AnasayfaFaceVAPSGiriş yapKayıt Ol
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
TIME

VAPS

VAPS following countries:
( Since 28.01.2014)

Paylaş | 

[Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
N. Tekin Silistireli
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 00:54

Merhaba Dostlar,

Onur Air Virtual'i yeniden sanal dünyaya döndürme çalışması içerisindeyiz. Bu bağlamda FSX ve p3D ortamında kullanabilmek için boyama ihtiyacımız var.

Onur Air filosu Airbus A320, 321 ve 330'dan oluşuyor.

Aerosoft Airbus,
Wilco Airbus, ve
farklı uçaklar ile uçmak isteyebilecek pilot arkadaşlarımıza PMDG 737 NGX

için çözüm sunmak istiyoruz. Bu konuda boyama konusunda gönüllü arkadaşlarımızın yardımını ve sizlerin de bir sanal havacı olarak sanal filo konusunda görüş ve fikirlerinizi rica ederiz.

Hepinize şimdiden güzel bir haftasonu dilerim.

En son N. Tekin Silistireli tarafından 24/3/2016, 01:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
pilot
Gen.MANAGER
VAPS Founder

Gen.MANAGERVAPS Founder

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 01:11

FsX kullanan ve ellerinde bu uçakların bulunduğu painterlerimiz, en kısa zamanda cevap vereceklerdir. Bravo!
N. Tekin Silistireli
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 01:24

Hocam çok teşekkür ederim. Bravo!
pilot
Gen.MANAGER
VAPS Founder

Gen.MANAGERVAPS Founder

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 02:18

Bu arada;
kayıt olurken AVATAR için kabul ettiğiniz şartı, yerine getirmenizi istirham ederiz.
N. Tekin Silistireli
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 09:45

Kusuruma bakmayın lütfen. Avatar sorunu düzeltildi
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 10:33

Merhabalar Tekin hocam. Foruma hoşgeldiniz.

Onur Air VA adı geçtiği için yazma ihtiyacı hissettim: Bilen biliyor, 1 - 1,5 yıl öncesine kadar hem en çok uçan pilotu hem de yöneticisi idim (IVAO'dan bahsediyorum). Lakin, son dönemde benden başka uçan çıkmadı ve uçuş saat sayısı, VA'lar için öngörülen sürenin altında kaldığından, Onur Air VA, IVAO ortamında kapatıldı.

Öncelikle hangi ortamda açacasınız VA'yı (IVAO, VATSIM, vb)? Ayrıca, bir husus daha var, bence en büyük etkenlerden birisi de bu idi, uçuş saatlerinin az olmasında: Firma, sadece Airbus kullanıyor. A330 dediğiniz uçaklar, doğrudur, filonun envanterinde kayıtlı ama tamamı, Suudi Arabistan Havayolları'nda kiralık verilmiş vaziyette. İstanbul'dan Çin'e (artık hangi şehir olur, bilemem), uçuş izni almaya çalışıyor Onur Air, şayet başarırsa A330 serisindeki bir kaç uçağını, o hatta kullanacak, orası kesin. Geriye kalıyor, A320 ve A321 uçakları. Bunları da sanal ortamda, fazla seven yok, onu da belirteyim. THYVA üyesiyim, oradaki istatistikler de bunu doğrular vaziyette. Boeing ile yapılan uçuşlar, Airbus'ı ikiye, belki de üçe katlamış durumda. Bakıyorsunuz, doğru dürüst Airbus, Aerosoft tarafından üretilmiş olan. Feelthere'nin çıkarttığı ise özellikle dar gövdelerde tam fiyasko. Geniş gövdede ise azıcık daha iyi durumda, onda da tek rakibi Blackbox serisi ancak THYVA'nın vFDR denilen sanal uçuş kaydedicisi, Blackbox ile uyumlu değil diye biliyorum, o bakımdan oradan da kayıp oluyor. Aerosoft Airbus kullanan sayısı belli. Ancak Boeing için PMDG NGX var (777 ve 738-739 için de üretilmiş), iFly var (benim gibi FS9 kullanıcıları için mükemmel bir uçak, bayılıyorum onunla uçmaya) ki onda da 738 ve 739 serileri mevcut (737 serisini bitiriyor THY, tek uçak kaldı galiba). FS9 kullananların 777'de sıkıntısı var, PSS mevcut ama her an bir atraksiyon yapabiliyor, tip lisansım da vardı ama iptal ettirdim. Kuyruk sürtmesinden çektiğimi bir ben biliyorum ki son yaklaşmada otopilot devre dışı kaldığı anda yaklaşma ve süzülme hattından ayrılması, başlı başına bir sorun.

Umarım VA'yı toplayabilirsiniz ama dediğim gibi Airbus için pilot bulmak sorun. Boyamalar, Feelthere için A320 ve A321 için elimde mevcut (hatta A333 bile var bende). FS9 ve FSX uyumlu (haliyle P3D'de de çalışır). Tek sorun, A320 ve A321 için 20. yıl boyamasına sahipler, 2014 Şubat'ta uçtuğum Onur Air uçaklarında, 21. yıl boyaması vardı. Şu anda 23. yıl galiba ama sildiler diye biliyorum o 21. yıl ifadesini de. Foruma da yüklemiştim boyamaları, duruyorsa indirebilirsiniz (sahipleri de bizden, umarım sorun çıkartmazlar) kahkaha
N. Tekin Silistireli
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 13:45

Merhaba Özgür Hocam,

Çok teşekkür ederim hoş bulduk. Onur Hava Taşımacılık A.Ş.'den de resmii izni aldık ve yapılanmamızı onurva.org sitesinde gerçekleştiriyoruz. Onur VA hem IVAO hem de VATSIM'de mevcut olacak. Şu an için IVAO tarafındaki gerekli prosedürleri yerine getirdik. Geriye siteyi açmak, pilot kabulüne başlamak ve havaya çıkmak kaldı.
Şu bir gerçek sanal havacılık'ta bir süredir kayıplar yaşıyoruz, ne kadar pilot bulabiliriz inanın bir tahmin yürütmek zor.

Ben similatör olarak P3D'deyim ve incelediğimde dediğiniz gibi cidden bir uçak sorunu olduğunu çok uzun süreden beridir görüyorum. Ben işin VATSIM tarafındayım ve incelediğimde ağırlıklı olarak PMDG 737 NGX ve 777'nin ağırlıkta olduğunu görüyorum. Düzgün bir Airbus modellemesi FSX ve P3D için mevcut değil. Aerosoft Airbus ilk çıktığında inanılmaz keyiflenmiştik lakin ilerleyen zamanda uçak çocuk oyuncağı şeklinde kaldı. Airbus konusunda Wilco ve Aerosoft arasında sıkıştık kaldık. Yeni çıdanger birşey var, onu da kim bilir ne zaman yayımlanacak hatta ne olacak bilemiyorum. Tam bir muamma.
Blackbox'u ise bana göre sadece bir vurgun ürünü. PSS toparlandı derlendi - pişirilip önümüze konuldu ama tuzlanmış balık misali patladı elimizde.
FS9'da halen uçuş yapan ciddi bir sanal havacı kesimi de bulunuyor ama bunu dünya genelinde değerlendirebiliyorum, ülkemizde payı nedir bilmiyorum ama görmezden gelemeyiz diye düşünüyorum. O yüzden Onur VA'da tüm sanal havacılara hitap etmek gerekiyor.

Kullanacağımız FDR kişiselleştirilmiş acars tabanlı bir yazılım olacak o yüzden herhangi bir uçak ile sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. En azından olabilecek tek sorun belki bir simconnect hatası olabilir ama bunlar düzeltilebilecek şeyler.
Hocam ben de bir iki adet 20nci yıl yazılı Airbus boyamasına denk geldim ancak fark ettim ki zamanı geceye ayarladığımızda kuyrukta Aerosoft logosu beliriyor. Boyama hatalı. Esasında bir yıl bilgisi yazmasa daha iyi olur nitekim sürekli bir değişiklik yapmamızı gerektirmez.

Boyamaları rica ederken belirtmeyi unuttum, bize yardımcı olabilecek dostlarımızın emeğini sitemizde isimleri yayımlayarak onore edeceğiz. Bu forumda bazı linklere denk geldim ama kırık link hatası aldım dün gece. Tekrar kontrol edeceğim.
Çalışanları sitemize koyduğumda mutlaka isim - soyisim bilgisini paylaşacağız.  

