VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..

+2
Özgür Kiraz
birand
6 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. Empty
MesajKonu: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 01:10

Gerçek uçaklarda, uçakları geriye doğru hareket ettirerek pist yoluna girmesini sağlayan araçlar var(ismini bilmiyorum). Peki ya bu olay FS de var mı? Ben uçağı park pozisyonundan tam sağ ya da tam sola döndürerek çıkarıyorum ki genelde de etrafı dağıtıyorum. Uçağı geri vitese nasıl takarım? 😕

En son birand tarafından Salı 20 Ara. 2011, 16:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 01:24

Uçakta geri vites, Lost dizisinin finalinde uygulandı kahkaha Merak etmiştim, o uçağı nasıl geri çevirecek diye ama pilot becerdi nasıl yaptysa kahkaha

Genelde push back (geriye doğru itme) işlemiyle uçaklar geri gidiyor. Yine de %100 emin konuşmak istemiyorum ama yıllar önce (şehir efsanesi de olabilir ama anlatan kişi de pek çok iş makinesinin üstadıdır), ATA ya da ANA uçağının geriye gittiğini, onun dışında tamamının push back ile itildiğini duymuştum. Mantıklı gelmiyor bana, motorlar ileri güç için ayarlı, reverse thrust var ama o da hız kesmek için kullanılıyor, 60 knot altında bu defa zarar veriyor motora.
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 01:38

Esasen motorların çalışmasını tersine çevirerek uçağı geri hareket ettirebiliriz gibi geliyo bana. Pervaneleri soldan sağa değil de sağdan sola hareket ettirirsek yani ama yine de bu tamamen benim teorim kahkaha

Benim sorunum FS de. Uçağı park pozisyonundan nasıl çıkarıcam, aynı şekil dönerek mi yoksa var mı bir inceliği bu işin?
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Selim ŞAHİN

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 03:11

Birand kaptanım, park pozisyonundan çıkış taxi clarence onayından sonra kalkış için uygun görülen pistlere giden taxiway çizgilerinin takip edilmesi şartıyla pushback(geri itme) işlemiyle başlar. Pushback meydanlarda bulunan bir yer aracıyla sağlanır. Fs ortamında her meydanda bu araç bulunmamasına karşın default uçaklarda pushback işlemine başlamak için shift+p tuş kombinasyonu kullanılır. Uçağın kuyruğunu sola çevirmek için shift+p kombinasyonundan hemen sonra 2 tuşuna sağa çevirmek için 1 tuşuna basmanız gerekiyor. Yönlerde terside olabilir. Yani 1 yerine 2 gibi. Deneyerek öğrenmeniz daha doğru olacak. Yönlerde biraz sıkıntılıyım. Kolay gelsin. ::)
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 03:30

Allah iyiliğini versin Birand hocam. kahkaha kahkaha Geri vites!...
Gecenin bu saatinde yerlere yatırdınız beni.. kahkaha
(Şu gerçek isminizi İmza kısmına yazsanız da biz de doğru hitap edebilsek?)

va hocam Fs için bunun çözümü var..Ben Fs9 kullanıyorum. "Assigments" ayarlarımda "Pushback" (yani geri Vites kahkaha ) tuşumu "Ğ" olarak ayarlasam da, sizin Fs9'unuzda default olarak "SHIFT+P" olması gerekir.
Gate (park yeri) den geri giderek taxi yoluna dönmem gerektiğinde şöyle yapıyorum;(Bu arada bilmeyen vardır bu tuşları..)
-Önce "Ğ" tuşuna basıyorum. Uçak geri gitmeye başladığı an birkaç saniye sonra, hemen "1" veya "2" tuşuna da basıyorum. Şayet SOL'a döneceksem "1" tuşuna, SAĞ'a döneceksem "2" tuşuna basıyorum..
Uçak geri giderken ilk taxi-yolu çizgilerinin birleşim yerine gelince bastığım SAYI tuşlarına göre sola veya sağa geri dönüyor. ..
Daha sonra da tekrar "Ğ" tuşu ile "Pushback" uygulamasını devreden çıkartıyor, hafif GAZ verip kahkaha 10-12 knot ile pist başına doğru İLERİ devam ediyorum.
Yalnız siz "Pushback" a başlamak için "SHIFT+P" tuşlarını kullanacaksınız.Çünkü sizin default Fs9'daki tuşlar budur(ayarlarınızı değiştirmediyseniz..). Ben ayarlarımı değiştirmiştim, yukarıda bahsettiğim gibi..

