VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Nasıl Uçağı Indiririm?

+9
orhanalkan
SametSevgili
kurty
Erdinç TURKAN
fatih58
Emrets61
Kahraman Pilot
pilot
epremsoft
13 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyÇarş. 22 Nis. 2009, 01:37

Resimleri çektim.yeni başlık açtım.yazılarını ekliyorum.
Böylece daha kolay anlaşılır.Yazılara devam ediyorum hocam.Az sonra biter.
epremsoft
ADMIN

ADMIN
epremsoft

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyÇarş. 22 Nis. 2009, 02:06

pilot demiş ki:

konunun adi `ILS frekansını aktif etmek` mi. Hocam benim sordugum GPS'den approach'ı Active Et kurty hocamin soylegini
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyÇarş. 22 Nis. 2009, 02:30

epremsoft demiş ki:
pilot demiş ki:

konunun adi `ILS frekansını aktif etmek` mi. Hocam benim sordugum GPS'den approach'ı Active Et kurty hocamin soylegini

Aynı şey hocam.
Uçağı ILS frekansını GPS (Radyo Frekans) ekranından APR tuşuna tanıtarak meydana iniş yapmak.
Bunun farklı bir presedürü yok.
daha farklı bir şey mi sordunuz acaba?..
Sorunuzu bir daha açınız.Ama cevap sanırım yine bu olacaktır.
Linki bulmuşunuz ama ben yine de vereyim: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
epremsoft
ADMIN

ADMIN
epremsoft

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyÇarş. 22 Nis. 2009, 02:41

tmm hocam anladim guzel bir paylasim yaptin gene helal olsun
fatih58
Pilot-1

Pilot-1
fatih58

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyPtsi 24 Ocak 2011, 12:50

Selamlar.
İls ile iniş hakkında vermiş olduğunuz bilgiler çok faydalı lakin bunları tatbik etmek için de en az orta seviyede bir kullanıcı olmamız gerekiyor.Bilemiyorum,belki yeri değil ama ben henüz giriş seviyesinde olduğum için epeyce bir sorum var malumunuz.Tek tek sorsam topic yetmez : ) O nedenle bir mahsuru yoksa bu konudan devam etmek istedim.Şimdi temel sorularım şunlar:

1-Oyunu açtık,uçağımızı seçtik.Mesela Ankara'dan İstanbul'a bir uçuş yapmak istiyoruz.Bunu en doğru şekilde nasıl ayarlarız? Yani sonuçta bir rota takip etmemiz gerekecek.Bu koordinatları falan girme işlemini nasıl yaparız?

2-Uçağı kaldırdıktan sonra gideceğimiz rotaya otomatik olarak girmesini ve takip etmesini nasıl sağlarız? İneceğimiz yere yaklaştığımızı nasıl anlarız?

3-Uçuş esnasında harita üzerinde nerede olduğumuza nasıl bakarız?

4-Fsx'deki harita ve uzaklık bilgileri gerçeği ne derece yansıtıyor?

5-Fsx'de kamera modları arasında uçağın iç kısmına bir türlü geçiş yapamadım.Hani bu yolcuların olduğu kısmı , iç pencerelerden dışarının görünüşü gibi seçenekler var mı?

Şimdilik en temel sorularım bunlar.Şayet yeni başlıkta sorulması gerekiyorsa,değerli adminlerimiz gerekeni yapabilir.Kolaylıklar dilerim.
Erdinç TURKAN
MANAGER

MANAGER
Erdinç TURKAN

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyPtsi 24 Ocak 2011, 13:11

Fatih'cim, eğer yeni başladıysanız, ilk önce Cessna SP172 ile meydan turu yapmanız lâzım, iniş kalkışları küçük uçaklarla başlayın, daha sonra görerek dediğimiz, VFR uçuşlar yapmanız lâzım, daha sonra büyük uçaklara geçtiğinizde zorluk çekmezsiniz, bizler bile bu seviyeye yaklaşık 6 ayda kedimize zaman bulduğumuzda uçuş yaparak öğrendik, biraz sabır gerektiriyor,hemen olmaz, yalnız tek tavsiyem A B C yi öğrenmeden D ye geçmeyin.Saygılar.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptySalı 25 Ocak 2011, 01:39

Fatih kaptanım,
Terminator hocamın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.Simulator çok hassas ve üzerinde dikkatle durulmasdı gereken bir konu veya hobi diyelim. Emekleye-emekleye gitmek lazım.
Biz de, ilk başlarda aldık Joystiki eilimize, bodoslama meydana daldık!. :) .Okuya- okuya, işi cidiye ala-ala birşeyle öğrenmeye çalıştık, halâ öğreneceğimiz çok şeyler olduğunu görüyoruz.

