VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Atc ile inis pisti problemi Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Atc ile inis pisti problemi

3 posters
YazarMesaj
Bahci
Pilot-1

Pilot-1
Bahci

Atc ile inis pisti problemi Empty
MesajKonu: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 14:51

Degerli kaptanlarim...
Normalinde ltba istanbul ataturk havaalanina inis icin alcaliyorum atc araciligiyla kule ile iletisime geciyorum...
Mesela 36R pisti icin ayarliyom kendimi atc bana 18L veriyor baska bir ornekle onumde 18R var ama atc bana o pistin diger tarafini veriyor...
Toparlayacak olursak hep duzergahimin ters pistini veriyor bu sefer havaalaninin etrafindan 180 derecelik bi aciyla donup inmem gerekiyor buda baya bi zaman kaybi... Degerli ustadlar bu atcnin bana kasti ne kahkaha
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 15:04

ATC demeyelim de şuna rüzgarın bana kastı nedir desek kahkaha

Sayın hocam, rüzgarın esiş yönüne göre pist seçimi konusunu hiç duydunuz mu? Yani şöyle sorayım: Sizce, inişte, rüzgar karşınızdan mı esmeli yoksa arkanızdan mı? Bu konuyu çok tartıştık forumda.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 15:36

Bi daha tartışalım hocam, ben tartışmaya yetişememişim kahkaha
Murat hocam, Özgür hocam haklı.. ATC, pist yönlendirmesini hava durumlarına göre verir.Yaz aylarında ve rüzgarsız günlerde çoğunlukla LTBA ATC'si (Kulede pilotlarla irtibata geçen amcalar, teyzeler) inişleri 35N(356 derece Kuzey) ve 5E(56 derece Doğu) doğrultusundaki pistlere verir. Fakat rüzgarın esiş yönüne göre aylardan yaz da olsa bu pistlerin ters istikametlerine iniş verir.
FS'nizi default hava durumundan "En sert rüzgarlı" fonksyona ayarlayıp öyle girin. Bakın LTBA'da size başlangıç olarak hangi pisti veriyor. Ve AI trafikler de aynı pistten kalkış yapıyor. Eh, en azından FS, bu durumda biraz gerçekçi olabilmiş. "Açık ve Rüzgarsız" bir fonksiyona ayarladığınızda, kalkışlar sürekli 35 ve 5 pistlerinden olur. Tabi bu ayarlamayı scenery yapan üstad "Start Location" seçeneğini iyi düzenlerse. Saygılar, sevgiler.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 16:27

Aslında LTBA için prosedür biraz farklı. Şöyle ki:

Rüzgar şayet 5 knots ve altında ise kalkışlar 35L - 35R pistlerinden; inişler ise 05 pistinden yapılıyor. Rüzgarın esiş yönünün burada bir etkisi yok çünkü 5 knots gibi bir rüzgar, uçağınızın dinamiklerini zorlamaz. Lakin, bunun üzerine çıkınca şöyle yapılıyor:

Rüzgar şayet, kuzey batı, kuzey ve kuzey doğudan eserse inişler yine 05 pistine, kalkışlar ise 35L - 35R pistlerinden yapılıyor. Rüzgar, batı, güney batı ve güneyden eserse bu durumda kalkışlar 17L - 17R pistlerinden, inişler ise 23 pistinden yapılıyor (biraz riskleri olan bir uygulama, özellikle 23 için pas geçme durumunda). Ancak rüzgar, kuzey veya güneyden, 10 knots üzeri ya da kuvvetli eserse bu durumda 05-23 pisti, yan rüzgara fazlaca maruz kalacaklarından kullanılmıyor ve 17/35 pistleri kullanılıyor.

Bahci hocamızın sorusunun cevabı: Rüzgara karşı inmeniz gerekiyor. Kuyruktan alacağınız rüzgar, sizi hızlandıracaktır ve bu da olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kalkışta da karşınızdan esmesi gerekiyor (yandan da tolere edilebiliyor bir miktar). Tamam, kalkışta hız gerekli ama kalkışı iptal etmeniz gereken bir durum da olabilir. Onu geçtim, tek pist olan yerlerde siz ters pistten kalkarsanız, karşıdan inişe geçen trafikle karşı karşıya gelirsiniz kahkaha
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 16:35

İşte buna (+) verilmez de ne yapılır? kahkaha Ağzına sağlık hocam.
Tartışmaya devam!.. etmemize gerek kalmadı sanırım. Son noktayı Özgür hocam saplamış! kahkaha
Bu arada PM'nizi bekliyorum Özgür hocam. göz_kırpma
Bahci
Pilot-1

Pilot-1
Bahci

MesajKonu: Geri: Atc ile inis pisti problemi   Atc ile inis pisti problemi EmptySalı 05 Mart 2013, 16:38

aynen oyle tesekkurler

Atc ile inis pisti problemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ILS-otomatikyaklaşımda Pisti ortalamıyorum.
» Paint kit Problemi
» İniş'te Hız Düşüremiyorum
» EZCA NGX Kurulum Problemi
» Işık Problemi yaşıyorum