AnasayfaFaceVAPSGiriş yapKayıt Ol
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum

VAPS following countries:
( Since 28.01.2014)
Model Uçak Seçimi551
Paylaş | 

Model Uçak Seçimi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator

MesajKonu: Model Uçak Seçimi   8/3/2013, 20:00

Merhaba,
bu başlıkta model uçağa yeni başlayacak arkadaşlara yol göstermesi açısından model uçak seçiminden bahsedeceğim.
Öncelikle kesinlikle üstten kanatlı eğitim(trainer) uçağı tercih etmelisiniz.Elektrikli ve yakıtlı sizin seçiminize kalmıştır.Cessna 182 gibi modellerde üstten kanatlıdır fakat, ölçekli model olduğu için başlangıç için birçok modelciler tarafından uygun görülmemektedir.Bunun nedeni ise Cessna tipi uçaklar scale(ölçekli) olduğu içindir.Scale uçaklar ileri derecede deneyim isteyen modellerdir.Örnek: P51 Mustang,Tucano,Pilatus PC9...vb

Kılavuz olması açısından trainer(eğitim) uçağı modellerine örnek olarak aşağıdaki modellerin görsellerini koyuyorum.

Hatırlatma: Model uçağı alır almaz sahaya çıkmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.Eğer imkanlarınız elveriyorsa çevrenizdeki modelcilerin uçuşuna katılın ve soru sorarak bilgi alın.İlk uçuşunuzu onlarla yapmakta fayda vardır.
Eğer çevrenizde tecrübeli modelci yoksa, Real Flight G4 Simulator ve USB Simülatör kumandası ile uçağın kontrollerine ve uçuş dinamiklerine alışana kadar sahaya çıkmayınız.Özellikle uçak karşıdan gelirken kumandalar ters olduğu için kontrollere alışmanız gerekmektedir aksi takdirde kırım kaçınılmazdır.

Varsayıyorum ki ilk uçuşunuzu yanlız yapacaksınız.Aşağıdaki yazdıklarımı harfiyen uygulayınız faydasını göreceksiniz.

1. Uçuş yapacağınız yerin yerleşim yerlerinden,elektrik tellerinden,binalardan uzak ve uçuşa engel olmayacak yerleri seçin.

2. Kalkış ve inişi mutlaka rüzgara doğru yapın.Aynı zamanda uçağı kafanızın üstünden arkaya doğru geçirmeyin bu oryantasyon kaybına neden olur.Kafanız sağa ve sola en fazla 90 derece dönecek şekilde uçurun.Diğer adıyla VFR Traffic Pattern
Aşağıdaki resim 2. maddeye örnek olarak eklenmiştir.

En son Tamer Öztürk tarafından 9/3/2013, 10:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
cemozgecen
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   8/3/2013, 23:02

Tamer Bey'in söylediklerine tamamen katılıyorum.İyi bir 2.4ghz kumanda seçilmeside ayrıca önemlidir.Hem hassasiyet bakımından hemde tepkilere çabuk yanıt verebilmesi açısından.Ayrıca nacizane fikrim, elektrikli yerine benzinli 46cc ya da üzeri bir motorla başlarsanız güçlü bir motora sahip olacağınız için girdiğiniz zor durumlardan sizi kurtaracaktır.Genelde hobby marketler küçük elektrikii modellerle başlatırlar ama sadece para ve zaman kaybından başka bir şey değildir.Rc model den soğuma da ayrı konu tabii ki.1.5 m ve üzeri trainer üstten kanat uçaklar benim de tavsiyem.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   8/3/2013, 23:34

VFR meydan turu resmi, paylaştığım dokümanda bir benzeri mevcut. Eline sağlık Tamer hocam, koymaya üşenmiştim kahkaha
Alp Deniz Şenyurt
Teacher Pilot

Teacher Pilot

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   9/3/2013, 08:25

Model uçak girişimim var, kalkış iniş yapıyorum fakat hala biraz eksik var. Yazın hezarfende buluşursak getiririm RC'yi yeniYıl :brav:
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   9/3/2013, 10:08

cemozgecen demiş ki:
Tamer Bey'in söylediklerine tamamen katılıyorum.İyi bir 2.4ghz kumanda seçilmeside ayrıca önemlidir.Hem hassasiyet bakımından hemde tepkilere çabuk yanıt verebilmesi açısından.Ayrıca nacizane fikrim, elektrikli yerine benzinli 46cc ya da üzeri bir motorla başlarsanız güçlü bir motora sahip olacağınız için girdiğiniz zor durumlardan sizi kurtaracaktır.Genelde hobby marketler küçük elektrikii modellerle başlatırlar ama sadece para ve zaman kaybından başka bir şey değildir.Rc model den soğuma da ayrı konu tabii ki.1.5 m ve üzeri trainer üstten kanat uçaklar benim de tavsiyem.
Cem abi merhaba,
Haklısınız görüşünüze katılıyorum fakat, bahsini ettiğiniz başlangıçtaki uçaklar köpük olduğu için tamiri daha kolay ve modelciye tamiri öğretmektedir.En güzel avantajı bu.Bende 2 buçuk yıl önce 'Coota Amphibian' deniz uçağı vardı rahmetlinin her yeri yama olmuştu kahkaha

