VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

İnişte flap-stall sorunu.

+9
bilgin.5252
UMIT UNALDI
cankaptan
byturkman
pilot
Özgür Kiraz
Salih BAŞPINAR
Ahmet Cengiz
Alper2590
13 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
Alper2590
Pilot-2

Pilot-2
Alper2590

İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 00:54

Değerli kaptanlarım,

Foruma yeni üye oldum. Ve açtığım ilk konuda bana çok yardımcı olundu gerçekten, ve anladım ki bu hobiye( aslında hobiden de öte bir olay..) önemli katkı sağladığını anladım ve bence bu alanda çok güzel bir site burası, Ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden bu sene mezun olmuş olan ve aynı zamanda Model araba ve model uçak koleksiyoneri olan biriyim. Simulatöre 2012 başında başladım. Bu alanda öğrenilecek çok şey var gerçekten.. Ve zaman ve emek isteyen bir iş.. Ama uçuşlarda alınan zevk bu meşakkate değiyor gerçekten.. Bu forumda tanışma bölümü göremediğim için mesajımı buraya yazdım. Ve buradaki değerli arkadaşlarla güzel ve seviyeli paylaşımlar yapacağıma inanıyorum.. Biraz resmi bir yazı oldu herhalde :)) Kısacası Merhabalar... :))
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 12:21

Klasik hata. Uçuşa yeni başlıyorsunuz ama direk 737 ile. Küçük uçaklarla başlamaya ne dersiniz? Uçuş temeliniz de oturmuş olur yavaş yavaş.
Alper2590
Pilot-2

Pilot-2
Alper2590

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 13:35

Özgür kaptanım o konuda hata yaptiğımın farkındayım açıkçası, fakat simülasyonda uçarken arada cesnayla da uçmayı denedim ama nedense cesnanın paneli bana boeinglerden veya airbuslardan daha karışık geldi :) bir de Türk halkının klasik özelliği olan sabırsızlık bende de var galiba :) bundan sonra küçük uçaklara da ağırlık vermeye çalışacam. Bir de mesela cesnanın panelindeki değerleri anlamamı sağlayacak bir döküman ya da konu var mıdır? Teşekkür ederim.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 15:23

Rutin hata!....; FsX !??...
Öncelikle VAPS ailemize hoşgeldiniz Alper hocam. Ailemiz kuralcı, disiplinli, düzemli, saygılı, sevgi dolu, ciddi, vakur... olduğumuz kadar paylaşımlarımızda, çözümlerimizde ve tasarımlarımızda oldukça fazla mütevaziyiz. VAPS'a kayıt çok zordur, çıkış ise bir tıklamayla kolaydır!..

Neyse, Rutin hata dedik; Öncelikle FsX ile başlamanız, yeni üyelerimizin yaptığı en büyük hata!.. Önce Fs9 .. ve sonsuza kadar yine Fs9 kahkaha
FsX'i "Vista" gibi düşünün.. Bir geçiş versiyonu bile değil. "Tıkanma!" versiyonu. FS versiyonları Fs9 (fs2004) ile son buldu. FsX'çiler ne kadar yırtınsalar da, ne kadar eklenti ve boyamalar ortaya çıkarsalar da, aklı başında Fs9'cuların FsX'e geçmesini maalesef sağlayamıyorlar. FsX 'in bana özel en güzel görselliği deniz dalgaları idi ve onu da Fs9'a yapmayı başardık: "VapsWAT". Geriye ne kaldı ki?.. ; Sonu gelmeyen, bitmeyen FsX sorunları kaldı.. Gün geçmiyor ki, FSX sorunları olmasın.. !.
FsX Sorunları (6 sayfa): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Tavsiyemiz; Fs9 ve Cessna ile başlamanız. Ağır ve emin adımlarla FS camiasında söz sahibi olmak için bu şart. Saygılar, sevgiler..

