VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?

+2
pilot
Aykan
6 posters
YazarMesaj
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? Empty
MesajKonu: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyC.tesi 02 Şub. 2013, 14:34

Elimde Serdar Nuzhet hocanın FSX için LTBA2009 scenerysi var. Orijinal chartları incelediğimde meydanın CATIIIA tipi ILS sistemine sahip olduğunu görüyorum fakat scenery'de yalnızca CAT II var ve bu da benim AIII HUGS inişlerime müsaade etmemesine sebep oluyor. AFX ile pist numaralarını güncellerken bu kategorileri de değiştirebileceğim bir yer aradım fakat listede navaidlere baktığımda sadece isimlerindeki CAT II - CAT III ü ELLE YAZARAK değiştirebildiğimi farkettim yani işlevsel bir fark yaratmayı beceremedim. Acaba bunu yapmamızın yolu nedir?
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyC.tesi 02 Şub. 2013, 16:07

Merhaba Aykan hocam.
Son güncelleme ile IVAO'dan 15-12-2011 tarihli LTBA kartında sadece 05 pisti "LLZ-IIST-110.3Mhz" , "CAT III ILS/DME 05" sahip. Diğer pistler, CATII 'e sahip.
Buna göre; AFX'ten "Lists/Navaids" kartını açarak buradaki listeden "05 Rwy-IIST" satırına tıklayıp açılan ekrandan ELLE (başka yolu yok) "Name" kısmını "CAT III ILS/DME 05" olarak değiştirdikten sonra "OK" e tıklanır. Kart kapatılır ve AFX/File/Save yapılarak Afcad dosyası güncellenmiş olur. Yukarıdaki açıklamalarınıza göre bunları yapmayı zaten biliyorsunuzdur.
Elinizdeki LTBA-kartının tarihi nedir bilmiyorum. Kolay gelsin.
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyC.tesi 02 Şub. 2013, 16:47

Evet tekrar inceledim sadece 05/23 pistinde durum söz konusu. Peki isim hanesini değiştirdiğimiz takdirde pist CAT IIIA özelliği kazanacak mıdır? Orada bir metin kutucuğu var yani Ali veli yazsam ali veli yazılabilecek şekilde bir hane bu yüzden tabii siz daha iyi bilirsiniz ama sanki fonksiyonu değişmez gibi geliyor. Değiştirme isteme sebebim şu: Elimdeki PMDG 738'le AIII yaklaşması uygulayamıyorum yani ARM ettiğimde sistem devreye girmiyor zannedersem bu yüzden de pistin hatları HUD'umda çizilmiyor.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 00:01

Aynen hocam. Oraya Ali-Veli kahkaha de yazsanız oraya geçer ama.. Yazılımsal bir içerik olduğundan Ali-Veli yazısına göre değil, yukarıdaki mesajımdaki gibi yazdığınızda Fs sistemi bunu algılayacaktır. Şöyleki.. Bazı programlarda; örneğin Gmax-3D model çizim programında modellediğimiz herhangi bir 3D nesneye pastel-soft bir kırmızı renk uyguladık. Nesnenin Gmax programının object ismine default olarak verdiği isim örneğin; "Plane01" . Bu isimle kayıt edip BGL olarak FS'ye attığımızda model (obje) mat bir renkte görünür. Gece ise koyu renklidir. Ancak; Gmax'ta obje ismini "Plane01" yerine "BRIGHT_01" yazdığımızda bu obje Fs'de gece ve gündüz, ışık saçan parlak bir nesne olarak görülecektir.
Bu örnekteki gibi, Fs sistemlerinde nesnenin veya bir seçeneğin ismi belli bir düzenle yazıldığında sistem bunu algılayabiliyor. Çünkü, sizin ne dediğiniz gibi; ELLE değiştireceğimiz bu kısımdan başka bir yerden AFX'te CAT'ı değiştiremiyoruz.
Diğer sorunuza gelirsek; CATIII olarak yaptığınız düzenlemeyi B738'e uyguladığınızda (sanırım PMDG-B738NGX ) hud'da görünmemesinin nedenlerini ve uygulama açıklamalarını diğer hocalarımız, Özgür Kiraz veya Ümit Ünaldı hocalarımız yapabilir.
Bizler, tasarımlarımızı yapar kendilerine veririz. Onlar da uçaklara uygulayıp, tasarım testlerini yaparlar..Bu yüzden yanlış bir şey söylememek için uçaklara CAT uygulamasını diğer hocalarıma bırakıyorum. Saygılar hocam.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 00:08

