VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
İniş'te Hız Düşüremiyorum Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

İniş'te Hız Düşüremiyorum

5 posters
YazarMesaj
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

İniş'te Hız Düşüremiyorum Empty
MesajKonu: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyC.tesi 24 Kas. 2012, 22:51

Merhabalar uçuşlarımda yaşadığım bir problem var bunu FMC programlarken yaptığım hatadan mı kaynaklı bilmiyorum ama örneğin bir LTAC - LTBA uçuşu yaparken YAA vor'una geldiğimde 3000 bin feet'te olmam gerekiyor 3000 bin feette oluyorum
fakat hızım 270-280 knot civarı oluyor hızımı otomatik ayarlıyorum 160 yapıyorum mesela fakat düşmüyor hız 270'de veya uçağın o anki hızı kaçsa sabit kalıyor e haliyle 270 knot hızlada inemiyorum çakılıyorum resmen. Yani mesela YAA voruna 20-25 nm kalamı hız düşürmeye başlayacağım ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olursanız çok çok sevinirim

Bir diğer sorumuda belirtmek istiyorum "FSX'i gerçekleştirmek adına ÜCRETLİ - ÜCRETSİZ" eklenti önerirseniz çok sevinirim
Cengizhan Barut
ADMIN

ADMIN
Cengizhan Barut

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyC.tesi 24 Kas. 2012, 23:06

Eğer motor idle konumda iken düşmemesinden bahsediyorsanız, spoilerleri (hava freni)ni açıp düşürebilirsiniz hocam, klavye kodu "Ö" Boeing'de gaz kollarının solunda, Airbus'da ise pedestal panelde soldaki çekilen kol.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyC.tesi 24 Kas. 2012, 23:19

Merhaba Yiğit hocam Hangi yükseklikten 3000ft e indiğini yazmamışsın ama yinede sana hava frenlerini kullanmanı önereyim klavyedki "ö" tuşu kahkaha Hocam ayrıca sana bir zamanlar bir yerlerden almış olduğum şu notu da vereyim şimdilik işine yarar ama ivao, vatsim ortamlarında kule ile anlaşamadığımdan pek işime yaramıyor ATC ler son ana kadar alçaltmıyorlar ama yinede fmc ve mcp ile gayet güzel alçalış yapılabiliyor eğer hızın biraz fazla ise "ö" yü kullanabilirsin. 10000ft e kadar 300, 380 ile alçalabilirsin ondan sonrada 250 ile alçal hız 245 olduğunda "ö" yü aç böylece 250 yi görmeyecektir uçak eğer görüyorsa VS' i biraz düşürmen gerekir. Gerekmediğinde hava frenlerini kapatmayı unutma.

Alıntıdır.
"
DC lerde ve benim kullandığım B727 lerde V/S malesef manuel yapılıyor. zaten VOR a olan masefeyi takip ettiğin için sen kaç nm kala nerde kalacağını hesaplayabilirsin . Onun formülüde neydi ? Cruze level - reguest level *3 +10 yani KFK dayım irtifam 34000 YAA da olmak istediğim irtifa 11000 . burdaki sondaki üç sıfırları sil 34-11=23 23*3=69 69+10=79 ben YAA ya 79 nm kala alçalmaya başlarsam rahat bir şekilde YAA da FL110 da olabilirim . "

İşine yarar inşaallah.

Not: Cengizhan hocam ben yazarken cevap vermiş ve aşağı yukarı aynı cevabı vermişiz ama olsun fazla cevap göz çıkarmaz.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyC.tesi 24 Kas. 2012, 23:40

Çok teşekkürler peki bir sorum daha olacak haluk ve cengizhan hocam mesela hızı otomatik ayarlıyoruz ya panelde onun için speed butonunamı basacağız yoksa vnav'ın altındaki butonamı? ikiside otomatik hız ayarlamayı aktif ediyor fakat hız düşmüyor bir türlü onuda sayenizde buldum :)
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 00:51

Hız bir türlü düşmüyorsa VS' i (Vertical speed) biraz düşür 2000 ise 1800 - 1500 filan yap hatta 500 veya 0 yap hız senin istediğin seviyeye gelince yavaş yavaş artır deneye deneye öğrenirsin.
Vnav FMC deki programlamaya göre sürat verir uçağa, speed butonu ise o anki duruma göre pilot\'un müdahalesi ile uçağa sürat verir speed butonu manuel olarak hız değiştirir yani.