Bakın kaptanım, bu ailemize giren yüzlerce kaptanımız şimdi size altta vereceğim sayfamızdaki linkten indireceğiniz dökümanla 2-3 ay içinde normal uçuşa geçtiler. Gerçi acemice ve bir gecede hazırlanmış bir döküman ama, o dökümanı bile profesyonal bir yazı haline geçirmek bile inanın zor geliyor. Bir gece oturdum ve uçuş yaparken , bir yandan da bu dökümanı hazırlamıştım. Detaylı ve gayet kolay anlaşılır yazı. Naçizane sizlere sunduğumuz bu döküman ile eminim ki siz de 2 ayda sorunsuzca uçabileceksiniz.
Yalnız bu arada, sitemizdeki her yeni kaptanın yaptığı malum bir hata var. Hemen FsX'e geçmek!..Bu hata, FS'yi öğrenmek isteyenlerin öğrenme süresini uzatan bir hata!..Önce emeklemeli, yani Fs2004 ile başlanmalı, daha sonra görsellik açısından FS9 tatmin etmezse o da gerekirse FsX'e geçmeli.
Ne yapalım geçtik bir kere!, denilebilir ama, ben olsam geri dönerdim ve Fs2004'ün güzelim nimetlerinden sonuna kadar yararlanırdım.
Mesela ben!, halâ fs9'un nimetlerinden pek yararlanmış değilim, henüz Fs9'dan tatmin olmadım ki, FsX'e geçeyim. Fs9'da yapılacak o kadar çok güzellikler var ki daha!..
NEYSE!..
Size aşağıda birkaç sayfamızı vereceğim. Buradaki bilgileri bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Yeni başlayanlara: KOLAY ve BASİTÇE uçağı ILS'li ve Otomatik uçurmak..
:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Uçuş Planı yapmak (IFR-VFR)

ILS frekansını aktif etmek..

Uçak paneli buton ve aletleri, resimli açıklaması

LTBA(Ataturk-Ist.) - LTBJ(A.Menderes-İzmir) Uçuş Eğitimi

..Bütün bu konular "F.Simulator GENEL Uçuş Eğitimi" sayfamız olan şu linktedir: (Lütfen buradaki bütün konuları okuyunuz!):

Kolay gelsin.

fatih58
Pilot-1

Pilot-1
fatih58

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptySalı 25 Ocak 2011, 12:41

Selamlar.
Değerli adminlerim,ilginiz için teşekkürler.
Pilot abim ayrıca teşekkürler detaylı açıklamalarınız için.

Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.En başta basit eğitim uçuşları yapmak ve yavaş yavaş ilerlemek.Doğrusu da bu zaten.Ben de bu soruların cevaplarını öğrenip öyle eğitim uçuşları yapmak istiyorum.Mesela bakın,direk ils ile nasıl iniş yapılır diye sormuyorum.Çünkü bu ileri seviye bir konu.Pilot Hocam'ın verdiği linklerde ilk 3 sorumun cevabını bulacağımı düşünüyorum.Ama benim en çok merak ettiğim,3 ve 4 nolu soruların cevabı.Bu sorular:

5-Fsx'de kamera modları arasında uçağın iç kısmına bir türlü geçiş yapamadım.Hani bu yolcuların olduğu kısmı , iç pencerelerden dışarının görünüşü gibi seçenekler var mı?