Yanlış bilmiyorsam sadece Esenboğa 03R pistinde CATIII var Türkiye'de. DHMİ'nin seyrüsefer yardımcılarını PDF olarak vermiştim forumda, araştırmam lazım. Hatta LTBA 17R pistinde de ILS olduğu ancak pasif durumda olduğunu da o listede görmüştüm (bina faktöründen dolayı kullanılamıyor).
Alp Deniz Şenyurt
Teacher Pilot

Teacher Pilot
Alp Deniz Şenyurt

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 00:58

Hayır hocam, LTBA 05'te de CAT III var. Güncel chartlarda var ayrıca ben tanıdım THY'deki A333 pilotuna sormuştum, "Evet, CAT III 05'te var." dedi
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 01:28

Şimdi kontrol ettim, LTBA 05 de eklenmiş listeye, tamamdır.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 15:53

Cihazın adını değiştirdim ve ali,veli sonucuna vardım ne yazık ki hocam. Herhangi bir değişiklik olmadı.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 18:07

Özgür hocam, konudaki sorunumuz LTBA'da CATII olup olmadığı kısmında değil de, zaten sadece "05" pistinde CAT III olduğunda Chartlara göre hemfikiriz. .Aykan hocamızın sorunu şudur; yukarıdaki açıklamalarımda yazdığım gibi; AFX ile "05" pist başını ELLE "CATIII" yapıyoruz. kaydediyoruz. Burası tamam. Ancak, bu yapılan düzenleme Aykan hocamızın kullandığı B738 (sanırım PMDG-NGX olması lazım, tam da detaylı yazılmamış uçak..) uçağına uygulama sorunu. Yani "Düzenlenen CATIII" uçağa nasıl uygulanır?.. Bunu izah edebilirseniz , Aykan hocamızın sorunu çözülecek sanırım.. Saygılar..
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 19:58

Hocam konunun üçüncü mesajında da belirttiğim üzere kullandığım uçak PMDG 738 (737-800) zaten PMDG'nin bütün 73x uçakları NGX ibaresini taşıyor.

Sorunumu şöyle açıklayayım benim görmek istediğim şey şu:
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Fakat gördüğüm şey şu:
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Yani pistin kenar çizgileri çizilmiyor. Bunun pistin simülatörde CATIII özelliğine sahip olmamasından ötürü tetiğe aldığım ("arm" ettiğim) AIII sisteminin devreye girmemesi sebebi ile olduğunu düşünüyorum.
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 19:59

Üstü üste yazmış olacağım fakat bir üstteki mesajımı düzenleyemiyorum:
Üstteki resimde her ne kadar 35R yaklaşması uyguluyor olsam da durum 23/05 için de aynı, belirtmek istedim.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 22:33

NGX görmediğimizden vay canına diyoruz, adamlar çizgiyi de çizmişler kahkaha

Benim bildiğim FS'te tüm pistler CAT III olarak geçer, yazsanız da yazmasanız da. Herkes hemfikirdir bu konuda. ILS inebiliyorsanız ne ala, 2 veya 3 ile o kadar uğraşmayın derim. Görüşünüz CAT I için yeterliyse de inersiniz.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 22:48

Bu konuda Özgür hocam ile hemfikirim. ( kahkaha Burada da bir tutturduki; hemfikir?..)
İnanın bugün ev dışında ufak bir iş! yaparken (çatı onarımı), ben de öye düşündüm. ILS ile pisti ortaladıktan sonra CAT, MAT vızgelir. göz_kırpma Tamam Aykan hocam da haklı. maden NGX'te böyle bir çözellik var, niye çalışmasın. Ben de takardım bu soruna.. Olmadı...PMDG sitesine başvurabiliriz. Tabi FsX kullanan ve ingilizcesi iyi olan biri tarafından...
Alp Deniz Şenyurt
Teacher Pilot

Teacher Pilot
Alp Deniz Şenyurt

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 23:33

Hocam eskiden localizer, ILS mı vardı ? kahkaha kahkaha
Pilotlar tıkır tıkır iniyordu.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPaz 03 Şub. 2013, 23:51

O lafın nerede söylendiğini de anlat da millet bilsin Alp hocam kahkaha
Alp Deniz Şenyurt
Teacher Pilot

Teacher Pilot
Alp Deniz Şenyurt

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPtsi 04 Şub. 2013, 00:01

Ha bu arada, Pilot hocam ben size yardımcı olabilirim. :)
Aykan
Pilot-1

Pilot-1
Aykan

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPtsi 04 Şub. 2013, 01:20

"Biz eskiden inerken hiç localizer yoktu!" şeklindeydi sanırım o laf kahkaha her neyse ya iki tane çizgi için uğraşmak istemiyorum yazışmakla, kendi çapımda halledebilceğim bir sorun sanmıştım sağlık olsun iki çizgi olmayıversin değil mi kahkaha Çok teşekkür ederim ilgilenen herkese.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPtsi 04 Şub. 2013, 10:16

Tam öyle değil o söz. LTBA 05 pistine inecek bir uçak, ILS sinyalinde kesintiler yaşıyor. Durumu kuleye bildiriyor ve kuleden şu, nereye çekersen oraya gidecek soru geliyor: "Efendim, inecek misiniz?". Pilottan ise esprili bir cevap gelir: "İneceğiz elbet, havada kalacak halimiz yok ya". Ardından da ekler: "Eskiden ILS mi vardı?" kahkaha
Alp Deniz Şenyurt
Teacher Pilot

Teacher Pilot
Alp Deniz Şenyurt

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPtsi 04 Şub. 2013, 16:55

Ahahahahahaahhahahaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha
Yerlerdeyim kahkaha
Cengizhan Barut
ADMIN

ADMIN
Cengizhan Barut

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptyPtsi 04 Şub. 2013, 16:59

Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptySalı 05 Şub. 2013, 08:40

Teşekkürler Cengizhan hocam. Gerçek kayıt mı bu yoksa sonradan mı seslendirilmiş? Ne bileyim, trafik oldukça sakin geldi de bana kahkaha

Dün, yarıyıl tatilinde olmamız ve okula da dönüşümlü gitmemiz sebebiyle sabah 09.00 gibi IVAO Long Haul 2013 (uzun yol) turuna başladım. ZSPD (Shangai Pudong) - OMAA (Abu Dhabi) arasındaydı uçuşum. A346 ile ilk kez uzun uçuş yaptım, sert kafa rüzgarları nedeniyle tahminimden 25 dakika daha geç (hanımı beklettim işyerinde biraz, ayıp oldu ona da) OMAA 31L pistine indim. Lakin, MCDU'da ILS 31L için bir frekans, forumda da bulunan tasarımda başka bir frekans yazıyordu, ben de mecburen tasarımınkini seçtim (yoksa sinyal gelmez). Ancak, IAW kodu ekranda gözüküyor ama baklalar görünmüyordu bir türlü. 13R için de aynı frekansı vermiş, herhalde ondan diye düşünürken baktım sinyal geleceği yok, hava durumunda CAVOK (tertemiz hava demektir) yazdığından elle indirdim, koskoca uçağı (meydana ilk kez gidiyorum, uçağı ilk kez uçurdum, o yüzden ILS istemiştim). Piste 1.5 nm kala baklalar göründü, orası da ayrı mevzu. İnerken aklıma bu konu geldi, eskiden ILS mi vardı diye kahkaha

Not: Forumdaki tasarımı dün gece test ettim, gerçekle aynı ama ne hikmetse 108.100 frekansı olarak gösteriyor FS9. Var bir terslik.
Ahmet Salih
Vaps-Supervisor

Vaps-Supervisor
Ahmet Salih

MesajKonu: Geri: LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?   LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek? EmptySalı 05 Şub. 2013, 08:44

Hocam Yeşilköy olduğu belli mi? Pist numarasından falan anlayabildiniz mi?

LTBA-"ILS CAT" Değiştirmek?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» LTBA'da Apron'un Olmaması
» LTBA akşamları her yer karanlık
» LTBA'da Kasma Sorunu
» VATSIM LTBA Event
» FSX LTBA 2009 Hata ?