Bu şekilde geri-geri giderken görsel olarak ta olaya renk katmak için bazı uçak tassarımcıları (Örneğin Posky'de var..) "SHIFT+P" tuşu ile Pushback'a başladığınız an, uçağın ön tekerlerine otomatik olarak bağlanan "Pushback Aracı" ortaya çıkıyor. Bu araç, her uçak modelinde bulunmuyor malesef. Ekleme veya oluşturma imkânı da yok. Çünkü uçağın model.MDL dosyası ile birlikte geliyor. Model MDL dosyasına da müdehale etmek gibi bir durumda olmuyor.. Kolay gelsin hocam.
Umarım izah edebilmişizdir?..

Geri vites! kahkaha kahkaha

EDİT:
Ben yazımı hazırlarken Selim hocam göndermiş bile.. kahkaha
Bu arada Selim hocam!, yönlerde sıkıntı çekmek OLMAZ!.. Biz sanal pilotların en iyi duyusu "Yön Duyusu" olmalıdır.. Alimallah Atinadan kalktığımızda İstanbul yerine İzmir'de buluruz sonra kendimizi. kahkaha ;-Yok!, o kadar da değil hocam!" dediğinizi duyar gibiyim. kahkaha
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 03:42

Çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu bu konu şuan kahkaha Belki de pek çok kombinasyon denemişimdir muhakkak oluyodur diyerek ama shift+p kombinasyonunu denememişim demek ki kahkaha Hocam, bu arada Birand benim gerçek adım kullanmayı tercih ettiğim bir nick, lakap filan değil :afro:
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
Selim ŞAHİN

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 03:53

pilot demiş ki:

Ben yazımı hazırlarken Selim hocam göndermiş bile.. kahkaha
Bu arada Selim hocam!, yönlerde sıkıntı çekmek OLMAZ!.. Biz sanal pilotların en iyi duyusu "Yön Duyusu" olmalıdır.. Alimallah Atinadan kalktığımızda İstanbul yerine İzmir'de buluruz sonra kendimizi. kahkaha ;-Yok!, o kadar da değil hocam!" dediğinizi duyar gibiyim. kahkaha

::) Hocam ben yazdım yazmasına da biraz üstünkörü oldu, eksik kaldı diye endişeliydim hatta inanın editlemeye başlamak üzereyken yine hızır gibi yetiştiniz en doğru anlatımlarınızla. Bunun için sonsuz saygılarımı sunuyorum.
Yönler konusunda da yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir söylemde bulunduğumu şimdi farkettim. Bol fırtınalı ve ıslak LTAT inişinin yorgunluğundan olacak ki kendimi doğru ifade edememişim. ::) Yön duyusuyla ilgili söylediklerinize harfiyen katılmakla beraber, önce yazdığım mesajda ki "yönlerde biraz sıkıntılıyım" metnini "hafızam biraz zayıf, şimdi çok iyi hatırlayamıyorum." şeklinde editlemek istiyorum müsadenizle. ::) Yani aslında yön duyum o kadar da zayıf değildir.
Yine de öğretici uyarılarınız için çok teşekkür ederim hocam. Saygılar.

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 05:04

Çok naziksiniz Selim hocam. Anlayışınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.
İşte!, VAPS sizler gibi ciddi, saygın ve efendi insanlar sayesinde herkesin katılmak istediği seviyeli bir aile olmuştur!.. Teşekkürler herşey için hocam.
Bu arada Birand isminin anlamını merak ettim. Net'ten araştırmaya bile vaktim yok inanın.
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 05:18

Birand aynı yazılıp okunduğu gibi bir isim. Tek yemin gibi bir anlamı var. Hocam bu arada uçak pushback halindeyken yön vericeğim tuşlar sadece 1 ve 2 mi yoksa yine bir kombinasyon dahilinde mi?
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 05:31

Yok hayır.. Kombinasyon olarak önce "SHIFT+P" yapıyorsunuz.hemen 2 saniye sonra dönmek istediğiniz yön sayıya TEK olarak basıyorsunuz.. Sola dönmek için "1", sağa dönmek için "2" ye basıyorsunuz.
Uçak geri yönüne giderken, düz vaziyet (90 derece) aldıktan sonra "SHIFT+P" tuşu ile Pushback'ten çıkıp, ileri hareket ediyorsunuz.

Deneyin ve sonucu mutlaka buraya yazın ki; sorununuz çözüldüyse ilk mesajda işaretlediğiniz "SORU" işaretli ikonun yerine ÇÖZÜLDÜ ikonunu uygulayınız!..Kolay gelsin.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 08:36

Dün bu konuyu merak edip kısaca araştırdım. Çeşitli iddialar var ama en ilginci, benim düşündüğümü çok kişi düşünmüş. Lost'un finalinde, Hint Havayolları'na ait (Air Ajira diyordu, varsa öyle bir firma) bir uçak (model hatırlamıyorum ama jetti), nasıl becerdiyse bir adaya iniyor, burun kısmında ağaçlar olacak şekilde toprak pistte duruyor (iniş takımları parçalanmıyor, hayret). Sonra da kaptan uzunca bir süre geri geri gidiyor, sonra da havalanıyor. Neticede 6 yıl süren dizinin, ilk kazada düşen bir yolcunun rüyası olduğu gibi saçma bir sonuçla bitince şöyle de düşünün, rüyalarda herşey olabilir :lol:

Sabah sabah döktürdük ama dün araştırırken, geri gitmenin mümkün olduğunu ama aşırı yakıt tüketimine neden olduğunu, çevreye de motordan gelen güç yüzünden epey zarar verdiğini duydum. Pervaneyi ters çevirince geri gider mi diye soran da var. Temel'in, helikoptere fırlatma koltuğu projesi gibi bir şey olur herhalde. Yalnız bir kişi, Amerika'da, pervaneli uçaklara, geri gidişte sıkıntı çıkartılmadığını, onun dışında nadiren izin verildiğini söyledi, bilemem artık. Push back, motorlar kapalı yapıldığından daha maliyetsiz, en fazla APU'dan biraz yakıt harcarsınız, normaldir, yerden gelen elektrik kablosunu çıkartmak zorundasınız bu işlem esnasında.

FSX kullananlar bilir, push back aracı oluyor. Bitirdiğiniz anda da görev yerine dönüyor. Yalnız, iki defa Adnan Menderes'te başıma gelmişti, push back yapıp hemen bırakmış, sonra tekrar yapmıştım, araç kafayı yedi, peşimden piste kadar geldi :lol: :lol: Gerçi hızlandım, yakalamasın diye ama kalkışa geçtiğimde, piste girmeye çalıştı, beceremedi. Sonra ne yaptı bilemiyorum :lol:
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 09:17

Hocam en güzel push back 747 ile reverse yapınca oluyor :D güzel güzel geri atıyor seni :D
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 11:16

FSP kullanırken yapın da göreyim sizi. Direk 60 knot altı reverse thrust yüzünden -300 cezayla başlarsınız. Adamların bir bildiği var demek ki.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 13:05

fspassengers açıkken yapmam zaten hocam :D Ama gerçekte de 747 full reverse ile geri geri gidebilirmi acaba ?
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 13:07

bu arada ben zaten hep ceza alıyorum hocam, uçuş zamanını tam ayarlıyamıyorum fazla yazsam olmuyor az yazsam olmuyor. Dün EDDM-EPWA uçuşunda yine geç gittim ceza yedim. Bir program olsa bununla ilgili mükemmel olacak
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 13:26

pilot demiş ki:
Yok hayır.. Kombinasyon olarak önce "SHIFT+P" yapıyorsunuz.hemen 2 saniye sonra dönmek istediğiniz yön sayıya TEK olarak basıyorsunuz.. Sola dönmek için "1", sağa dönmek için "2" ye basıyorsunuz.
Uçak geri yönüne giderken, düz vaziyet (90 derece) aldıktan sonra "SHIFT+P" tuşu ile Pushback'ten çıkıp, ileri hareket ediyorsunuz.

Hocam ne yazıkki olmuyor. Num lock açıkken basınca kamera değişiyor, kapatınca 1 tuşuyla trim 2 tuşuyla lövye hareket ediyor. Sol kısımdaki 1-2 tuşuyla da başarabilmiş değilim bu olayı.
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 13:28

Computed route from MUNCHEN (EDDM, ED) to WARSZAWA/OKECIE (EPWA, EP): 14 fixes, 442.0 nautical miles

442.0 mil. SID ve STAR ekleyince bir miktar da oynar, muhtemelen (o da en fazla) 460 mil olur. Şahsen, bu rota yerine EDDT (Berlin Tegel) kalkışlı giderdim, 286 mile düşer yolculuğunuz (doğu sınırına yakındır Berlin).

Biliyorum, konu burayla alakalı değil, gerekirse (mesaj sayısı artarsa başka başlıkta birleştiririm bu kısımları) ama bu iş biraz da deneyim istiyor. Şahsen, 737 veya A320 ile şu uçuşu yapsam, 1.5 saat süre verirdim. Ancak Münih, inanılmaz trafiği olan bir meydan, 10-15 dakika rahat beklersiniz kalkış için (bazen de AI trafik beklemekten sıkılıyor, 15 dakika sonra kayboluyor mecburen). O yüzden 1 saat 35 dakika, ortalama hızla (0.82 mach sürat yapar bu uçaklar) yetişirsiniz. Şöyle de tarif edeyim eğer 35 dakika kala 135 mil kaldıysa rahat rahat yeter zaman, kapıya kadar götürür. Biraz da şans olacak, pas geçerseniz garanti süre tutmaz. Bir kez ceza yedim o süreyi yanlış ayarlamaktan. Ankara-Londra arası uçuşta oldu, rüzgar ters esti, 09 numaralı piste gitmek zorunda kaldım, haliyle yetmedi ::)
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 13:29

birand demiş ki:
pilot demiş ki:

Hocam ne yazıkki olmuyor. Num lock açıkken basınca kamera değişiyor, kapatınca 1 tuşuyla trim 2 tuşuyla lövye hareket ediyor. Sol kısımdaki 1-2 tuşuyla da başarabilmiş değilim bu olayı.

Tuş takımıyla değil, soldaki rakamlarla oluyor zaten. Shift+P yapın, hiç beklemeden 1 veya 2 tuşuna basın. Önce bir miktar düz geri gider, sonra sağa ya da sola döner. İlk önceleri ben de zorlandım, alışırsınız zamanla.
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 14:15

Hocam ben sorunumu biliyorum çok erken yavaşlıyorum . ben pmdg 737-800 ile uçtum EDDM-EPWA'yı 1.40 dakika yaptım uçuşu münihtede 20-25 dakika kesin ama kesin bekledim en az 20 dakika kahkaha sonra 21 dakika geç gittim. cezayı yedim . neyse konu dağılmasın . Anladım hatamı teşekkürler özgür hocam...
birand
Pilot-2

Pilot-2
birand

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 16:03

Özgür Kiraz demiş ki:
Tuş takımıyla değil, soldaki rakamlarla oluyor zaten. Shift+P yapın, hiç beklemeden 1 veya 2 tuşuna basın. Önce bir miktar düz geri gider, sonra sağa ya da sola döner. İlk önceleri ben de zorlandım, alışırsınız zamanla.

Hocam ne yazık ki o tuşlarla da başaramadım dönmeyi ama kendimce bi teknik geliştirdim kahkaha Araba misali gerekli kadar geri geldikten sonra vitesi 1 e takıp gaza basıyorum, sonuç itibariyle de amacıma ulaşmış oluyorum kahkaha Herkese çok teşekkür ederim.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptySalı 20 Ara. 2011, 18:57

birand demiş ki:
pilot demiş ki:

Birand kaptanım. Yukarıdaki alıntınızda yazdığınız şekilde "NumLock" kapalı ike 1 ve 2 tuşları lövyeye kumanda ediyorsa, siz Fs9" Assigments" ayarlarını değiştirdiniz sanırım..
İkincisi; bahsettiğim Pushback geri yön tuşları "Numlock" tan olmuyor. Klavyenin üst sıralarındaki 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 sayı-tuş dizininden yapılıyor..

- Öncelikle Fs9'u açıp, "Settings/Controls/Assigments'ten "GeneralAircraft Command" kartını açın.Listedeki "Pushback start/stop" karşısında "SHIFT+P" yazması gerekir. Bu doğruysa alta geçelim.
- "NumLock" kapalı olsun.
- Sonra da söylediğim klavye üst sırasındaki sayı tuşlarından yön tayinni yapalım.. Kolay gelsin..
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptyCuma 23 Ara. 2011, 10:06

Sadece Bilgi olarak yazayım

Kimse bilgi vermemiş. Havalimanlarında geri itme işlemini yapan araçlara TOW denmekte.

Hocam geri itme işlemini diğer hocaların da belirttiği gibi shift+p kombinasyonu ve numpad üzerinden 1 ve 2 tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Ancak program dönüş işlemi konusunda kendi kafasına göre takıldığı için ve sadece 90 derecelik dönüşler yapığı için ben pek tercih etmiyorum. Ne zaman nasıl döneceği pek belli olmuyor. Özellikle kavisli çıkışlarda pek hoş durumlar olmuyor. Kalabalık meydanlarda ve eğer benim gibi FULL Crash çalıştırıyorsanız simulatörü devamlı crash oluyorsunuz.

FSinn diye bir program kullanıyorum. Oldukça yararlı bir program Aslen VATSIM sqbox yerine geliştirilmiş ama hem uçağın radyo panelini hem Pushback işlemlerini hemde bilimum diğer işlemleri yapmanıza oldukça kolaylaştırıyor

Selamlar
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptyCuma 23 Ara. 2011, 10:19

Peki hocam bu fsinn offline uçuşlarda kullanılıyormu ?
UMIT UNALDI
ADMIN
Flight Instructor
ADMINFlight Instructor
UMIT UNALDI

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptyCuma 23 Ara. 2011, 10:38

Kaptanım tabii kullanılıyor. Online uçuş diye bir şartı bulunmamakta programın. Menü barda copilot adında bir bölüm oluşturuyor ve tüm işlemlerinizi bunun üzerinden yapabiliyorsunuz.

Örnek bir resim ekliyorum

Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. St15gk4
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4
Sabri Sorgut

MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?.. EmptyCuma 23 Ara. 2011, 10:52

Çok güzelmiş yararlı bir program google'da araştırayım akşam deneyeceğim evde ...

Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» FsX; Pegasus TC-CPF Trabzon'da Kaza Yapan Uçak TDS 737-82r (FULL UÇAK)
» Uçak Dinamikleri
» OVERLAND A380 pushback sorunu
» Fsx İfly737-800 Motor Çalıştırma,Fmc Programlama,Pushback(Sesli ve Videolu)
» Linklere "HIDE" uygulaması!..