Pilot Hocam verdiğiniz linkleri akşam uzun uzun inceleyeceğim.Gelişmeleri ve soruları yazarım.Sağolun tekrardan.Herkese kolay gelsin.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptySalı 25 Ocak 2011, 16:34

Fatihciğim, Profilimizden bakarsanız, Erdinç hocam ve ben Fs2004 kullanıyoruz. Bu demek değilki, FsX'ten bilgimiz yok. Elbet var, ancak sürekli kullanuıcısı olmadığımızdan FsX ile ilgili çözüm cevaplarımız da sınırlı oluyor maalesef.
Eğitmen hocalarımızdan Kurty hocamız, size FsX ve 4 ile 5. maddeler hakkında gerekli cevabı verecektir.
Ancak 4. madde için birşeyler söylemem gerekirse, "-Microsoft'un yapabildiği kadar gerçeği yansıtıyor!".
Yasak ve askeri bölgelerin ne kadar gerçeği yansıttığı da tartışılır. Adamlar kendi memleketlerindeki sivil detayları ne kadar gerçeğe yakın yapmışlarsa, düşman olarak gördüğü tüm ülkelerin bilgilerini kendilerine saklayıp, "-İşte alın, bu kadar size yeter!" dercesine bize oyunu tabiri caizse, affedersiniz ; kakalamışlar!.. :) Amaç hep ticaret, para kazanmak.

Kurty hocam!..size sesleniyoruz.Bu sayfa elinizden öper!..Lütfen gereken çözüm cevaplarınızı anlaşılabilecek gibi, yeni başlayanlaruın anlayabileceği gibi yazarsanız çok memnun oluruz. saygılar kaptanım.
kurty
EMEKLİ
Admin ;)
EMEKLİAdmin ;)
kurty

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyPerş. 27 Ocak 2011, 01:31

Benim anladığım kadarıyla ILS ile inişte zorlanıyorsunuz.

Bu gösterdiğimi 6000FT' civarında piste 10-5 NM'e kala yap. Öncedende yapsan olur ama 10-5 +6000FT ve aşşağısında çalışır.

Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 201112615255741
Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 90157385
kurty
EMEKLİ
Admin ;)
EMEKLİAdmin ;)
kurty

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyPerş. 27 Ocak 2011, 01:44

fatih58 demiş ki:
Selamlar.
Değerli adminlerim,ilginiz için teşekkürler.
Pilot abim ayrıca teşekkürler detaylı açıklamalarınız için.

Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.En başta basit eğitim uçuşları yapmak ve yavaş yavaş ilerlemek.Doğrusu da bu zaten.Ben de bu soruların cevaplarını öğrenip öyle eğitim uçuşları yapmak istiyorum.Mesela bakın,direk ils ile nasıl iniş yapılır diye sormuyorum.Çünkü bu ileri seviye bir konu.Pilot Hocam'ın verdiği linklerde ilk 3 sorumun cevabını bulacağımı düşünüyorum.Ama benim en çok merak ettiğim,3 ve 4 nolu soruların cevabı.Bu sorular:

Pilot Hocam verdiğiniz linkleri akşam uzun uzun inceleyeceğim.Gelişmeleri ve soruları yazarım.Sağolun tekrardan.Herkese kolay gelsin.

4-Dünyanın mesafelerini %100 gerçeklikle yapmışlardır. Calgary-Istanbul Arası yaptığım uçuşta (tam hatırlıyamıyorum 10 saatten fazla havada kaldım.(Kullanılan Uçak PMDG-747X)

5-Eğer modellenmişse Kokpitteyken "A" Tuşuna basılarak geçebilirsiniz. Captain Sim en iyi örneklerden birisidir. Paylaştığım resimlerde bulabilirsiniz. Yanlız paralı bir eklentidir.
fatih58
Pilot-1

Pilot-1
fatih58

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 28 Ocak 2011, 13:50

Selamlar.
Sorularımın cevapları alınmıştır.Yardımcı olan herkese teşekkürler...İyi uçuşlar dilerim.
SametSevgili
Pilot-1

Pilot-1
SametSevgili

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyC.tesi 12 Mayıs 2012, 22:05

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
orhanalkan
Pilot-1

Pilot-1
orhanalkan

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 09:33

Selamün aleyküm arkadaşlar problemimden bahsetmek istiyorum.

