VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Sanal pilotluk Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Sanal pilotluk

+2
Kaan Özgel
Sinlenmez
6 posters
YazarMesaj
Sinlenmez
Pilot-1

Pilot-1
Sinlenmez

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 11:19

Merhabalar

Uzun zamandır FSX kullanıyorum, artık sanal pilotluk yapıp online uçuşlara başlayım dedim. thyva ve atlasjetva'ya üye oldum. Vefakat kimse mi arkadaş bu böyle yapılır, şöyle yapılır vs diye yardımcı olmaz. BU kadar mı ilgisizdir bu sitelerin yönetcileri. Online uçuş için ne yapmam gerekir, hangi siteyi önerirsiniz ?

Teşekkürler
Kaan Özgel
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Kaan Özgel

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 11:45

Merhabalar öncelikle konuyu doğru yere açtığınız için teşekkür ederiz sanal uçuş için ise flythy virtual airlines adlı siteye başvurun yada air anatolia virtual o sitelerde size her türlü yardımı sağlarlar takıldığınız yer olursa banada sorabilirsiniz

Erdinç TURKAN
MANAGER

MANAGER
Erdinç TURKAN

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 12:00

Sinlenmez demiş ki:
Merhabalar

Uzun zamandır FSX kullanıyorum, artık sanal pilotluk yapıp online uçuşlara başlayım dedim. thyva ve atlasjetva'ya üye oldum. Vefakat kimse mi arkadaş bu böyle yapılır, şöyle yapılır vs diye yardımcı olmaz. BU kadar mı ilgisizdir bu sitelerin yönetcileri. Online uçuş için ne yapmam gerekir, hangi siteyi önerirsiniz ?

Teşekkürler

Değerli arkadaşım, bahsettiğiniz,sitelere nezaman üye oldunuz, benim bildiğim, thyva da kış döneminde iki kere olmak üzere online uçuş üzerine akşamları teamspeak programı ile ders, yani eğitim veriyorlar, dikkat ederseniz sitede eğitim bölümü de var oradan, katılmak isteyen arkadaşlara duyuru yapıyorlar, eğer hâlâ üyeyseniz beklemenizi öneririm, bizim sitemizdeki arkadaşlar, size ön bilgi konusunda yardımcı olabilir, hatta ana sayafada uçuşa hazırlık maitinde bilgiler mevcut, onları inceleyebilirsiniz, takıldığınız konulara o konu başlığının altında yardım alabilirsiniz.Saygılar.
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator
Tamer Öztürk

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 13:03

Arkadaşlar Bence 'Sanal Pilotluk' Kavramı Çok Yanlış.Nedeni İse Aşağıdaki Video da Erim Funda Bey in de Dediği Gibi Yanlış Anlaşılmalara Neden Oluyor.Belki Konuyla İlgisiz Ama Sanal Pilotluk Terimi Çevremizde Çok Hata ve Yanlış Anlaşılmalara Neden oluyor.Sizce Simülatör Pilotluğu Dense Daha iyi olmaz mı ? Sanal Havacılık Yerine, Online Havacılık Desek Olmaz mı?
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
göz_kırpma
Sinlenmez
Pilot-1

Pilot-1
Sinlenmez

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 16:50

Merhabalar;

Her iki siteye de bu hafta başında IVAO ve Vatsim üyeliklerimi de gerçekleştirerek üye oldum. Gerekli yazılımları indirdim. Tek öğrenmek istediğim bu uçuş ağlarına nasıl dahil oluyorum. Ne tür bir ayar yapmam gerekli diye merak ediyordum ve fakat beklemem gerektiğini anladım. Üyeliklerim devam ediyor. İlginiz için çok teşekkürler.

Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyPerş. 18 Ağus. 2011, 17:31

IVAP programını indirdiniz mi? İletişim için şart. Uçuş planı hazırlayıp sunmanız gerektiğini de hatırlatayım.
Sinlenmez
Pilot-1

Pilot-1
Sinlenmez

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyCuma 19 Ağus. 2011, 11:12

Evet ilgili programı indirdim kurdum. Ama bundan sonraki aşamada nasıl ilerleyeceğimi, ATC ile nasıl kontak kuracağımı bilmiyorum. FAQ'lar ve eğitim merkezlerindeki dokumanları okumaya devam ediyorum :) İlerleyen zamanlarda yeniden desteğinizi rica edeceğim. Teşekkürler
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyCuma 19 Ağus. 2011, 12:40

Hocam, ATC ile kontak kurmadan önce uçuş planı yapmanız gerekiyor. Bu, olmazsa olmaz bir şart. Yapmadan kalkmayı deneyin, IVAO ortamından anında atılırsınız (kalkışa geçer geçmez).

Şu anda evde değilim ama gidince size daha rahat anlatırım. Send flight plan bölümü var. Orada, uçacağınız uçağı, yolcu sayınızı, mürettebat sayınızı, IFR mı VFR mı uçacağınızı, en önemlisi nereden kalkıp nereye gideceğiniz, alternatif meydanları (inemediğiniz takdirde yöneleceğiniz meydanlar), rotanızı yazacaksınız. Uçmak istediğiniz yüksekliği de belirteceksiniz. Kalkış yapacağınız meydandaki görevli (veya başka bir görevli de olabilir), planınızı inceliyor, uygun değilse uyarıyor. Tamamsa size ATC'ye bağlanacağınız frekansı IVAP ekranında gösteriyorlar, radyo kısmında o frekansı ayarlamanız gerekiyor. 128.xxx (tam aklımda değil ama ATC olmadığında kullanılan genel frekanstı diye hatırlıyorum) girersiniz, kimse yoksa. ATC ile ister mikrofonla isterseniz klavye vasıtasıyla (mikrofonla iletişim için FSX'te Caps Lock basmak gerekiyordu) iletişim kurarsınız. Squawk kodu verirler, taksi yapacağınız yolları, kullanacağınız SID'i veriyorlar, bayağı gerçekçidir, bence iyice öğrenip öyle uçun. Hiç unutmam, Mode Charlie dediklerinde o ne demiştim, ATC de şimdi anlatamam, öğrenirsin demişti, şimdi öğrendik ama uçmuyorum şahsi sorunlarım yüzünden.

Kolay gelsin, kırımsız uçuşlar.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyCuma 19 Ağus. 2011, 14:18

Sinlenmez hocam alttaki linkteki dosyayı indir ve içindekileri oku çok faydasını göreceğine eminim IVAO da beklerim... :king:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sinlenmez
Pilot-1

Pilot-1
Sinlenmez

Sanal pilotluk Empty
MesajKonu: Geri: Sanal pilotluk   Sanal pilotluk EmptyCuma 19 Ağus. 2011, 16:26

Hauk Hocam dosyayı indirdim, haftasonu geniş vakitte bakacağım, Özgür Hocam çok teşekkürler, geçmiş olsun bu arada..

Sanal pilotluk
1 sayfadaki 1 sayfası