En son Haluk tarafından Paz 25 Kas. 2012, 00:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 00:53

Haluk demiş ki:
Hız bir türlü düşmüyorsa VS' i (Vertical speed) biraz düşür 2000 ise 1800 - 1500 filan yap hatta 500 veya 0 yap hız senin istediğin seviyeye gelince yavaş yavaş artır deneye deneye öğrenirsin.

Teşekkürler haluk hocam ufak bir sorum daha olacak buda fmc ile ilgili

misal LTAI - LTBS uçuşu için routefinder bana

LTAI SID ALPAY UW79 ALTIN STAR LTBS

bu rotayı verdi şimdi ben RTE 2. SAYFASINA TO'YA ALPAY SONRA DİRECT'E UW79 ONUN KARŞISINA ALTIN YAZICAM

SID STAR EKLİYİP UÇUŞA GEÇİCEM DİMİ? doğrumu ben rota konusunda birtek şu hava yolları şeyini bilmiyorum işte uw79 gibi
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 00:59

ALPAY sağa UW79 sola ALTIN sağa sid ve star' ı DEP ARR butonundan ayarlıyabilirsin. PMDG 738 kullandığını tahmin ediyorum.
UW79' un içinde bir sürü bacak var LEG düğmesine basınca göreceksin.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:01

Haluk demiş ki:
ALPAY sağa UW79 sola ALTIN sağa sid ve star' ı DEP ARR butonundan ayarlıyabilirsin. PMDG 738 kullandığını tahmin ediyorum.

10 numara 5 yıldız harikulade bir insansınız haluk hocam onuda öğrendim tek eksiğim kaldı ben chart bulmakta çok zorlanıyorum yani chart bulamıyorum bunun içinde sid ve starları kafamdan seçiyorum buda haliyle olmuyor veya youtubede full flight videolarındakinin aynısını yaparak uçuyorum üzgün ne yapacağım chart konusunda.

pmdg 738 evet
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:08

Google sağolsun bu konuda da yardımcı oluyor hocam meselâ arama kısmına LTBA chart yazın bir çok örnek gelecektir bazı sanal havayollarıda mürettebatına bu konuda destek veriyor vakti gelince bir yerlere kayıt yaptırırsınız artık.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:24

YAA üzeri 3000 feet mi? Ne yaptınız hocam siz, çok düşük bir irtifa o, LTBA 35 pistlerine yaklaşım için bile. Kaldı ki 3000 feet'te en fazla 250 knot sürat tahdidi vardır ki yaklaşmaya gireceğiniz için hızınız en fazla 220 knot olmalıdır. Hızı kesmenin bir dünya yolu var, alçalırken kesmek için Haluk hocamın dediğini yapın yani şöyle düşünün, arabanızla yokuş aşağı inerken gaza basarsanız ne olur? Oldukça dik bir yokuş olsun bu üstelik. Tam tersini yaparız değil mi alçalırken alçalma hızımızı azaltırsak daha kolay yavaşlarız ama geç alçalırız. Diğer bir teknik, Cengizhan hocamın söylediği hız freni. O da bir yere kadar yavaşlatır.

Bana öyle geliyor ki siz daha işin alfabesini öğrenmeden FMC'ye girmişsiniz. Kaldı ki Boeing için (hatta Airbus için) nasıl yapılacağını forumda da verdim.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:26

Özgür Kiraz demiş ki:
YAA üzeri 3000 feet mi? Ne yaptınız hocam siz, çok düşük bir irtifa o, LTBA 35 pistlerine yaklaşım için bile. Kaldı ki 3000 feet'te en fazla 250 knot sürat tahdidi vardır ki yaklaşmaya gireceğiniz için hızınız en fazla 220 knot olmalıdır. Hızı kesmenin bir dünya yolu var, alçalırken kesmek için Haluk hocamın dediğini yapın yani şöyle düşünün, arabanızla yokuş aşağı inerken gaza basarsanız ne olur? Oldukça dik bir yokuş olsun bu üstelik. Tam tersini yaparız değil mi alçalırken alçalma hızımızı azaltırsak daha kolay yavaşlarız ama geç alçalırız. Diğer bir teknik, Cengizhan hocamın söylediği hız freni. O da bir yere kadar yavaşlatır.

Bana öyle geliyor ki siz daha işin alfabesini öğrenmeden FMC'ye girmişsiniz. Kaldı ki Boeing için (hatta Airbus için) nasıl yapılacağını forumda da verdim.

Sanırım öyle oldu özgür hocam fakat fmc'de YAA bacağında 3000 feet yazıyordu yani bacaklardaki irtifa değerlerini fmc otomatik veriyor ama doğrumu veriyor bilmiyorum kahkaha

sizin fmc programlama konunuzu dikkatle bir kez daha okuyacağım.
Cengizhan Barut
ADMIN

ADMIN
Cengizhan Barut

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:32

FMC ye arrival set etmezsek en son istasyonun YAA sa YAA ya 3000feet verebilir star girdiğimizde yol uzadığından yükseklikler doğru olur,örneğin 05 için DEKEK1A uyguluyoruz tahminimce YAA üzeri 12000feet civarı yazar..

Diğer sorunuz, "speed mi vnav mı"

Speed seçerseniz alçalmayı el ile Vertical Speed değeriyle oynayarak yaparsınız, VNAV da ise bu hem hızı hem alçalmayı FMC de girilmiş bilgilere göre yapar..

kahkaha
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 01:33

Cengizhan Barut demiş ki:
FMC ye arrival set etmezsek en son istasyonun YAA sa YAA ya 3000feet verebilir star girdiğimizde yol uzadığından yükseklikler doğru olur,örneğin 05 için DEKEK1A uyguluyoruz tahminimce YAA üzeri 12000feet civarı yazar..

Speed seçerseniz alçalmayı el ile Vertical Speed değeriyle oynayarak yaparsınız, VNAV da ise bu hem hızı hem alçalmayı FMC de girilmiş bilgilere göre yapar..

kahkaha

Teşekkürler cengizhan hocam çok teşekkür ederim
yusuf738
Pilot-1

Pilot-1
yusuf738

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 18:11

Yigit hocam bendende bir tavsiye gelsin, LTBA'ya alcalmaya baslamadan önce hizinizi kesin.

sadece ltba icin degil bu söylediklerim her havalimani icin gecerli.

ÖRNEK: 33000 Feet Yükseklikte ucuyorsunuz, alcalmaniza 15 NM var, 470 Knot hizla ucuyorsaniz 70 knot yavaslayin, ha bide ucaginiz ne kadar agir onuda hesap edin, yani alcalmada ve iniste yakit yüzdeniz %60 ise ucak dogru dürüst yavaslamaz. Speed Brake ile yavaslayin alcalma sirasinda, Vertical Speed'i bazen 0'layin diger arkadaslarda söylemis bunu ama ben bidaha söylemek istedim, 250 knot'dan itibaren flaplari 5 derece acin derim, tabi havalimanina 25 nm uzakliktaysaniz o mesafede acmaniza gerek yok. Ben alcalmada matematigimi konustururum, Havalimanina nekadar mesafedeyim ve dakikada kac feet alcalmam lazim onu hesap ederim.

Yanlisim varsa lütfen düzeltin, benden cok daha fazla bilgili arkadaslar var forumda. Elimden geldigince yardim etmeye calisirim.

Saygilarimla

Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 21:59

kahkaha

Ankara-İstanbul arası DEKEK olmaz, PIMAV olur, o Antalya'dan gelişler için. Adam acemi, RNAV vermeye gerek yok vesselam kahkaha

Ben halen uçuş temellerini öğrenin diyorum. Aksi halde çok zorlanırsınız.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 22:04

Özgür Kiraz demiş ki:

kahkaha

Ankara-İstanbul arası DEKEK olmaz, PIMAV olur, o Antalya'dan gelişler için. Adam acemi, RNAV vermeye gerek yok vesselam kahkaha

Ben halen uçuş temellerini öğrenin diyorum. Aksi halde çok zorlanırsınız.

Acemimi :evil: özgür hocam benim gibi real bir pilota nasıl olurda acemi dersiniz :lol:

şaka bir yana hocam uçuş temellerini dediğiniz gibi iyice kavradım sayılır fmc'dede eksilerim var onlarıda sayenizde tamamladım şimdi pratik yapmak gerek.
Cengizhan Barut
ADMIN

ADMIN
Cengizhan Barut

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 22:15

Yok zaten Ankara için demedim misal olarak verdim Özgür hocam :)
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 22:23

FMC ile pek alakası yok, bakın, alçalma şu şekilde hesaplanır:

Diyelim FL350'da uçuyorsunuz ve FL150'a alçalacaksınız. Yani 20.000 feet'lik bir alçalmamız olacak. Uçuş anında yer hızınız (ground speed) diyelim 400 knots olsun. Daha fazla olur esasında ama alçalacağınız için yavaşladınız diyelim. Yine baş taraftan alacağınız rüzgar da bu hızı azaltır, neyse. Alçalmamızda -2000 ft/mn (yani dakikada 2000 feet alçalacağız) kullanmaya karar verdik (en fazla -2500 kullanabilirsiniz ki bunu da çok tavsiye etmem). Hesaba başlayalım:

FL350 - FL150 = 20.000 feet / 2000 ft = 10 dakika demektir (yani alçalmamız 10 dakikamızı alacak).

10 dakika x 400 knots / 60 = 67 nm gibi bir mesafe çıkar. Yani bu koşulda, alçalmak istediğiniz noktadan 67 nm önce alçalmaya başlamalısınız. Elbette yer hızı, rüzgarın değişimine göre artabilir, azalabilir, hesap da mutlaka fark eder ama aşağı yukarı tutturursunuz.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 22:30

Özgür Kiraz demiş ki:
FMC ile pek alakası yok, bakın, alçalma şu şekilde hesaplanır:

Diyelim FL350'da uçuyorsunuz ve FL150'a alçalacaksınız. Yani 20.000 feet'lik bir alçalmamız olacak. Uçuş anında yer hızınız (ground speed) diyelim 400 knots olsun. Daha fazla olur esasında ama alçalacağınız için yavaşladınız diyelim. Yine baş taraftan alacağınız rüzgar da bu hızı azaltır, neyse. Alçalmamızda -2000 ft/mn (yani dakikada 2000 feet alçalacağız) kullanmaya karar verdik (en fazla -2500 kullanabilirsiniz ki bunu da çok tavsiye etmem). Hesaba başlayalım:

FL350 - FL150 = 20.000 feet / 2000 ft = 10 dakika demektir (yani alçalmamız 10 dakikamızı alacak).

10 dakika x 400 knots / 60 = 67 nm gibi bir mesafe çıkar. Yani bu koşulda, alçalmak istediğiniz noktadan 67 nm önce alçalmaya başlamalısınız. Elbette yer hızı, rüzgarın değişimine göre artabilir, azalabilir, hesap da mutlaka fark eder ama aşağı yukarı tutturursunuz.

Evet hocam aynen dediğiniz gibi hesaplanınca tam istenildiği gibi alçalınılıyor.

Peki şunu sorabilirmiyim diyelim şuan misal konuşuyorum YAA voruna 67 nm var FL350'den 20.000 feet'e alçalacağım

alçalmaya başladım bu sırada VNAV'ı kapayıp speedi açıp hızımı düşüreceğim aynı zamanda V/S'yide kendim ayarlayacağım doğrumudur?

Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 22:45

Yiğit hocam, iki seçeneğiniz var: Ya VNAV'a güveneceksiniz ya da kendiniz ayarlayacaksınız herşeyi. 737'lerde seyrüsefer ekranında (navigation display), yeşil bir yarım daire çizer alçalma ve yükselmelerde. Aşağı yukarı, uçağınızın hangi noktaya yükseleceğini veya düşeceğini, dairenin üst noktasından anlayabilirsiniz. Görüş açınızı (yani ekrana yakınlaştırmayı) açarsanız, bu daire ileride bile olsa görürsünüz. VNAV ile ilgili olay şu: Siz, MCP'de hangi yüksekliği seçerseniz (15000 feet seçtiniz diyelim), meydanın özel yaklaşma prosedürü olsa bile uçak alçalıyor sizin verdiğiniz yüksekliğe (tırmanmada farklı işte, unable to reach altitude uyarısı geliyor). NGX'te değiştirdilerse bilemem ama FS9 için olanda yaşadıklarım bunlar. Eğer VNAV'ın belirlediği nokta, sizin işinize gelmiyorsa FMC'den DES düğmesine basarsınız, orada alçalma hızınızı düşürürsünüz, denersiniz. Yine olmazsa VNAV'ı devre dışı bırakıp alçalma açısını ve hızı kendiniz ayarlarsınız. Ona göre o yeşil yarım daire hareket edecektir. Unutmayın, alçalma arttıkça o dakikada inmek istediğiniz yükseklik (yatay hızınız yani), yer hızınızı artırmaya başlayacak ve hız freniyle bile yavaşlayamayacaksınız. Yükünüz çok önemli bu durumda.

Airbus için bu bahsettiğim yarım daire, mavi bir aşağı ok ile gösteriliyor. Oldukça da tutarlı ama HDG konumunu açtığınız anda gider, NAV açık olacak illa ki.
Yiğit Erk
Pilot-2

Pilot-2
Yiğit Erk

MesajKonu: Geri: İniş'te Hız Düşüremiyorum   İniş'te Hız Düşüremiyorum EmptyPaz 25 Kas. 2012, 23:00

Özgür Kiraz demiş ki:
Yiğit hocam, iki seçeneğiniz var: Ya VNAV'a güveneceksiniz ya da kendiniz ayarlayacaksınız herşeyi. 737'lerde seyrüsefer ekranında (navigation display), yeşil bir yarım daire çizer alçalma ve yükselmelerde. Aşağı yukarı, uçağınızın hangi noktaya yükseleceğini veya düşeceğini, dairenin üst noktasından anlayabilirsiniz. Görüş açınızı (yani ekrana yakınlaştırmayı) açarsanız, bu daire ileride bile olsa görürsünüz. VNAV ile ilgili olay şu: Siz, MCP'de hangi yüksekliği seçerseniz (15000 feet seçtiniz diyelim), meydanın özel yaklaşma prosedürü olsa bile uçak alçalıyor sizin verdiğiniz yüksekliğe (tırmanmada farklı işte, unable to reach altitude uyarısı geliyor). NGX'te değiştirdilerse bilemem ama FS9 için olanda yaşadıklarım bunlar. Eğer VNAV'ın belirlediği nokta, sizin işinize gelmiyorsa FMC'den DES düğmesine basarsınız, orada alçalma hızınızı düşürürsünüz, denersiniz. Yine olmazsa VNAV'ı devre dışı bırakıp alçalma açısını ve hızı kendiniz ayarlarsınız. Ona göre o yeşil yarım daire hareket edecektir. Unutmayın, alçalma arttıkça o dakikada inmek istediğiniz yükseklik (yatay hızınız yani), yer hızınızı artırmaya başlayacak ve hız freniyle bile yavaşlayamayacaksınız. Yükünüz çok önemli bu durumda.

Airbus için bu bahsettiğim yarım daire, mavi bir aşağı ok ile gösteriliyor. Oldukça da tutarlı ama HDG konumunu açtığınız anda gider, NAV açık olacak illa ki.

Çok teşekkürler özgür hocam

İniş'te Hız Düşüremiyorum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İnişte flap-stall sorunu.