İnternet üzerinde izlemediğim ils iniş kalmadı yabancı veya türkçe burdaki yazılarıda ezberledim ils iniş yapabilmek için arkadaşlar aynen tüm ayarları yapıyorum her izlediğim videolardaki gibi lakin her ayarda ne zaman gsm den çıkarıp nav tuşuna bassam veya app butonuna

alttaki gibi ya uçak farklı bir yere gidiyor yada hava alanının üzerine yada yakın veya uzak bir yerine çakılıyor.

tüm videolarda olay şöyle video başlıyor iyi güzel sonra pat birden bir kaç dakika içinde uçak pisti tam karşısına almış vaziyete geçiyor video ekleyenler sonra nav ve app etkinleştirip hooop iniyor. Ne yazıkki anlatılan tüm videoları uyguladığımızda yada yazıları hiçde denilen gibi olmuyor

Boeing 737-800 default uçakla deniyorum acaba videoların o kopuk kısımlarında yapılan işlermi var biz kaçırıyoruz bilgisine ihtiyaç duyduğum değerli arkadaşlardan rica ediyorum bu konuya açıklık getirilebilinirmi.

Not : resimde görüldüğü üzere tüm ayarlar yapıldığı halde uçak istanbul semalarını geçmiş vaziyette.

Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 2mgp6bt
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 09:54

İmzanıza bir zahmet bakın. Avatarınıza da bir bakın ve kocaman ünlem işaret neden konuldu, biraz düşünün derim. Sonra, ilk kez mi FS kullanıyorsunuz, ABC demeden kitap yazmaya çalışıyorsunuz, 734 indirmeye çalışarak.
orhanalkan
Pilot-1

Pilot-1
orhanalkan

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 10:54

Özgür bey kitabını yazacak bilgim olsa soru sormazdım değilmi ?
Siz konuyla ilgili yardm edeceğinize acemi bir üyenize kitap yazma diye yazı yazıyorsunuz sorduğum soru ile ilgili neresinde ustayım kitap yazmaya çalışıyorum iması veya belirtisi var.

profilinizi düzeltin demişsiniz sitenin php kodlarında hata var resimlerin buton vs hiçbiri çıkmıyor gözüken tüm yerler zaten forum betiğinizde belittiğiniz okuyunuz dediğiniz kısımları okuyarak

üye oldum.

yahoo kullanmıyorum ,imzama yazıda yazmak istemiyorum. messengerde kullanmıyorum.

avatarsa ekledim neresi eksik ise lütfen belirtin düzeltelim.

Ama üslubunuz ve davranışınız böyle ciddi kararlar alan bir siteye şahsen yakışmıyor.

Bende yeni başladım uçaklar çocukluktan beridir sevdiğim araçlar ve pilot olmayacam mimari tasarımcıyım 43 yaşında.

Ama foruma yazılan ilk sorumda kalkıp kitabını yazmaya çalışıyorsunuz derseniz forum kayıt betiğine lütfen kullanmasını bilmeyenler üye olmasın yazın bizde üye olmayalım .

Saygılarımla.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 11:50

Orhan hocam. Öncelikle hoşgeldiniz.

Bende bugün bir gerginlik var, biraz uslup ağır kaçmış farkındayım ama emin olun ilk mesajında avatar yüklemeyen (üyelik başvurusunda açıkça ilk mesajımdan önce avatar yükleyeceğim yazıyor, zaman zaman görünmediği oluyor ama bir şekilde hallediyor sistem) üyelerin üyeliği sona erdiriliyor. Yine sistem bilgilerinizin eksik olduğunun siz de farkındasınız sanırım. Bunu neden istiyoruz, herhangi bir sorun olduğunda, sisteminiz nedir gibi soruları sormamak için. Misal, bendeki ifadeleri bir inceleyin derim.

Sorunuza gelince: Uçmaya ilk kez başlayacak olanlara standart bunu söylüyorum. Temel uçma bilgileri olmadan 734 gibi bir jeti uçurmak, okuma yazma bilmeden üniversiteye kaydolmak gibidir. Misal, siz de mimari tasarımcısınız (ben de öğretmenim), nasıl ben eğitim almadan tasarımcılık yapamayacaksam siz de bir sınıfa girip öğretmenlik yapamazsınız (yaparım diyenlerin gün sonunda çıldırdığına çok kez şahit oldum, örnek, eşim).

Tavsiyem şu: Resme bakarak ILS yaklaşma yapmışsınız. Görerek uçağı indirmeyi deneyin derim önce. İlk başladığımda hep duyardım, ne bu ILS diye ve görerek indirirdim uçakları. Böyle başlarsanız, ILS indirmek daha kolay gelir size.

Not: İlk ILS indirme deneyimini ben de 738 ile o videolara bakarak yapmış ve ben de kaçırmıştım LTBA'yı. İlk olmadığınızı rahatlıkla söyleyebilirim.
orhanalkan
Pilot-1

Pilot-1
orhanalkan

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 12:52

Hoşbuldum Özgür hocam konu itibari ile evet haklısınız bir anda uçurmak tabiki dediğiniz gibi alakasız bir şey .

Özgür hocam joistiksiz klavye ile yapmaya çalışıyorum tahmini olarak 1 aydır klavye ile uğraştım lakin rudder ayarını azaltmadan uçamıyordum.

joystik alana kadar gerçekten her saniyesinde her seferinde ayrı bir haz ve zevk aldığım simülatörde bunu nasıl aşarım diye düşünürken video görsellerde böyle bir metodun varlığının

haberdarı oldum.

aslında cesnalar araştırmama göre biz acemilerin ilk öğreneceği uçak olmalı zannedersem acele ettim yada devamlı bindiğimdenmidir nedir boeing-800 inanılmaz heyecan veriyor ve seviyorum .

Kusurabakmayın hocam inanın üslup olarak hatam varsa özür dilerim.

İyi çalışmalar dilerim.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 13:16

Estağfirullah. Klavye ile çok zordur, sırf o yüzden joystick aldım ve eve gelen ne olduğunu bilmeyenlere, bunun ne olduğunu anlatmak zorunda da kaldım :lol:

Küçük uçakları kaldırmak ve indirmek, büyük uçaklara göre daha kolaydır. Kumandası daha basittir. FSX kullanıyorsunuz, görevler bölümünde Ultralight Air Trike (tam yazılışı aklımda değil) ile başlayan görevler var. Bunları adım adım uygularsanız, uçmayı daha rahat öğrenebilirsiniz. Dersler de var, uçuş hocası size anlatıyor ne yapacağınızı (İngilizce iyi olmalı tam anlamak için). İlerleyen derslerde jetlere geçiyorlar, İskoçya üzerinde kısa bir uçuş var ilk etapta.

Kolay gelsin, yeniler için dokümanlar da mevcut ileri seviye kullanıcıları için de. Forumun arşivi oldukça geniş, bakmaya ömür yetmez bazen :lol:
orhanalkan
Pilot-1

Pilot-1
orhanalkan

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 13:27

Teşekkürler hocam aslında joystiki almama nedenleri para ile alakalı değil dediğiniz gibi gören atarimi oynuyorsun diyor insanlara fsx in bir oyun olmadığını 1 aydır anlatıyorum ama anlamak istemiyorlar.

en iyisi sağlam bir joystik takımı alıp gizli gizli uğraşmak lazım yoksa milletin diline düşüyoruz.

Tekrardan çok teşekkür ederim.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 15:01

Öncelikle eşime, sonra da tanıdıklara bunun oyun olmadığını ben anlatamadım, hiç uğraşmayın, anlamak da istemiyorlar kahkaha

Joystick olsun hocam, yoksa hakkından gelemezsiniz. Benim joystick'in en büyük düşmanı, 21 aylık olan oğlum. Merakından ölüyor ama verirsem, bir dünya para saydığım (eşim bunun yarısını biliyor, gerçeği bir öğrense...) uçuş joystick'inin canına okumazsa ben de bir şey öğrenmemişim bu zamana kadar demektir :lol:
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 16:48

Özgür Kiraz demiş ki:
Öncelikle eşime, sonra da tanıdıklara bunun oyun olmadığını ben anlatamadım, hiç uğraşmayın, anlamak da istemiyorlar kahkaha
Joystick olsun hocam, yoksa hakkından gelemezsiniz. Benim joystick'in en büyük düşmanı, 21 aylık olan oğlum. Merakından ölüyor ama verirsem, bir dünya para saydığım (eşim bunun yarısını biliyor, gerçeği bir öğrense...) uçuş joystick'inin canına okumazsa ben de bir şey öğrenmemişim bu zamana kadar demektir :lol:
Ya bu kalın yazıları görürse?. kahkaha
Şimdiden okuldaki odanızda kendinize yatak hazırlayın hocam. kahkaha
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 16:59

Ohoo, öğrense kaç yazar, eve giren mal iade olmazmış :lol: Kadın kısmının alışveriş masrafıyla benimkini kıyaslarsak aradaki farkla gerçek uçak alırım kendime :lol::lol::lol:
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 17:06

Eeh!, haklısın hocam..Sorun yok o takdirde kahkaha
Erman PILICOGLU
FS Systems
OPERATOR

FS SystemsOPERATOR
Erman PILICOGLU

MesajKonu: Geri: Nasıl Uçağı Indiririm?   Nasıl Uçağı Indiririm? - Sayfa 2 EmptyCuma 07 Eyl. 2012, 17:41

Uçuşumuz LTAI (Antalya) - LTBA (Atatürk)

Dispeçten aldığımız bilgilerimize göre ; LTAI metar : LTAI 071120Z 14006KT 090V180 9999

FEW030 30/23 Q1007 NOSIG ; LTBA Metar : LTBA 071120Z VRB14KT 9999 SCT035 27/15 Q1016 NOSIG

Uçuş yüksekliğimiz Batı yönüne gittiğimizden FL 300 (30.000feet)
Rotamız : EKSEN UA16 DEKEK ( EKSEN LEMDA KFK KARGI DEKEK YAA ) yaklaşık 268 nm
Uçağımız yolcu olarak full dolu dispeçimiz bize 4000kg ön görmüş , burada dikkat edeceğimiz bir unsur uçağımızın yakıt dahil ağırlığıdır..Full yolcu full depo yakıt ile kısa mesafe uçamazsınız inemezsiniz. Onun için gidilecek mesafeye göre yakıt almak gerekir..

TAKEOFF (Kalkış):
Bu işlemlerimizi yaptıktan sonra FMC mizi doldururuz (default Uçaklarda uçuş rotasını giriyoruz.) Metarımıza göre LTAI da kalkış pistimiz 18C dir..(Kalkış ve İnişte rüzgar karşıdan alınır)
Geri itme motor çalıştırmadan sonra,flap 5 yaparız,MCP de Speed box'a V2 değerini gireriz (FMC li uçaklarda bu bize V1 VR V2 olarak verilir..) V1: bu değer bizim retakeoff yani olası bir arızada uçuştan vazgeçeğimiz sürat değeridir bu sürati geçmiş isek kalkışı gerçekletirmek zorundayız yoksa pistte duramayız. VR : Rotate yani burun kaldırma teker kesme süratimiz.. V2 : teker yerden kesildikten sonra ilk 500ft olacağımız sürattir bu çok önemlidir bu süratin anlamı olası bir güç kaybında tek motor arızası gibi uçağın tutunma süratidir..Bu açıklamadan sonra neden Speed box V2 değeri giriyoruz anlaşılmıştır..( öyle 250 - 300 knt gibi değer girilmez kalkış ta)..V2 değeri genelde ağırlığa göre pistin uzunluğu kısalığına göre sıcaklığa göre 145-160 knt olur..Bunu da girdikten sonra Autobreak RTO alırız.HDG pist doğrultusunda yani 182 derece; Altimetre ye TL gireriz bu chartlarda mevcuttur LTAI için sanırım 12000ft; BARO yani barometrki altimetreyi pist irtifası +1500ft ayarlanır; NAV 1 AYT VOR 144.00 ; NAV 2 en yakın VOR yol üzerimizde KFK 112.00 bağlı..18C pistine girdikten sonra A/T on açılır bununla birlikte FD on konumuna getiririlir..FD yani Flight Director çok önemlidir A/P geçinceye kadar hep onu izlemek zorundayız..Artık kalkışa hazırız gazlarımızı yavaş yavaş ileri iteriz N1 değerleri stabil olunca 80-100 knt sürate erişince TO/GA tuşuna basılır..(bu tuş pilotlar arasına Allah ne verdiyse tuşudur :) ) TO/GA ile bilikte FD de aktif olur,VR hızında lövyeyi hafifçe çeker tekerlekleri yerden keseriz..Pozitif climb olguğumuzda teker toplarız;işte bu noktadan sonra PFD de FD yi takip ederiz bizim dışarı ile ilgimiz olmaz; ve o bizi biryerlere çağırır Vertical yani yatay çizgi yukarı çeğırırsa hızımız yüksek aşağı çağırırsa hızımız düşük demektir buna göre burun ezer veya kaldırarak hızı speed box ta girdiğimiz değerde tutmaya çalışırız 1500 ft geçilirken LNAV ve VNAV basılır horizantal yani dikey çizgi bizim navigasyonuzu belirler buna göre hattan uzaklaşmış isek sağa veya sola çağırır FD deki yatay ve dikey çizinin ortasını PDF deki küçük nokta ile eşitledikten sonra artık A/P devreye sokar speed box taki hızı 230 yapar sürati takip ederiz sürat arttıkça flap toplarız tüm flapları topladıktan sonra hızı 250 knt yaparız Altimetreyide final seviyemiz olan 30000 ft set ederiz; 10.000ft geçiilirken sürat 300/305 knt yapılır.Default uçaklarda FMC olmadığı için tımanışı V/S ile yapıldıığımdan +1800/+2000 ideal açıdır burada irtifa artıkça sürat düşeceğinden bu takip edilmeli sürat düştüçe V/S o oranda küçültülmelidir.Autobreak off artık uçağımız stabil şekilde tırmanıp son seviyemiz 30.000ft gelirken 26.000ft geçişinde artık knt hızından mach hıza geçilmelidir.737 nin normal seyir sürati .78 - .80 mach dir.

ENROUTE ( Düz uçuş ) :
Uçağımız final seviyesine ulaştı düz uçuşa geçti rotasını takip ediyor artık bir kahve almanın zamanı gelmiştir..
Kahvemizi aldık şimdi Yaklaşma ve iniş için hazırlıklara bir göz atıyoruz..elimizde ineceğimiz meydanın charta rı var hava durumunu dispeçimiz verdi metara göre değişken bir rüzgar var fakat ATIS ten LTBA 35R pistine inieceğimizi öğrendik..FMC li uçaklarda bunu kalkmadan önce girdiğimiz için (FMC li uçaklarda kalkmadan bunlar girilir olası havada pist değişikliği olursa müdahale edilir.) sadece Vref değerlerini set ederiz..Default olarak NAV1 re ILS frekansını set ederiz (111.30) Course da 354 derece yi gireriz..NAV2 yede alandaki VOR frekansını gireriz IST 112.500 default uçaklarda bu çok önemlidir ne zaman alçalacağız alçalma noktasını bilmek açısından FMC li uçaklarda zaten veriyor..Peki ne zaman alçalmaya başlayacağız..Bunun için basit bir hesap vardır Final seviyeniz X 3 / 1000 +10nm yani 30.000 * 3 = 90.000 /1000 =90+10 = 100nm ineceğiniz meydanın VOR u na 100 nm kala alçalmaya başlaya bilirsiniz..

APPROACH & LANDİNG ( Yaklaşma ve İniş )
IST VOR a 100nm deyiz süratimizi mach olarak düşürüp V/S -1800 / -2000 ayarlarız Altimetreyide YAA da 10000ft olacağımıza göre 10000ft set ederiz..Alçalma varyosu öyle -3000 ler -4000 olmaz max -2500 bu varyoda ise uçağımız yardım ister sürati tutma açısından speed break kullanmak gerekir yolcu konforu açısından iyi değildir...
10000ft geçilirken süratimizi 250 knt olacak sekilde alçalmaya devam ederiz..Chartımıza göre SADIK noktasıda 3000ft olursak Glide pach yukarıda olacağından ILS için uygun bir irtifa olarak kabul edebiliriz..YAA dan sonra 300 HDG ile devamm edersek SADIK intersction geliriz..Şimidi ILS yaklaşma hattına düzgün girmek için genelde bulunduğunuz başta 30 derecelik bir açı ile girmeniz gerekir ve hızınızda 220 ila 180 knt ideal sürattir süratiniz yüksek olursa overshot olma ihtimaliniz yüksektir.ILS hattına girmeden önce ILS frekansının PDF de geldiğini yani uçağınızın frekansı aldığına dair ILS kodu 35R için IYES yazını görmeniz gerekir (bunlar chartlarda yazar) bununla birlikte PDF de yatay ve dikey kutucuklar belirir,bunlar yatay olanı localizer dikey olanıda GS (Glide Slope) yani süzülme açısını gösteren işarettir. Şimdi süratiniz 200 knt çektiniz ve localizer hattına doğru 30 derecelik açı ile gidiyorsunuz (SADIK) irtifanız 3000ft hatta yaklaşırken PDF teki yatay baklardan bir tanesinin içinin dolduğunu ve pemde renk olduğunu görürsünüz bu ne demektir localizer hattı alive yani canlandı demektir ve MCP deki VOR LOC basıp localizer hattını uçağınızın navigasyon sitemiin yaklamasını sağlarsınız..PDF de HDG modu snüp VOR LOC aktif olunca uçağınız ILS hattına doğu dönmeye başlar,PDF deki pemde renk teki bakla tam ortaya gelince ILS hattına oturmuş olurunuz yani 354 başa gelirsiniz HDG düğmesi ile başınızı 354 getirinki olası pas geçmede başnız pist doğrultusuda olsun..hatta oturduk süratü 180 knt çekip 5 flap koyabilirsiniz..3000ft irtifada ilerlerken yaklaşık 35R pistine 9nm kala bu sefer PDF deki dikey olan GS hareketlenir bunun hareketlendiğini görünce MCP de APP devreye sokarız PDF deki dikey pembe renkteki bakla tam ortaya gelince GS aktif olur ve süzülme başlar.Artık ILS iniş başlamıştır..GS aktif olunca gear down teker açılır sürat Vref süratine çekilerek (FMC li uçaklarda bu PDF de çıkar ) Default için 145 knt idealdir..(rüzgarlı havalarda 16knt üzeri ise +5/10 knt Vref üzerine konulur ve flap max 30 açılır) speed 145 yaptık ve hız düştükçe flap koymaya başlarız..SpeedBreak ARM edilir..AutoBreak 2 /3 (yağışlı havada full) yapılır..RA (radio altimetre) duruma göre 500 / 200 ft ayarlanır RA gösterdiği irtifaya gelindiğinde A/P ve A/T kapatılıp GS yada papi ler takip edilerek iniş tamamlanır..Arka tekerin piste değmesi ve spolierin açılması ile birlikte full reverse açılıır,burun tekerinin yere değmesi ile birlikte autobreak devreye girer sizin fren yapmanıza gerek yoktur,sürat 80 /60 knt düştüğünde reverse kapatılır frenlere bir kez basılıp autobreak devre dışı bırakılıp pist terk edilir flaplar toplanır...
B5 D taxi yolları ile Gate 106 park edersiniz...Atatürk havalimanına hoş geldiniz....

EDIT: Haklısınız Uçak tipini atlamışım BOEING 737 serisi diyebiliriz..

En son Erman PILICOGLU tarafından Cuma 07 Eyl. 2012, 18:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Nasıl Uçağı Indiririm?
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» POSKY 737-800 THY Uçağı [Beta]
» SunExpress 20. Yıl Uçağı Simmer Sky Boeing 738 WL TC-SUO
» Dromader PZL M-18 THK zirai ilac ucagi
» T.C. Vip Uçağı Skysipirt B747-800I TC-TRK
» FSx açılış ekranındaki uçağı değiştirmek.