Erman PILICOGLU
FS Systems
OPERATOR

FS SystemsOPERATOR
Erman PILICOGLU

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 16:02

Bir atasözü vardır,Kedi alamadığı ciğer'e mındar dermiş..Aynı FS2004 çülerle ne yazık ki kullanamadıkları FSX'e çamur atıp duruyorlar..Sorununuzun FSX ile uzaktan yakından alakası yok..FSX tartışmak bile abesttir..Hocam sadece su eklentisi ne alakası var onlarca özellik ayrı bir gerçekçilik veriyor,air to air de contail ve geceleri inişteki trafiğin landig light ları ve stobe çakarlarını FS2004 te görebiliyormusunuz? hangisi daha gerçek..?? Siz aldırmayın stabil bir FSX kurmak hiçte zor değil..Yekerki sisteminiz biraz güçlü olsun...
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 21:34

Para Erman hocam, para. İşin özü bu. Hoş, geçenlerde Ümit hocam, paraya kıyıp dehşet bir sistem topladı, FSX kurdu ve o sıra msn'den de görüşüyorduk, fatal error verdi diye sinirlenmişti. Altı üstü Antalya'da meydan turu mu ne atmıştı, yok artık demiştim kahkaha Sadece para da yetmiyor, sistemi iyi ayarlamak da şart. Şahsen bende bilgisayara ayıracak para kalmadığından (ayırırsam artık ütüyü çamaşırı kendim hallederim muhtemelen), mecburen FS9 diyorum.
Erman PILICOGLU
FS Systems
OPERATOR

FS SystemsOPERATOR
Erman PILICOGLU

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPerş. 16 Ağus. 2012, 22:46

Özgür Hocam çok haklısınız tabiki iyi bir sistem iyi para;benim vurgulamak istediğim imkanları olan arkadaşları FSX ten korkutmamak lazım işte aylardır kullanıyorum ki sistemim 5 yıl önce Fatih ile bilikte topladığımız FS2004 için sistem ama FSX te sorun suz çalışıyor..
Alper2590
Pilot-2

Pilot-2
Alper2590

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyCuma 17 Ağus. 2012, 02:13

Özgür ve Erman kaptanlarım görüşlerinizi deikkate alacağım, teşekkürler.. :)
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 01 Ara. 2012, 15:18

Hocalarım, sormak istediğim soru konuyla aynı olabilir sorunu çözemediğim için tekrardan sormak durumundayım, sorunuma gelince; ltba ukcc uçuşu yaptım. Ukcc varış'ta init ref'den flap seçeneklerine bakıyorum 40 derece flap ile 153 knot gösteriyor, altimeter 29,92, 2800 feetlerde approach olmaya yakın hızı 153, flaplarıda 40 derece yapıyorum. Sonra ils ile approach oluyorum. Pist başına geldiğimde uçağım burnunu 5 derece aşağı dikiyor sonra stall oluyorum. Uçuştan önce fmc'de payload bölümünden yakıt ve yolcu ayarlarını full yapmıştım. varışta yüzde/70 yakıt artıyor. Zaten bu ayarlara göre veriyor iniş için hız ve flap ayarlarını. Acaba nerde hata yapıyor olabilirm? Bir'de UIAutomationCore.dll yi indirdikten ve (yerini tam hatırlamıyorum) missionpanels dosyasını sildikten sonra hiçbir fatal error hatası almadım, zaten bu çözümüde bu forumda bulmuştum.
Ayrıca fs 9 edinsem pmdg ngx'in kokpitinde frap artışı olurmu? Zaten fsx'te 2d kokpit veya dış görünme aldığımda fraps 30'lara çıkıyor, kokpitte ise 10, 15 arası.

Sorunumla ilgili fotograf yüklemek istedim fakat izin verilmiyor.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 01 Ara. 2012, 23:15

FS9 ile NGX çalışmaz, o FSX için.

Flap konusuna gelince: Bu konuda daha önce açıklamalar yaptım ve yine şunu sürekli söylerim, yeterli yakıttan fazlasını almayın. Atıyorum, 5 ton yakıt harcayacağınız bir uçuşa 7 ton yakıt yeter, kalan kısmı da alternatif meydana yönlendirme, bekleme gibi durumlarda kullanılır (hoş, THY bu konuda sabıkalı, yönetimin baskısı nedeniyle pilotlar en düşük yakıt seviyesinde uçuyorlar). Diyelim 7 ton değil de 10 ton aldınız. Ne olacak ki 2 ton yerine 5 ton artar, onu da sonra kullanırım diye düşünebilirsiniz ama uçağınızın ağırlığı 3 ton daha artacağından yakıt tüketiminiz de artacaktır (otomobillerde de aynı mantık geçerli, 5 kişi ve tıka basa dolu bagajla gitmekle tek başınıza boş araçla gitmek, uzun yolda yakıtı fark ettirir). Muhtemelen 5 ton yerine 4,5 belki 4 ton yakıtınız kalacak. Havadan yarım ile 1 ton kaybınız olacaktır.

Stall olmanızın nedeni otomatik gazı kapatmak olabilir. Bunu kapatıp gazı da en düşük seviyeye alırsanız hız kaybınız olur ve düşersiniz. Diyelim size 153 knots verdi FMC, buna en az 5 knots daha ekleyin (rüzgar çok sert ise artırabilirsiniz) ve eğer otomatik gazı kapatırsanız, elle bu hızı kendiniz ayarlamalısınız. Her koşulda teker koymaya en son 300 feet kala, bunu kapatmalısınız yoksa pistte asla yavaşlayamazsınız.
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyC.tesi 01 Ara. 2012, 23:37

Hocam enteresan bir durumdur ne alaka anlamadım gerçekten. Pist başına geldiğimde sanki arkadan birisi tekme atıyormuş gibi oluyor uçağa, bende sonunda course yani pist başını değiştirdim hatta manuel bile indim, pistin biraz kenarına indim ama arkadan kimse tekme atmadı. Tekrar pistin öteki başını denediğimde gene aynı sorun o piste illaki 084 course ile inmek gerekiyor 26 sakat hocam :)
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 00:01

Bence bir yerde yanlış yapıyorsunuz. 08 pistine 084 course değeri ile 26 pistine ise 264 ile inmek gerekir (genel bir rakam değil bu, meydana göre değişir, yanlış anlama olmasın diye yazdım). Pist başına geldiğinizde birisi arkadan tekme atıyorsa siz ya yanlış piste iniyorsunuz ya da inişe yakın rüzgar değişiyor. Rüzgarı kafadan aldığınıza emin olun, 08 pistine iniyorsanız rüzgarın doğu veya kuzey doğu, güney doğudan esmesi gerekir.
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 01:20

Hocam, aslında şöyle bir durum var atc bana 08'e in diyor, başka bir pist seç dediğimde 26 nolu pisti seçtirmiyor, ama ben 26'nın ils frekansını giripte 26'ya yöneldiğimde approach ile gayet güzel approachımı koruyorum ne oluyorsa piste 300 400 feet kala oluyor, sanki pistin üstünde süzülüyor uçak pistin bitimine yakın manuel'e alırsam anca alçalabiliyorum. Stall olayı ise approach aktifken oto pilottan çıkmazsam oluyor.
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 08:59

Özgür hocam 300 400 feet kala 2-3mil kalmıştır piste zaten, hemen otopilottan çıkıp manuel indirmeniz lazım gazıda hafif kesin veya A/T dan çıkarıp hafif kesin aslında iniş esnasında gazı hafif artırıp/keserek yüksekliğinizi ayarlıyabilirsiniz bir deneyin isterseniz.
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 12:03

Hocam,buyrun resimler.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 13:53

İkinci resimde süzülme açısını kaçırmışsınız ama şu noktada siz artık kendiniz indirebilirsiniz uçağı. PAPI göremiyorum buradan ama burnu kaldırmanızı şiddetle öneririm. 26 pistinin ILS ve course değerini işlerseniz, pistin üstünde gidersiniz, şahsen denemedim, Airbus'ta olmuyor ama (pisti ortalatır mı o frekans değeri diye Ümit hocamla konuşmuştuk, o da denememiş ama mantıklı demişti).

Dediğim gibi, ben şu şekilde yaklaştıktan sonra zaten uçağa işi bırakmam, kendim hallederim inişi. Örneğin, 30 Kasım'da İstanbul - Isparta uçtuk, Atlas Jet kazasını anmak için. Isparta'da ILS filan yok, VOR yaklaşmayı da yapamadık, yoğun trafik yüzünden ama yaklaşma prosedürünü bildiğim için sağa dönüşle ve görerek (16 nm görüş mesafem vardı) gayet de güzel ortalı indirdim uçağı. Herşey zamanla. Eskiden ben de çok çakardım uçağı piste gelmeden :lol:
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
Ö.Savaş

MesajKonu: Geri: İnişte flap-stall sorunu.   İnişte flap-stall sorunu. - Sayfa 2 EmptyPaz 02 Ara. 2012, 14:14

Hocam, dikkatinizi çektimi bilmiyorum süratim orda 150'de sabitken aniden 160 oluyor, 170'e kadar çıkıp iniyor manuel inmeye çalıştığımda beceremiyorum. Pistin bitimine yakın anca uçak teker koyuyor, 08'e inebiliyorum manuel'de olsa sorunsuzca.

İnişte flap-stall sorunu.
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» 20.000 feet'den Sonra Stall Sorunu(ÇÖZÜLDÜ)
» görüntü sorunu
» Joystick sorunu
» "HIZ" göstergesi Sorunu..
» fsx-f18 panel sorunu