İyi dileğiniz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Not: Bu arada yazmayı unuttum. Bu Onur VA'da Airbus ile uçulması bir zorunluluk olmayacak.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 14:17

FDR ile ilgili de bir soru sorayım o halde: Daha önce kullanılan Acars tabanlı FDR mı kullanılacak? Aslında, oldukça başarılıydı o program. Fs Passengers ile beraber test etmiştim, verileri küçük farklara rağmen tutuyor birbiriyle (iniş varyosunda çok minik bir fark oluyordu, o kadar). Elbette benim gördüğüm en başarılı vFDR ise THYVA'nın kullandığı vFDR. Yapımında, Feelthere Airbus ile test ekibinde bulunmuştum. Zaman zaman kullanıcı veya FS yüzünden (mesh yanlış yüklemesi, uçağın title bilgilerinde yapımcı isminin yazılmaması gibi) hatalı sorunlar çıkıyor ama güncelleme ile yazılım kaynaklı pek çok hata giderildi. Yurt içi ve yurt dışında, ciddi bir kullanımı söz konusu.

İşin IVAO kısmına gelelim: Son cümlede her uçak tipiyle VA'da uçuş mümkün demişsiniz ama MTL kullanımında sorun çıdanger. Şöyle ki: Onur Air, gerçekte faaliyet gösteren bir havayolu şirketi. Bazı VA'lar, hayal ürünü veya kapatılmış havayolları (IVAO Türkiye'deki Zirve, Vatan, Ottoman, Birgen, Real Wings, Bursa, Saga gibi). Bunlar, istediği model uçağın MTL'sini yapabiliyor (sanal uçuşlarda, sizin diğer uçaklara göründüğünüz boyamaya verdiğimiz isim). Ancak, gerçek havayollarının VA'ları, sadece gerçekte kullanılan uçaklara ait MTL kullanabiliyor. Bir kaç ay önce, Pilot hocamız, THY için B737 ve B739 MTL'si hazırladı. Her ikisini de IVAO HQ'ya sunarken uçakların, gerçekteki fotoğraflarını da talep ettiler benden. Boeing'e ait MTL sunsanız, gerçek resmi bulamayacağınız için MTL de sunamayacaksanız. Ancak, A320, A321 ve A333 MTL'leri, hali hazırda bulunuyor, onlardan yana sorun yok. Sadece detay bir konu, belirtmek istedim.

Kolay gelsin. Umarım IVAO'da yeterli uçuş süresini sağlayacak kadar pilot temin edebilirsiniz. THYVA'da bile ancak görev uçuşlarımı yapabiliyorum (ki ay sonuna kadar 6 tane bitirmem gereken uçuş var, Sao Paolo gidiş dönüş imkansız bende, 4 diyelim buna, uçamıyorum yoğunluktan). Eskiden olsa seve seve katılırdım VA'nıza.
N. Tekin Silistireli
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    24/3/2016, 14:43

Mutabık Özgür Hocam, kacars'ı alıp biraz düzenleme ve ekleme ile hem bizim talebimize hem de Onur VA'ya uyarlayacağız: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Pratik, detaylı ve şu an itibariyle hem tüm uçaklar ile hem de tüm similatörler ile sorunsuz çalışıyor.

MTL konusundaki sorunun farkındayım. Biz sanal havacılar bu hobiyi ciddiye alıyoruz ama biraz da eğlenmeye çalışıyoruz. Her platformda bir kurallar karmaşası var, elbette organizasyon yapısı gereği bazıları olması gerekenlerden bazıları da sırf angarya kategorisinde. Bana göre bu MTL'de reel uçak gerekliliği kesinlikle bir angarya. Keşke PMDG 737 NGX kadar sıkı - sağlam - profesyonel bir Airbus çalışması olsa da gerek duymasak. O zaman bu MTL kuralı anlamlı olabilirdi belki.

Hocam cidden yıllar geçtikçe bu hobiye daha az zaman ayırabiliyor duruma geldik. Hayat gitgide zorlaşıyor. Gönüller bir olsun yeter :) şimdiden uçuş yapmış kadar oldunuz Kaptanım, yüreğinize sağlık.
Sponsored content

MesajKonu: Geri: [Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro    

[Rica-İstek ] Onur Air A321 / A330 ve retro
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası