AnasayfaFaceVAPSGiriş yapKayıt Ol
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum

VAPS following countries:
( Since 28.01.2014)
TIME


VAPS

Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..554
Paylaş | 
 

 Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
birand
Pilot-2

Pilot-2MesajKonu: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 00:10

Gerçek uçaklarda, uçakları geriye doğru hareket ettirerek pist yoluna girmesini sağlayan araçlar var(ismini bilmiyorum). Peki ya bu olay FS de var mı? Ben uçağı park pozisyonundan tam sağ ya da tam sola döndürerek çıkarıyorum ki genelde de etrafı dağıtıyorum. Uçağı geri vitese nasıl takarım? :confused:


En son birand tarafından 20/12/2011, 15:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 00:24

Uçakta geri vites, Lost dizisinin finalinde uygulandı kahkaha Merak etmiştim, o uçağı nasıl geri çevirecek diye ama pilot becerdi nasıl yaptysa kahkaha

Genelde push back (geriye doğru itme) işlemiyle uçaklar geri gidiyor. Yine de %100 emin konuşmak istemiyorum ama yıllar önce (şehir efsanesi de olabilir ama anlatan kişi de pek çok iş makinesinin üstadıdır), ATA ya da ANA uçağının geriye gittiğini, onun dışında tamamının push back ile itildiğini duymuştum. Mantıklı gelmiyor bana, motorlar ileri güç için ayarlı, reverse thrust var ama o da hız kesmek için kullanılıyor, 60 knot altında bu defa zarar veriyor motora.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
birand
Pilot-2

Pilot-2MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 00:38

Esasen motorların çalışmasını tersine çevirerek uçağı geri hareket ettirebiliriz gibi geliyo bana. Pervaneleri soldan sağa değil de sağdan sola hareket ettirirsek yani ama yine de bu tamamen benim teorim kahkaha

Benim sorunum FS de. Uçağı park pozisyonundan nasıl çıkarıcam, aynı şekil dönerek mi yoksa var mı bir inceliği bu işin?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATORMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 02:11

Birand kaptanım, park pozisyonundan çıkış taxi clarence onayından sonra kalkış için uygun görülen pistlere giden taxiway çizgilerinin takip edilmesi şartıyla pushback(geri itme) işlemiyle başlar. Pushback meydanlarda bulunan bir yer aracıyla sağlanır. Fs ortamında her meydanda bu araç bulunmamasına karşın default uçaklarda pushback işlemine başlamak için shift+p tuş kombinasyonu kullanılır. Uçağın kuyruğunu sola çevirmek için shift+p kombinasyonundan hemen sonra 2 tuşuna sağa çevirmek için 1 tuşuna basmanız gerekiyor. Yönlerde terside olabilir. Yani 1 yerine 2 gibi. Deneyerek öğrenmeniz daha doğru olacak. Yönlerde biraz sıkıntılıyım. Kolay gelsin. ::)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 02:30

Allah iyiliğini versin Birand hocam. kahkaha kahkaha Geri vites!...
Gecenin bu saatinde yerlere yatırdınız beni.. kahkaha
(Şu gerçek isminizi İmza kısmına yazsanız da biz de doğru hitap edebilsek?)

va hocam Fs için bunun çözümü var..Ben Fs9 kullanıyorum. "Assigments" ayarlarımda "Pushback" (yani geri Vites kahkaha ) tuşumu "Ğ" olarak ayarlasam da, sizin Fs9'unuzda default olarak "SHIFT+P" olması gerekir.
Gate (park yeri) den geri giderek taxi yoluna dönmem gerektiğinde şöyle yapıyorum;(Bu arada bilmeyen vardır bu tuşları..)
-Önce "Ğ" tuşuna basıyorum. Uçak geri gitmeye başladığı an birkaç saniye sonra, hemen "1" veya "2" tuşuna da basıyorum. Şayet SOL'a döneceksem "1" tuşuna, SAĞ'a döneceksem "2" tuşuna basıyorum..
Uçak geri giderken ilk taxi-yolu çizgilerinin birleşim yerine gelince bastığım SAYI tuşlarına göre sola veya sağa geri dönüyor. ..
Daha sonra da tekrar "Ğ" tuşu ile "Pushback" uygulamasını devreden çıkartıyor, hafif GAZ verip kahkaha 10-12 knot ile pist başına doğru İLERİ devam ediyorum.
Yalnız siz "Pushback" a başlamak için "SHIFT+P" tuşlarını kullanacaksınız.Çünkü sizin default Fs9'daki tuşlar budur(ayarlarınızı değiştirmediyseniz..). Ben ayarlarımı değiştirmiştim, yukarıda bahsettiğim gibi..

Bu şekilde geri-geri giderken görsel olarak ta olaya renk katmak için bazı uçak tassarımcıları (Örneğin Posky'de var..) "SHIFT+P" tuşu ile Pushback'a başladığınız an, uçağın ön tekerlerine otomatik olarak bağlanan "Pushback Aracı" ortaya çıkıyor. Bu araç, her uçak modelinde bulunmuyor malesef. Ekleme veya oluşturma imkânı da yok. Çünkü uçağın model.MDL dosyası ile birlikte geliyor. Model MDL dosyasına da müdehale etmek gibi bir durumda olmuyor.. Kolay gelsin hocam.
Umarım izah edebilmişizdir?..

Geri vites! kahkaha kahkaha


EDİT:
Ben yazımı hazırlarken Selim hocam göndermiş bile.. kahkaha
Bu arada Selim hocam!, yönlerde sıkıntı çekmek OLMAZ!.. Biz sanal pilotların en iyi duyusu "Yön Duyusu" olmalıdır.. Alimallah Atinadan kalktığımızda İstanbul yerine İzmir'de buluruz sonra kendimizi. kahkaha ;-Yok!, o kadar da değil hocam!" dediğinizi duyar gibiyim. kahkaha
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
birand
Pilot-2

Pilot-2MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 02:42

Çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu bu konu şuan kahkaha Belki de pek çok kombinasyon denemişimdir muhakkak oluyodur diyerek ama shift+p kombinasyonunu denememişim demek ki kahkaha Hocam, bu arada Birand benim gerçek adım kullanmayı tercih ettiğim bir nick, lakap filan değil :afro:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATORMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 02:53

pilot demiş ki:

Ben yazımı hazırlarken Selim hocam göndermiş bile.. kahkaha
Bu arada Selim hocam!, yönlerde sıkıntı çekmek OLMAZ!.. Biz sanal pilotların en iyi duyusu "Yön Duyusu" olmalıdır.. Alimallah Atinadan kalktığımızda İstanbul yerine İzmir'de buluruz sonra kendimizi. kahkaha ;-Yok!, o kadar da değil hocam!" dediğinizi duyar gibiyim. kahkaha

::) Hocam ben yazdım yazmasına da biraz üstünkörü oldu, eksik kaldı diye endişeliydim hatta inanın editlemeye başlamak üzereyken yine hızır gibi yetiştiniz en doğru anlatımlarınızla. Bunun için sonsuz saygılarımı sunuyorum.
Yönler konusunda da yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir söylemde bulunduğumu şimdi farkettim. Bol fırtınalı ve ıslak LTAT inişinin yorgunluğundan olacak ki kendimi doğru ifade edememişim. ::) Yön duyusuyla ilgili söylediklerinize harfiyen katılmakla beraber, önce yazdığım mesajda ki "yönlerde biraz sıkıntılıyım" metnini "hafızam biraz zayıf, şimdi çok iyi hatırlayamıyorum." şeklinde editlemek istiyorum müsadenizle. ::) Yani aslında yön duyum o kadar da zayıf değildir.
Yine de öğretici uyarılarınız için çok teşekkür ederim hocam. Saygılar.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 04:04