Alp,
Hezarfen uçuşlarının resimlerini ve videolarını başlık açarak yayınlayabilirsin.
Sevgiler...
cemozgecen
Pilot-1

Pilot-1

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   10/3/2013, 00:22

Tamer merhaba

Evet her tarafının yama olması normal.Çünkü çok küçük rüzgardan bile etkileniyor ve yere çakıyorsun.Ama benzinli trainer uçaklarda gazı kessen dahi en az 5 sn düşünmek için vaktin oluyor.Hatta motor yüksek irtifada stop etse dahi indirebiliyorsun.Benim görüşüm bu kusura bakma ama hobby marketlere para kazandırmaktan başka bir işe yaramıyor.Köpük uçağı yere çakarsın elektrikli motor milleri çok hassastır özellikle fırçasız motolarda direk yamulur.Bir motor minimum 80tl.Tornada balansını alsan kollektörlere sürter randıman alamazsın.Tabii ki bu benim düşüncem herkesin düşüncesine saygım var..
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   12/3/2013, 16:09

Cem hocam,
rica etsem Senior Telemaster dışında benzinli trainer modelleri burada paylaşabilir misiniz?
pilot
MANAGER

MANAGER

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   12/3/2013, 16:22

Bende de bir adet RC-Helikopter var. Şu, Çin mallarından, uzaktan kumandalı. Bulunduğum mekan dar olduğundan, uçuramadığımdan ve de en önemlisi bizim torun görüp te mıncıklamasın diye onu yaz'ın göçebe gittiğim yere (stadyuma) götürmüştüm. Resmini ancak yaz'ın çeker buraya korum! kahkaha (Koyarım, eklerim anlamınla göz_kırpma )
Bu yaz iki defa uçurmayı denedim, alışmadığımdan başarısız oldum. Tecrübe lazım tabi..
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   12/3/2013, 16:59

Tecrübenin etkisi de var tabi ama simülatör egitimi sart(real flight g4)
Tamer Öztürk
Department
Moderator

DepartmentModerator

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   14/5/2013, 20:03

PILOT demiş ki:
Bende de bir adet RC-Helikopter var. Şu, Çin mallarından, uzaktan kumandalı. Bulunduğum mekan dar olduğundan, uçuramadığımdan ve de en önemlisi bizim torun görüp te mıncıklamasın diye onu yaz'ın göçebe gittiğim yere (stadyuma) götürmüştüm. Resmini ancak yaz'ın çeker buraya korum! kahkaha (Koyarım, eklerim anlamınla göz_kırpma )
Bu yaz iki defa uçurmayı denedim, alışmadığımdan başarısız oldum. Tecrübe lazım tabi..
Pilot hocam yanlış anlamayın,zevkinizi kaçırmak istemiyorum fakat ne tür bir helikopteriniz olduğunu görmeden birşey diyemeyeceğim.Ama bir konuyu hatırlatma gereği duydum,
Model uçaklar ile oyuncak uçaklar farklıdır.Model uçaklar, gerekli önlemler alınmazsa ciddi problemlere neden olabilir.Sonuçta testere gibi pervanelerle uğraşıyorsunuz.

Oyuncak uçak mı? Model Uçak mı? Nasıl ayırt ederim diyecek olursanız,
En basitinden model uçak ve helikopterlerin kumandası en az 3-4 kanallıdır.Kanal sayısı 14 e kadar var.Oyuncaklarda ise 2 kanallıdır.Yani oyuncaklarda sadece gaz ve rudder vardır.Model uçak/helikopterlerin diğer bir iyi yanı ise, yedek parçalarının hobi mağazalarında bulunuyor olmasıdır.Bu iş için model uçak simülatörü şart, aksi takdirde kaza kaçınılmaz.Her türlü konuda sorularınızı sorabilirsiniz.Çok profesyonel olmasam da elimden geldiğince sorularınıza yanıt vermeye çalışırım.

Sevgiler...
pilot
MANAGER

MANAGER

MesajKonu: Geri: Model Uçak Seçimi   15/5/2013, 02:24

Bilgi için teşekkürler hocam. Sanırım benim ki %90 ihtimalle oyuncak olması lazım. kahkaha 40-50 cm.lik bir şey.
Üst pervaneleri birbirinin tersine dönen iki adet, arka kuyrukta da yönler için küçük bir pervane var. Bir gaz, bir de sağ-sol ayarı için çubukları var uzaktan kumandasında. Şu an yanımda olmadığı için bakamıyorum. Öteki şehirde maalesef.

Model Uçak Seçimi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası