runway xxxx approach" şeklinde bir uyarı alırsınız. Anlamı, artık GPS veya FMC ile yaptığınız uçuşu bırakın, söyleyeceğim noktalara dönün, istediğim irtifalara inin (bazen de çıkartıyor saçma bir şekilde çünkü tırmanır tırmanmaz indiriyor, dağ filan da yokken) ki ben de sizi piste tertemiz yaklaştırayım. Oldukça geniş bir daire çizdirir, 30 - 40 mil kadar artırıyor yolunuzu ama sağlam yanaşırsınız. Alternatif pistler varsa ineceğiniz pisti değiştirebilir, alternatif yaklaşmalar varsa (görerek yaklaşma da isteyebilirsiniz ama ILS varsa önce onu öneriyor) seçebilirsiniz.

Fakat sizin sorununuza Haluk hocam gerçek teşhisi koymuş. Muhtemelen size yaklaşma için yukarıdaki vektörlemeyi vermiştir. Eğer tamam demediyseniz (5 defa soruyor toplamda), IFR plan cancelled, frequency changed, squawk 1200 (VFR uçuş irtibat kodudur) şeklinde bir cümle kurar. Yapacak bir şey yok, tekrar IFR başlamıyor maalesef. Uçuşunuz bundan sonra VFR uçuş oluyor (yani IFR uçuşta ATC size ne yapacağınızı söyler, VFR uçuşta ise ne yapacağınıza siz karar verirsiniz, ben öyle uçarım). Çok da takılmayın böyle bir durum olursa. GPS sizin inmenize yardımcı olur ama alçalmayı kendiniz ayarlamak zorundasınız. SALGO için alçalmanız gereken nokta belirlidir ama sonrası belirsiz. Alçalmayı doğru yapabilirseniz GPS'lerde ILS yaklaşmayı ayarlayan bölüm mevcut. Sizi piste, ILS hattını yakalayacak şekilde yaklaştırıyor, ben de Cessna'da (Feelthere'nin Caravan'ı var, GPS'i çok farklı) öğrendim bunu kullanmayı. Yalnız, Ankara gibi 3.125 feet yükseklikteki bir meydana yaklaşırken, belli irtifaların altına inmeseniz iyi olur. ATC, 6.500 feet yaklaşma irtifası veriyor ama onun yaklaştırdığı nokta için normal olan bu irtifa, SALGO üzerinden yaklaşırken yere çok yaklaşmanıza neden olur. Hele geçenlerde Kars'a uçarken, 8.000 feet civarına düştüğümde tepenin üzerime geldiğini erken fark ettim, 500 feet ile kurtardım son anda (10.000 feet altına düşmesen iyi oluyormuş, Erzurumda'da benzer durum var).
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 14:51

Özgür kaptanım ;

Her mesajımdasınız teşekkür ederim çok. Ancak bilgisayarın başından ayrılmamıştım.
Tekrardan bir ayarlayıp vermiş olduğunuz bilgileri dikkate açarak tekrardan bir uçacağım çok teşekkür ederim.

Saygılar
ÇAĞATAY ARSLAN
Pilot-2

Pilot-2
ÇAĞATAY ARSLAN

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyPaz 02 Ekim 2011, 15:25

pilot demiş ki:
Çağatay hocam, "Uçuş planı hazırlamak" ismindeki eski başlığı, içeriğe uygun olarak "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?." şeklinde düzenlendi. Bilgilerinize!.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Pilot Hocam.Saygılarımla,
Kubilay
Pilot-1

Pilot-1
Kubilay

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyC.tesi 05 Kas. 2011, 17:24

Özgür hocam gerçekten mükemmel anlatmışsınız ellerinize sağlık çok teşekkürler
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyCuma 23 Kas. 2012, 22:47

Bence VROUTE yi yükleyip çok daha detaylı bilgiyi de alabilirsiniz. Uçuş planını FSX e ücretsiz olarak aktarabilirsiniz. Paralı uygulaması.paralı uçaklar için de rota tanzim ediyor ve yakıt tüketimini hesaplıyor.Bu iki uygulama dışında diğer özellikleri ücretsiz uygulamadan alabiliyorsunuz.Ha, bir de gerçek uçuş numaraları ve planlarını alalbilirisiniz.
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptySalı 12 Şub. 2013, 19:32

En güzeli fscommander, routefinder sitesinde oluşturduğunuz planı fscommander'a aktarabilirsiniz. Fs commanderin auto heading özelliği ile oluşturulan rota üzerinde güncel larak istediğiniz gibi uçabilirsiniz .Default uçak için çok harika bir yöntem yani FScommander aynı zamanda oto pilot. Gps'i açmaya gerek bile yok. Diyelimki atc size star verdi o starı fscommanderda bulup auto heading ile o stara gidebilirsiniz.
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 13 Şub. 2013, 00:56

Haluk demiş ki:
Hocam diğer bilgisayarda nasıl izliyorsunuz? Yani irtibatı nasıl sağlıyorsunuz? Bende de iki bilgisayar var aynı masada. Bağlantı kurarsam iyi olur.

İlâve: Şimdi baktım da kendi uçağımı göremedim harita üzerinde.

Haluk hocam Selamlar. Bunun bende programi var bir tane, hem de ucretsiz. Borsa costu bu aralar basim biraz kalabalik ama musait bir zamanimda paylasacagim:)
Bilgisayar degilde Android tablet ya da cep telefonu varsa onun icin daha farkli programlar var. Cin mali Android tabletler 100 dolara kadar dustu. Sirf bunun icin alinabilir aslinda.
K.Hakan Sevindik
Pilot-1

Pilot-1
K.Hakan Sevindik

MesajKonu: Geri: "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.   "RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?. EmptyÇarş. 13 Şub. 2013, 18:40

Merhaba Arkadaşlar;

FMC/MCDU bulunmayan uçaklar için kullanılması oldukça kolay ve pratik olan ücretsiz VasFMC adlı programı da kullanabilirsiniz. Ancak o da tıpkı ücretli uçaklardaki gibi güncel Airac dosyaları yüklemenizi gerektirir.

[xxx.vatsim-uk.co.uk//download/info/?downloadID=00170]

"RouteFinder" sitesinden Fs'ye Uçuş Planı aktarmak?.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FS'de Uçuş Planı ile uçmak (IFR-VFR)
» VFR Uçuş dökümanı...
» Online uçuş plânı ve yakıt hesaplama
» Sanal Uçuş?Online uçuş için IVAO kaydı nasıl yapabilirim?.
» [VIDEO-Eğitim]; PMDG 737 Full Uçuş Serisi -2- FS2Crew ile Uçuş