VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.

+8
Ö.Savaş
paraglider
kartalaytas
Selim ŞAHİN
pilot
Ahmet Salih
orhanyavuz
sait bilal
12 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 02 Mart 2013, 23:14

Sait hocam.

FSX'teki o uçuşu biliyorum, iki defa tamamladım o görevi. İlkinde ILS nedir bilmeden, ikincisinde ILS inmeyi öğrendikten sonra. Zaten o görev, ILS inişin ne işe yaradığını anlatıyor. Kısaca izah edeyim o görevi:

Amsterdam (EHAM)- Londra (EGLL) arası rutin sefer. 24 pistini veriyor kalkış için (genelde de hava müsaitse o pisti kullandırırlar, çok kalktım o pistten ama ilk seferinde nerede diye aramıştım, hiç unutmam). ATC sana talimat verir, şu yüksekliğe çık filan diye, aşağı yukarı FL200 (20.000 feet) gibi yükselirken (bu yükseklikte uçuş mu olur demiştim, genelde çok alçaktan uçtuğumdan) bir anda yolcunun birisi, kalp krizi geçirir. Bereket uçakta doktor vardır, o müdahele eder ama siz (daha doğrusu yardımcınız) durumu kuleye bildiriyor ve size hemen, Rotterdam (EHRD) 24 pistine ILS inmeniz gerektiği söyleniyor. Akşam vakti ve hava yağmurlu, görüş çok düşük, mecbur ILS ineceksiniz (işte bu durumlarda kullanılıyor). GPS'inizi kullanarak (belli noktaya kadar vektör veriyor, bu görevde sanki eksik bir şey var ama neyse) 24 pistine dönerek inmek zorundasınız. Apronda sizi bekleyen, ışıklarını açmış bir ambülans var, onun yanına gidip park frenini çekin ve kapıyı açın. Bu kadar, görev biter.

Zor bir görevdir, uçmayı öğrenmeden başlamayın derim. Oradaki görevleri sırasıyla yapın ama isterseniz planörleri pas geçin, hakikaten zor.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 02 Mart 2013, 23:21

sait bilal demiş ki:
..Şu Word dosyasındaki anlatım çok işime yaradı ve burda sizlerin tavsiyeleri.
kahkaha
Evet hocam, O Word sayfasını okuyanlardan ve tatbik edenler şu an nerelerde görevli bir bilseniz. İşte_BU!
İlk okuyan ve tatbik eden KURTY hocamız (Meriç Kılıç) Kanada Royal Air Force 'ta kursiyer öğretmeni.. Epremsoft hocamız, amerikada en iyi yerlerde görevli. Daha yüzlerce kaptanlarımız o basit, sade, yalın ve beceriksiz şekilde yazdığım Uçuş ve iniş teknikleri yazıyı okuyup en iyi yerlere geldiler. nasıl birşeydir diye merak edenler vardır. Alır okurlarsa, "-Bu mudur?" diyecekler. -Bu da bir şey mi diyebilirler. Teknik kelime ve yazılardan uzak, buton yerine düğme dediğim, lövye yerine "KOL" dediğim, vs gibi basit ve uçuş tekniği ile alakasız kelimelerle yazılan kahkaha yazıyı , bir ilkokul çocuğunun anlayacağı şekilde yazdığımızdan , İLK okumada dahi en cahil biri dahi hemen FS'de uçağı uçurmuş, ILS ile piste indirmiştir.

Ama bizim için en büyük mutluluk ve onur, sizler o yazıyı okuduktan sonra en kısa sürede uçağı uçurabilmenizin ve ILS ile indirebildiğinizin haberini duymak. En büyük gurur bu, bizim için. Saygılar.
sait bilal
Pilot-1

Pilot-1
sait bilal

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 02 Mart 2013, 23:32

Özgür Kiraz demiş ki:
Sait hocam.

FSX'teki o uçuşu biliyorum, iki defa tamamladım o görevi. İlkinde ILS nedir bilmeden, ikincisinde ILS inmeyi öğrendikten sonra. Zaten o görev, ILS inişin ne işe yaradığını anlatıyor. Kısaca izah edeyim o görevi:

Amsterdam (EHAM)- Londra (EGLL) arası rutin sefer. 24 pistini veriyor kalkış için (genelde de hava müsaitse o pisti kullandırırlar, çok kalktım o pistten ama ilk seferinde nerede diye aramıştım, hiç unutmam). ATC sana talimat verir, şu yüksekliğe çık filan diye, aşağı yukarı FL200 (20.000 feet) gibi yükselirken (bu yükseklikte uçuş mu olur demiştim, genelde çok alçaktan uçtuğumdan) bir anda yolcunun birisi, kalp krizi geçirir. Bereket uçakta doktor vardır, o müdahele eder ama siz (daha doğrusu yardımcınız) durumu kuleye bildiriyor ve size hemen, Rotterdam (EHRD) 24 pistine ILS inmeniz gerektiği söyleniyor. Akşam vakti ve hava yağmurlu, görüş çok düşük, mecbur ILS ineceksiniz (işte bu durumlarda kullanılıyor). GPS'inizi kullanarak (belli noktaya kadar vektör veriyor, bu görevde sanki eksik bir şey var ama neyse) 24 pistine dönerek inmek zorundasınız. Apronda sizi bekleyen, ışıklarını açmış bir ambülans var, onun yanına gidip park frenini çekin ve kapıyı açın. Bu kadar, görev biter.

Zor bir görevdir, uçmayı öğrenmeden başlamayın derim. Oradaki görevleri sırasıyla yapın ama isterseniz planörleri pas geçin, hakikaten zor.

hocam emeğine sağlık ama, bu işte o kadar acemiyim ki sanki bana yabancı dil bir şeyler anlatıyormuşsunuz gibi geldi:)Niye derseniz;
hakikaten yaptığım her inişi bodozlama yapıyorum. yukarda bahsettiğiniz ATC nedir(kulemi?). ATC ile iletişime nasıl geçerim.Geçsem bile sanırım ingilizcem olmadığı için sanırım anlayamam:(

bu uçuşu bir defa yaptım ve yukardaki olayları siz anlatmasaydınız sanırım hiç haberim olmazdı.
sait bilal
Pilot-1

Pilot-1
sait bilal

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 02 Mart 2013, 23:36

PILOT demiş ki:
sait bilal demiş ki:
..Şu Word dosyasındaki anlatım çok işime yaradı ve burda sizlerin tavsiyeleri.
kahkaha
Evet hocam, O Word sayfasını okuyanlardan ve tatbik edenler şu an nerelerde görevli bir bilseniz. İşte_BU!
İlk okuyan ve tatbik eden KURTY hocamız (Meriç Kılıç) Kanada Royal Air Force 'ta kursiyer öğretmeni.. Epremsoft hocamız, amerikada en iyi yerlerde görevli. Daha yüzlerce kaptanlarımız o basit, sade, yalın ve beceriksiz şekilde yazdığım Uçuş ve iniş teknikleri yazıyı okuyup en iyi yerlere geldiler. nasıl birşeydir diye merak edenler vardır. Alır okurlarsa, "-Bu mudur?" diyecekler. -Bu da bir şey mi diyebilirler. Teknik kelime ve yazılardan uzak, buton yerine düğme dediğim, lövye yerine "KOL" dediğim, vs gibi basit ve uçuş tekniği ile alakasız kelimelerle yazılan kahkaha yazıyı , bir ilkokul çocuğunun anlayacağı şekilde yazdığımızdan , İLK okumada dahi en cahil biri dahi hemen FS'de uçağı uçurmuş, ILS ile piste indirmiştir.

Ama bizim için en büyük mutluluk ve onur, sizler o yazıyı okuduktan sonra en kısa sürede uçağı uçurabilmenizin ve ILS ile indirebildiğinizin haberini duymak. En büyük gurur bu, bizim için. Saygılar.

emeğinize sağlık hocam.en başta tarladan kalkma olayından kurtuldum:))
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 02 Mart 2013, 23:59

Hiç aceleye gerek yok hocam. Yavaş-yavaş her bi-şeyi öğreneceksiniz, emin olunuz. Ayrıca bir teknik kelimeyi dahi anlamadığınızda (herkes dahil) o tek kelimenin anlamını sormak için dahi doğru sayfa/bölümüzde konu açabilirsiniz. yalnız tek şart; açacağınız konu, içeriği ile ilgili bölümde açılmalı.
Örneğin yukarıda "ATC" nedir demişiniz. İşte sırf bunun için dahi konu açabilirsiniz(tabi ait olduğu bölümde). hem şu ana kadar bu başlıkla bir konu açılmadı, ayrıca, yeni kaptanlarımız da bu konunuzdakicevaplardan yararlanabilir.Bilemediğiniz, aklınıza takılan soruları şu sayfamızda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] konu açarak sorabilirsiniz. Ancak daha önce aynı içerikte başka bir konu açılmadığından emin olmak için arama yapmalısınız. Saygılar.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPaz 03 Mart 2013, 01:04

Haklısınız aslında. ATC yerine hava trafik kontrolör desek daha uygun olacak (Air Traffic Controller). FS de bu dili kullandığından aynen yazıyoruz, el alışkanlığı oldu maalesef.

Sait hocam. İnanın ben başladığımda da çok şey bilmiyordum (hatta hiç). Evveliyatında başka bir havacılık forumunun üyesiydim, resmen birşey bilmeyenlerle dalga geçer tonda yazıyorlardı. İşi biraz ilerlettikten sonra birisinin Wilco Airbus ile ilgili bir sorusunu, ayrıntılı cevapladım, o zaman bana ters yazan vatandaş, özelden yazmak istedi (sanırım soracakları vardı), ben de o foruma bir daha yazı yazmadım inadına.

Lakin size en büyük hatanızı söyledim: İlkokula başlamadan üniversitedeki dersleri istiyorsunuz, bu olmaz (eğitimci olarak söylüyorum). Bakın, kendimi övmek gibi olacak biraz ama bağlama (halk arasında saz da diyorlar ya aslı böyle) çalıyorum. Küçük yaştan beri elime aldığım enstrümanları bir şekilde çalabiliyorum (yani iyi bir müzik kulağım var). İyi bir bağlama yaptırdım bir ustaya (el yapımı), sonra da bunun kursuna gittim. Benim gibi bir kişi daha vardı, müzik kulağı iyi olan gerisinde bu yoktu (Allah vergisi bir şeydir, herkeste olacak diye bir kural yok). Hani içlerinde bir iki şey tıngırdatabilenlerdendim ama hoca sıfırdan başladı anlatmaya, hiç itiraz etmedim, yok ben bunu biliyorum, yok şöyle diye, kurs ilerledikçe aslında çok şey bilmediğimi fark ettim. Sonuç ne oldu, çok güzel oldu. Diğerleri, sadece öğretilenleri çalarken ben canımın istediği her parçayı çalıyordum (halen de çalarım).

Özetle: Sıfırdan öğrenmek şart. Siz şimdi ILS inmeyi öğrenebilirsiniz ama misal, tam iniş anında rüzgar bir anda değişti (hatta teker koyduktan sonra), ne yapacaksınız? Bu tür örnekler çok, bunlardan benim de bilmediğim yüzlercesi vardır elbette ama uçmayı öğrenmeden büyük uçakları kullanmanız çok zor. Alın bir küçük uçağı ve meydan turu atın. Gerekirse ben size nasıl yapılacağını, şematik olarak da anlatırım. Güzel bir tasarımı olan, mümkünse deniz manzaralı bir meydanda (Edremit veya Çanakkale'yi tavsiye ederim) meydan turu, alçak geçiş, dokun ve git (touch and go) ile en son tam inişi deneyin. Dönüşlerde, hız ve irtifa değişikliklerini görün, otomatik pilotu hiç kullanmayın. İnanılmaz zevklidir, becerilerinizi artırır. Özel pilot sınavına çalışırken Edremit'de onlarca kez meydan turu attım, her yerini iyi biliyorum artık kahkaha
sait bilal
Pilot-1

Pilot-1
sait bilal

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPaz 03 Mart 2013, 12:59

hocam o zaman öncelikle yapmam gereken nedir. Nerden başlayayım.Bana bir yol haritası çizin.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPaz 03 Mart 2013, 15:48

Sait hocam, yarın nöbetçiyim, unutmazsam size, hazırda yüklü meydan turunun nasıl atılacağını açıklayan doküman var, onu paylaşarak başlayalım. Bunu öğrendikten sonra VOR to VOR uçarak havada yön bulmayı öğrenebilirsiniz (bunu da Haluk hocam bir videosunda çok güzel anlatmış, çok zevklidir öyle uçmak). Yön bulmayı öğrenince ILS kullanmanın nasıl bir şey olduğunu kendiniz çözeceksiniz zaten kahkaha
sait bilal
Pilot-1

Pilot-1
sait bilal

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPtsi 04 Mart 2013, 21:53

hocam allah razı olsun çok tşk ederim canı gönülden.Hakikaten zaman ayırıp emek sarfediyorsunuz. Emeklerinize verilebilecek en iyi karşılık sanırım bu işi öğrenmemiz olur.Hocam açıkçası biraz karamsarım ama hadi hayırlısı:)

hocam bu uçuş başı falan nedir ne işe yarar..Burdan bi abimizin vor to vor uçuşunu anlatan 4 partlık videosunu incelemiştim orda da dikkatimi çekmişti.
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptySalı 05 Mart 2013, 10:20

Hocam cok tesekkurler. Evet baska bir basliga tasiyip, gorsellerle de desteklenirse cok faydali olacaktir kanaatimce.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyÇarş. 06 Mart 2013, 16:28

Hem gözünüz gönlünüz açılsın (sanırım kızımız mankenlik de yapıyor) hem de bu işin o kadar kolay olmadığını öğrenin diye koydum bu videoyu. Bakmayın hatunun indirdiğine teyyareyi, 5. denemesinde başarabilmiş (ilk dört sefer kırım, bunlardan sağ kalmanız gerçekte ne kadar mümkün, siz düşünün). Video sayesinde flapları değiştirirken Broadway vitesindeki geri alırken kullandığımız bir mandal olduğunu da öğrenmiş oldum kahkaha
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyÇarş. 06 Mart 2013, 17:18

Eleman sağlam :brav: Hocam Broadway vitesi gibi olmasaydı farzedinki yanlışlıkla kolunuz çarptı ne olacak? Hani bazen ben yanlışlıkla F9yerine F8 tuşuna basıyorum, ardandıan takır takır sesler geliyor bi bakıyorum flaplar kopmuş,düşerken birinin kafasına düşmese bari kahkaha
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyÇarş. 06 Mart 2013, 17:34

Ucus okulu oldugu icin ekipman saglam tabi ama kalibimi basarim Fs9'un ekran goruntusu bunlarin programindan daha guzeldir. FsX'i soylemiyorum bile.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyÇarş. 06 Mart 2013, 21:20

Tamam, tasarımlar ve ekran görüntüleri FS9 veya FSX'te daha iyi ama kırıma uğradığınızda, tribülansa girdiğinizde koltuğunuz sallanmıyor buradaki gibi kahkaha

Flap için Özgür hocamın söylediği doğrudur. Yalnız hemen açılmıyor flap, fark ettiğiniz anda eski pozisyona döndürme şansımız mevcut. Yine de bu video, öyle simulatör kullanmakla uçağı indiremeyeceğinize bir delildir. Araba yarışlarında mükemmel araba kullanabilirsiniz ama gerçekte teker yere değeceğinden ve sallantı vs olacağından çok farklı oluyor kahkaha
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPerş. 07 Mart 2013, 10:17

Ustadim size aynen katiliyorum. Hani sosyal medyada "sunu soyle asarim bunu boyle keserim diyip yerinden kimildamamaya" klavye delikanliligi diyorlar ya, simulator pilotlugu da bir nevi klavye delikanliligi iste. Gene de zor ve zevkli onu inkar etmemek lazim.

Ilk defa Cessna'ya bindigim de muthis hayal kirikligi yasamistim. 2 saat boyunca salladi da salladi, icim disima cikti. Feci yorulmustum indigimde. Ucuyor diye uzay gemisi gibi birsey zannetmistim ben onu ama kanatli Aksaray-Bayrampasa dolmusuymus megerse.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPerş. 07 Mart 2013, 11:00

Dolmuş demeyelim de şuna Haydarpaşa - Karaköy arası çalışan tekne mi bot mu artık onlar gibidir kahkaha

Ben en iyisi şu konuları bir ayrıştırayım, bu böyle olmayacak.
sait bilal
Pilot-1

Pilot-1
sait bilal

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPaz 10 Mart 2013, 01:53

arkadaşlar, denzel washington un oynadığı flight filmini izleme imkanınız oldu mu bilmiyorum ama uçağın düşme sahnesini hiç değerlendirdiniz mi? O esnada yapılanlar gerçekte olabilecek mantıklı hamleler mi yoksa öylesine mi yapılmış?
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Selim ŞAHİN

MesajKonu: Geri: ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.   ILS iniş'i nasıl yapabilirim?. - Sayfa 2 EmptyPaz 24 Mart 2013, 11:08

sait bilal demiş ki:
arkadaşlar, denzel washington un oynadığı flight filmini izleme imkanınız oldu mu bilmiyorum ama uçağın düşme sahnesini hiç değerlendirdiniz mi? O esnada yapılanlar gerçekte olabilecek mantıklı hamleler mi yoksa öylesine mi yapılmış?

Ben seyrettim Sait kaptan. Kesinlikle gerçek dışı. 500ft irtifada uçağı ters konumda uçurmaya devam ediyo. Üstelik Overspeed durumda. Daha ilginç olansa o durumdan sonra uçağı düz konuma geri getirip indiriyo. Ancak filmlerde olur. :)

ILS iniş'i nasıl yapabilirim?.
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Nasıl Uçağı Indiririm?
» Fs Passenger, nasıl bir şey?..
» FSX'e B747 nasıl yüklenecek?
» Nasıl ve Ne zaman Sormalıyız?..
» IVAO YA NASIL ÜYE OLABİLİRİM