VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
IVAO Giriş hakkında bir kaç soru Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

IVAO Giriş hakkında bir kaç soru

5 posters
YazarMesaj
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

IVAO Giriş hakkında bir kaç soru Empty
MesajKonu: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyCuma 27 Ekim 2017, 00:53

Merhabalar. Sormak istediğim bir kaç soru var değerli hocalarımızdan yardım bekliyorum :)

1-) İVAO üye oldum. Fakat giriş için bir sınav varmış sanırım siteyi gezerken denk geldi. Teorik ve pratik olmak üzere 2 sınav. Online uçabilmek için bu sınavlardan geçmek mi gerekiyor ?

2-) Gerekli programları indirdim fakat hangi Sunucuya bağlanmamız gerekiyor. TeamSpeak listesine baktım Türkiye ile ilgili bir tane adres göremedim.

Bütün gün İnternetten bunları araştırdım ama bulduğum tek şey İVAO ya nasıl girilir. Forumumuzda ki bi değerli hocamızın paylaştığı İVAO Giriş dosyalarını indirdim. Orada ki adımları uyguladım fakat saydığım sorular takılı kaldı. Şimdiden teşekkürler.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyCuma 27 Ekim 2017, 02:44

Merhaba Zeynel hocam. Online uçuşlarda uzman olan değerli kaptanlarımızdan Özgür hocamız sitemize geldiğinde bütün sorunlarınıza çözüm bulacağına eminim. Diğer arkadaşlar da daha önce sitede online olursa onlar da çözüm sunabilirler.
Saygılar.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyCuma 27 Ekim 2017, 11:06

Zeynel hocam merhaba, ivao ortamında üye olmak giriş yapmak ve uçmak için imtihana gerek yok diye biliyorum yaklaşık iki üç aydır ivao ortamında uçmuyorum bu zaman zarfında böyle bir kural konduysa onu bilmiyorum bu ortam zaten öğrenmek için, böyle bir şey yoktur zannımca ama ivao nun kendi bünyesinde imtihanları var exam sayfasından ulaşabilirsin ayrıca ivaonun eğitim kitapları var onlardan öğrendiğiniz bilgilerle veya üye olduğunuz sanal havayollarının varsa kendi verdiği eğitimlerle bu imtihanlara girip seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Team speak (TS) olayı ise ivao ortamına girdiğinizde bulunduğunuz ortamda active atc var ise onun frekansını uçaktaki radyoya girdiğinizde TS aktif olup atc ile muhabereye geçmenizi sağlar diğer zamanlarda 122.80 ile atc siz ortamlarda diğer pilotlarla iletişimi sağlar. Kolay gelsin kırımsız uçuşlar dilerim.
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyCuma 27 Ekim 2017, 13:25

Hocam çok teşekkür ederim. İlk online uçuşumu yaptım kazasız belasız. Kolay gelsin hocam teşekkürler.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyC.tesi 28 Ekim 2017, 14:21

Öncelikle sınav konusu isteğe bağlı. Pilot olarak FS1 (flight student 1) yani uçuş öğrencisi olarak başlarsınız. Yanlış aklımda kalmadıysa 25 saatlik uçuş sonrasında FS2 rütbesine çıkıyorsunuz. 50 saati doldurduktan sonra dilerseniz yazılı sınava başvurabilirsiniz. 20 soru ve çoktan seçmeli (test) bir sınav. Süresi de var, 1 saat idi yine yanlış hatırlamıyorsam. 70 ve üzeri alırsanız FS3 rütbesine yükselirsiniz. Zorunluluk olmamakla beraber pek çok sanal havayolu, FS3 rütbesinin altındakileri kabul etmiyor (usul erkan bilsinler diye sanırım). FS3 olduktan sonra ise süreyi tam hatırlayamamakla beraber (100 saat gibi kaldı aklımda emin değilim) PP (private pilot) yani özel pilotluk sınavına girebilirsiniz. Gerçek hayatta da kullanılan bir rütbe. Görerek (VFR) uçuş yapan pilotların rütbesidir yani halk arasındaki tabirle küçük uçaklarda pilotluk. Bu sınav iki aşamalı: Önce FS3 sınavı gibi yazılı bir sınavı geçiyorsunuz (soruları biraz daha zordur öncekine göre). 70 veya üzeri alınca da uygulama sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Başvurunuzu yaptıktan sonra Türkiye'deki eğitim bölümü sorumlularından herhangi birisi sizinle iletişime geçiyor, ona ve size uygun olan bir saatte, Türkiye üzerindeki iki meydan arasında sanal uçuş gerçekleştiriyorsunuz. Genellikle bu sınav, Çanakkale - Edremit arası (ben orada girdim) veya Şanlıurfa - Adıyaman arası yapılıyor. Sınavda çağrı kodunuz EXM ile başlayıp size sınavda verilen numarayı sonuna yazıyorsunuz. Sınav gözlemciniz, kontrolörünüz de oluyor aynı zamanda. Önce size sözlü bir kaç soru soruyor, ardından da uçuş yapmanızı bekliyorlar. Uçuş planınızın doğruluğundan tutun size verilen talimatları uygulayıp uygulayamadığınızı kontrol ediyorlar (iniş sırasında ne hikmetse bağlantıları kopuyor, sizin izinsiz iniş yapıp yapmadığınızı denetliyorlar kahkaha Uçuşta Cessna, Sirrus, Mooney, Piper gibi pervaneli uçaklar kullanıyorsunuz.

Bu sınavı da geçerseniz (ki ben geçtim ilk seferde) ardından SPP (Senior Private Pilot) yani IFR uçuş yapabilen özel pilotluk sınavı (yine iki aşamalı) var. Bu sınavda ise Beech 1900, Baron 58 gibi çift pervaneli, IFR özelliği olan uçaklar kullanıyorsunuz. Onu da geçerseniz CP (commercial pilot) yani ticari pilotluk sınavı var ki iki aşamalı ve söylenen SPP sınavından daha kolay. Bu sınavda ise A320 veya B737 kullanabilirsiniz (o yüzden kolay geliyor çünkü Baron ile bekleme prosedürünü yapmak çok daha zor). En son sınav ise ATPL (Airline Transport Pilot Licese) sınavı. En zoru ve gerçek havayolu pilotlarının sınavı.

Kontrolörlük için de sınavlar mevcut, dilerseniz yazarım. İlk uçuş hayırlı olsun. En zoru o oluyor.
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyPaz 29 Ekim 2017, 15:06

Özgür hocam ellerinize sağlık neler varmış neler :) İlk uçuş gerçekten zor. Zor ama bi o kadar heyecanlı oluyor. Elim ayağıma dolandı hocam bi yandan not al bi yandan dinle uçağı kontrol et. Ama uçuşu bitirip raporu gönderdikten sonra ki rahatlık bambaşka :) 5 6 uçuş yaptım o stres hafiften gitti gibi. Sektör görevlileri saolsunlar çağrı kodu sonundaki T yi görünce gerçekten yardım ediyorlar. Bu iş olacak gibi. Uçmaya devam :)

İVAO ya ilk girdiğimde aslında ATC olarak görev yapmak istiyordum çünkü webeye den baktığımda Türkiye hava sahası pilotlarla dolu ama açık sektör yok. En azından ben öğrenip bir şeyler yapayım düşüncesindeydim. Ara ara OBS olarak bağlanıyorum kule konuşmalarını dinlemek için neler yaptıklarını görmek için. Şunu bi kez daha gördüm ki İngilizce şart. Çat pat ingilizceyle bu işin olacağı yok gibi. ATC için dökümanları okuyorum ara ara. Bunun için sizi daha sonra rahatsız etcem.

Yazı için tekrardan teşekkürler. Zamanla nelerle karşılacağımızı görmüş olduk :)
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyPtsi 30 Ekim 2017, 00:01

Estağfurullah, ne rahatsızlığı. Elimden geldiğince yardım ederim.

İngilizce şart, üstelik pilotluk için de gerekli. Bir süre sonra sadece Türkiye içi uçuş kesmeyecek ve dışarıya da uçacaksınız. Özellikle Frankfurt, Amsterdam veya Londra gibi şehirler, cazibe merkezi oluyor ve çok kişi uçuyor oralara. Günün 24 demeyeyim de rahat 16 saatinde neredeyse sektör açık oluyor (kule veya yer, bir şekilde oluyor). Akşam saatlerinde tam kadrolar (Londra biraz daha pasif bunlara göre). Buralarda İngilizce şart olduğu kadar meydan prosedürlerini de çok iyi bilmeniz gerekiyor. Misal Frankfurt'ta kontrolör size motor çalıştırma izni verir, geri itme izni daha sonra verilir. Çoğu yerde ikisi bir aradadır ancak orada farklı. Kalkışları 18C veya 07C/25C olur ki Türkiye uçuşları 18C oluyor. Amsterdam zaten ayrı mesele, 15 dakikadan fazla taksi yaptığım oldu. SID kavramları karışık.

Neyse, ATC olarak görmek isteriz sizleri. Çok uçamıyorum ama ATC olmadan da tadı çıkmıyor.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptySalı 31 Ekim 2017, 00:25

Zeynel kaptanımıza yardımlarından dolayı Haluk hocama ve Özgür hocama teşekkür ederiz. +thanks +thanks
Sayglar, sevgiler.
MURAT OK
ADMIN

ADMIN
MURAT OK

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyCuma 03 Kas. 2017, 09:31

Uzun bir aradan sonra Merhaba işer yüzünden çok fazla gelemiyordum  üzgünüm üzgün Özgür hocama katılıyorum Türkiye içinde ATC'ler çok aktif değil özel günler harici ama yurt dışında Almanya tarafları fazlası ile aktifler. Belki biliyorsunuz dur ama ivao da aktif ATC leri takip edeceğin bir site var [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] buradaki linkte aktif olan ATC'leri ve trafikleri göre bilirsin. Zeynel hocam ayrıca [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu sitede uçtuğun bütün uçuşları kontrol edebilirsin.

ATC demişken geçen hafta Cuma günü başımdan geçen bir hatıramı anlatmak isterim LRCK-LSZH arası uçuş yaptım burada ki bütün sektörler açıktı oraya daha önce hiç gitmemiştim oraya gidince  biraz afalladım zira bana vermiş olduğu taksi yolu benim ivao'ya göndermiş olduğum flight plandan daha uzun olmasıydı :) meydan büyük olunca taksi yolları karışa biliyor benim başıma bir kez gelmişti neyse ki ground services x yardımıma koştu sağolsun follow me aracı beni gate kadar götürdü.
Zeynel hocam birde Division'da ki uçuşları yapmanızı tavsiye ederim hem saat kasarsınız hemde Türkiye'deki meydanları tanırsınız çok güzel yerler var son olarak Zeynel hocam ivaoda ister tek ister bir havayolunda uçabilirsiniz tekrar aramıza hoş geldiniz.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyPaz 05 Kas. 2017, 19:39

Merhaba Murat hocam, aynı sorun bende de var bu sene işler yüzünden pek oturamıyorum simulatore o yüzden sık görüşemiyoruz herkese işlerinde kolaylıklar dilerim.
MURAT OK
ADMIN

ADMIN
MURAT OK

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyPaz 05 Kas. 2017, 20:05

İşler hocam teşekkür ederim size de kolaylıklar dilerim.
MURAT OK
ADMIN

ADMIN
MURAT OK

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyPaz 05 Kas. 2017, 20:08

Zeynel hocam bir de konu başlığındaki "İ" yi "I" olarak düzeltebilirseniz iyi olur. iyi uçuşlar.
MURAT OK
ADMIN

ADMIN
MURAT OK

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyÇarş. 08 Kas. 2017, 16:13

Düzeltme için teşekkür ederim. +thanks
Zeynel
Pilot-1

Pilot-1
Zeynel

MesajKonu: Geri: IVAO Giriş hakkında bir kaç soru   IVAO Giriş hakkında bir kaç soru EmptyC.tesi 25 Kas. 2017, 04:23

İş okul derken epey bi uzak kaldım. 2 haftadır uçamıyorum. Haliyle yorumlarınızı da yeni gördüm. Özgür hocam ve Haluk hocam yardımlarınızdan dolayı tekrardan teşekkürler.

IVAO Giriş hakkında bir kaç soru
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» IVAO İlk Giriş
» Vatsim'e giriş yapamıyorum...
» ivao türkiye atc'ler
» IVAO MTL
» IVAO ATC