VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Joystick algılama problemi :( Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Joystick algılama problemi :(

+3
paraglider
Emin Yilmaz
Emre Tekaslan
7 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

Joystick algılama problemi :( Empty
MesajKonu: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 11 Ağus. 2013, 12:48

Selamlar;

Logitech Extreme 3D Pro kullanıyorum bundan öncede Attack 3 kullanıyordum her ikisinde de aynı sorunu yaşadım. Yazılımım güncel ve aygıt düzgün çalışıyor. Uçuşa başlıyorum her şey güzel uçuş ortalarında joystick kayboluyor tabii bunu ilk önce inişte farkettim. Ayarlardan kontrol kısmına baktığımda mouse yoke gorunuyor. Klavye ile indirmek zorunda kalıyorum. Uçuş başlarında sorun yokken sonradan joystick algılanmaz oluyor. Acil yardım bekliyorum. Teşekkürler..
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 11 Ağus. 2013, 17:06

Windows 8 kullaniyorsunuz gordugum kadariyla. Ucus esnasinda baska pencerelere tiklarsaniz joystick kayboluyor. Ayni sorun bende de var. Windows 8'in bug'i gibi birsey ve Windows icinde cozumu yok.

Sorunun tek cozumu joystick hareketlerini ve tuslari FSUIPC uzerinden atamak, FSX'ten de Joystick'i kapatmak. FSUIPC'nin ucretli versiyonunu satin almaniz gerekiyor yanliz.
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 11 Ağus. 2013, 19:05

FSUIPC işini biraz daha açarak anlatır mısınız Emin hocam
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 11 Ağus. 2013, 19:46

FSUIPC simulator, donanim, eklenti ve son kullanici arasinda baglanti kurmaya yarayan bir arayuz programi. Bircok eklenti (hava durumu, ucus haritasi vs) calismak icin FSUIPC'nin ucretsiz versiyonuna gerek duyar. Ancak joystick kalibrasyonu, tus atama, otomatik save vs. gibi ozelliklerden faydalanmak icin lisansini satin almaniz gerekmekte. Sitesinin link'ini veriyorum. Eger almaya karar verirseniz, nasil tus atayacaginiz konusunda yardimci olmaya calisirim, cunku FSUIPC pek kullanisli bir arayuze sahip degil. Ingilizceniz iyi degilse kendi basiniza anlamaya calisirken telef olabilirsiniz. Ben butun ogleden sonrami heba ettim anlayacagim diye.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
paraglider
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
paraglider

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 11 Ağus. 2013, 23:40

Emin hocam bende win 8 kullanıyorum ve joystick'im de Logitech Extreme 3D Pro ama böyle bir problem yaşamadım. Acaba sorun uçuş esnasında ctrl + k (yanlış hatırlamıyorsam) joystick ten mause'a geçiş kombinasyonuna basılıyor olabilir mi yada bu kombinasyon yerine başka bir kombinasyon atanıp uçuş esnasında yanlışlıkla basılarak değişim yapılmış olabilir mi?
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPtsi 12 Ağus. 2013, 02:06

Murat hocam Ctrl + K ile alakali birsey degil. Windows 8'in usb power option'lari ile alakali birsey. Enerji tasarrufu olsun diye usb portlarinin elektrigini kesiyor Windows. Cunku joystick kalboldugu zaman FsX'in icinde de kayboluyor, FsX tanimiyor joystick'i, Controls'e baktiginiz zaman sadece mouse gozukuyor yani.

Bu hatanin bir mantigi yok, benim desktop'ta oluyor ama laptop'ta olmuyor mesela. Genelde simulatoru pencere modunda calistirip, ucus esnasinda baska programlara tiklarsam ortaya cikiyor. Ama tam ekran modunda da joystick'in kayboldugu oluyormus. Bu sorun yuzunden Win7'ye geri donenler var.

Sunu tavsiye ediyorlar ama ben de ise yaramadi, ancak FSUIPC'le cozdum ama belki Emre kardesin isine yarar.

Windows menusundeki search cubuguna Power Options yazip, Power Options'da
Change Power Plan > Advanced Options > USB'yi secip > selective Suspend Option

Turkce Windows yok o yuzden Turkce'sini bilmiyorum kusura bakmayin.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPtsi 12 Ağus. 2013, 03:12

Anladığım kadarı ile; LapTop+Win8'de USB portuna bağlanan Joystick'ler belli bir süre hareketsiz kalınca sistem otomatik olarak, güç sarfiyatını azaltmak için bağlı olan portun enerjisini kesiyor, haliyle Joystick mefta! .
O takdirde, naçizane şöyle basit birşey yapınız; uçağı Joystick ile kaldırdınız, normal seyir haline gelince (Jopystick çalışmadığı zamanlar, uçak otomatiğe geçince) ikide bir sürekli Joystick ile oynayınız, yani dürtün! kahkaha . Basit bir çözüm ama belki iş görür.
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPtsi 12 Ağus. 2013, 10:23

pilot hocam zaten şu an yaptığım ap ye bağladıktan sonra joystick kablomu çekıyorum inişte tekrar takıyorum kahkaha güç tasarrufu için böyle olduğunu buraya yazmadan önce okumustum fakat çözememiştim. Teşekkürler Emin hocam alırsam size tekrar döneceğim
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPtsi 12 Ağus. 2013, 14:32

Sorunu çözdüm. Yanlış görmediysem FSUIPC €30 idi kurtulduk kahkaha. Kısaca anlatayım aynı problemi yaşayanlar ya da yaşayacak olanlar buradan faydalansın :)

Şöyleki önceki postlarda sizlerinde bahsettiği gibi güç tasarrufu için usb kullanılmayınca devre dışı kalıyor.

Joystick algılama problemi :( 9y77

Güç seçeneklerine girip, plan değiştir sekmesiyle açılan sayfanın alt kısmında bulunan "gelişmiş güç ayarlarını değiştir" e tıklıyoruz. Açılan pencereden USB ayarlarından görüntülerde görülen ayarları yapıp işlemi bitiriyoruz.

Joystick algılama problemi :( Dtk8
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptySalı 13 Ağus. 2013, 00:54

Geçmiş olsun. Çözümü sunduğunuz için teşekkür ederim hocam. :+1T: 
Bir gün biz de Win8'e geçersek, bunu bir tarafa not edelim. Sağolun.
Bu arada "Prize Takılı:" sekmesinin de "ETKİN" olması lazım değil mi?. Yani hem Pilde, hem Prizde "Etkin" olması gerekir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator
Tamer Öztürk

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptySalı 13 Ağus. 2013, 11:37

Bende Windows 8 e geçiş yaptım.Hatta VFR uçuş bile yaptım herhangi bir problem yaşamadım.Neyse ki Emre hocamız problemi çözmüş.Ayrıca çözümü paylaştıüınız için teşekkür ederiz.
Geçmiş olsun,
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptySalı 13 Ağus. 2013, 14:44

pilot hocam zaten değiştirmem gereken kısım orası. "etkin" yaptığımızda usb yi deaktive ediyor ki sorunum zaten buydu o yuzden devre dışı yaptım.

Tamer hocam zaten joystick i aktif kullanırken sorun yok. Ben de sorunsuz vfr uçuş yapıyorum. Joystick i kullanmadığınızda yani ap bağlı iken sistem güç tasarrufu için joystick i devre dışı bırakıyor. Bu sorun içinde laptop+win8 olması gerekiyor. Çözüm için ayrıca rica ederim.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyÇarş. 14 Ağus. 2013, 02:51

Hımmm, anladım şimdi hocam. Yani "USB'yi Askıya Alma Ayarı"  DEVREDIŞI olmalı ki; askıya almasın(enerjiyi kesmesin) ki; sürekli usb çalışabilsin. Tamam hocam, anladım. Teşekkür ederim. Saygılar.
Emre Tekaslan
Pilot-2

Pilot-2
Emre Tekaslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyÇarş. 14 Ağus. 2013, 11:41

Evet hocam sizin cümleniz daha açıklayıcı olmuş :)
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 03 Kas. 2013, 13:28

Masa üstü bilgisayarda USB ayarlarını devre dışı bıraksam bile saitek X52 joystick yine devre dışı kalıyor.
FSX'i yeniden başlatana kadar bir daha tanımıyor.Emre Kardeşimiz nasıl çözmüş,merak ediyorum.
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPaz 03 Kas. 2013, 15:04

Emre Kardeşim özür dilerim."Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" e tıkladıktan sonra düzeldi.Teşekkür ederim.
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyÇarş. 08 Ocak 2014, 19:58

Üzgünüm! Bir süre sonra tekrar kayboluyor.
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator
Tamer Öztürk

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyÇarş. 08 Ocak 2014, 20:07

Ilginc bende Windows 8 Pro kullaniyorum ve hicbirzaman bu problemi yasamadim.Bence Windows 8 ile Fsx in uyumsuzlugundan kaynaklaniyordur.Fs9 kullaniyorum ve takir takir calisiyor.
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 00:22

P3D V2 kullanıyorum. Onda dahi aynı hata devam ediyor Tamer Hocam.
paraglider
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
paraglider

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 02:41

aarslan kaptanım yabancı kaynaklı forumlarda bu durumun saitek ve win 8 arasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığı yazılmış büyük oranda. Çözüm için ise win 8.1 i önerenler var.
aarslan
Pilot-2

Pilot-2
aarslan

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 11:41

Win 8.1 kullanıyorum. Bu hata sadece Saitek X52 joystickte mi?
paraglider
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
paraglider

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 14:07

Saitek için bakmıştım. Kendi bilgisayarıma format attım bir iki gün içerisinde fsx i yeniden kuracağım. kullandığım joystick logitech extreme pro 3d kurulumdan sonra deneyip neticeyi sizinle paylaşırım.
Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 21:47

Saitek ile alakasi yok. Hatta FsX ile alakali birsey de degil. Baska oyunlarda da oluyor cunku. Bu Win8'in problemi. Joystik'e devamli dokunmadiginiz muddetce, yani joystick'ten Windows'a devamli sinyal gitmedigi muddetce, bir sure sonra joystick'in bagli oldugu usb port'unun gucunu kesiyor bilgisayar.

Bu problemin cozumu yok arkadaslar. Ancak Microsoft cozebilir ama onlarin da umrunda degil pek. Sizde su ana kadar olmadiysa sansiniz var ama Win8 ya da Win8.1 kullaniyorsaniz her an basiniza gelebilir. Bilinen tek cozum yolu, joystick hareketlerini ve tuslarini FSUIPC ile atamak. FSUIPC devamli sinyal yollayarak Windows'un gucu kesmesini onluyor cunku.
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 23:04

Birde bu şekilde denedinizmi? Usb seçmeli askıya alma ayarlarını devre dışı bırakarak.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Emin Yilmaz
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Emin Yilmaz

MesajKonu: Geri: Joystick algılama problemi :(   Joystick algılama problemi :( EmptyPerş. 09 Ocak 2014, 23:17

Hocam ben her turlu denedim, bazen ise yariyor o dediginiz duzeldi zannediyorsun, ama bir sonraki acisinda tekrar aynisi oluyor. Avsim'de de benim dedigimin aynisini diyorlar zaten, buna Microsoft'un bir el atmasi lazim.

Joystick algılama problemi :(
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» FSX için joystick?
» Joystick'im Sapıttı
» Joystick sorunu
» Joystick Rudder Sorunu
» Joystick için Önerileriniz