Çok naziksiniz Selim hocam. Anlayışınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.
İşte!, VAPS sizler gibi ciddi, saygın ve efendi insanlar sayesinde herkesin katılmak istediği seviyeli bir aile olmuştur!.. Teşekkürler herşey için hocam.
Bu arada Birand isminin anlamını merak ettim. Net'ten araştırmaya bile vaktim yok inanın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
birand
Pilot-2

Pilot-2MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 04:18

Birand aynı yazılıp okunduğu gibi bir isim. Tek yemin gibi bir anlamı var. Hocam bu arada uçak pushback halindeyken yön vericeğim tuşlar sadece 1 ve 2 mi yoksa yine bir kombinasyon dahilinde mi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 04:31

Yok hayır.. Kombinasyon olarak önce "SHIFT+P" yapıyorsunuz.hemen 2 saniye sonra dönmek istediğiniz yön sayıya TEK olarak basıyorsunuz.. Sola dönmek için "1", sağa dönmek için "2" ye basıyorsunuz.
Uçak geri yönüne giderken, düz vaziyet (90 derece) aldıktan sonra "SHIFT+P" tuşu ile Pushback'ten çıkıp, ileri hareket ediyorsunuz.

Deneyin ve sonucu mutlaka buraya yazın ki; sorununuz çözüldüyse ilk mesajda işaretlediğiniz "SORU" işaretli ikonun yerine ÇÖZÜLDÜ ikonunu uygulayınız!..Kolay gelsin.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 07:36

Dün bu konuyu merak edip kısaca araştırdım. Çeşitli iddialar var ama en ilginci, benim düşündüğümü çok kişi düşünmüş. Lost'un finalinde, Hint Havayolları'na ait (Air Ajira diyordu, varsa öyle bir firma) bir uçak (model hatırlamıyorum ama jetti), nasıl becerdiyse bir adaya iniyor, burun kısmında ağaçlar olacak şekilde toprak pistte duruyor (iniş takımları parçalanmıyor, hayret). Sonra da kaptan uzunca bir süre geri geri gidiyor, sonra da havalanıyor. Neticede 6 yıl süren dizinin, ilk kazada düşen bir yolcunun rüyası olduğu gibi saçma bir sonuçla bitince şöyle de düşünün, rüyalarda herşey olabilir :lol:

Sabah sabah döktürdük ama dün araştırırken, geri gitmenin mümkün olduğunu ama aşırı yakıt tüketimine neden olduğunu, çevreye de motordan gelen güç yüzünden epey zarar verdiğini duydum. Pervaneyi ters çevirince geri gider mi diye soran da var. Temel'in, helikoptere fırlatma koltuğu projesi gibi bir şey olur herhalde. Yalnız bir kişi, Amerika'da, pervaneli uçaklara, geri gidişte sıkıntı çıkartılmadığını, onun dışında nadiren izin verildiğini söyledi, bilemem artık. Push back, motorlar kapalı yapıldığından daha maliyetsiz, en fazla APU'dan biraz yakıt harcarsınız, normaldir, yerden gelen elektrik kablosunu çıkartmak zorundasınız bu işlem esnasında.

FSX kullananlar bilir, push back aracı oluyor. Bitirdiğiniz anda da görev yerine dönüyor. Yalnız, iki defa Adnan Menderes'te başıma gelmişti, push back yapıp hemen bırakmış, sonra tekrar yapmıştım, araç kafayı yedi, peşimden piste kadar geldi :lol: :lol: Gerçi hızlandım, yakalamasın diye ama kalkışa geçtiğimde, piste girmeye çalıştı, beceremedi. Sonra ne yaptı bilemiyorum :lol:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 08:17

Hocam en güzel push back 747 ile reverse yapınca oluyor :D güzel güzel geri atıyor seni :D
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGERMesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 10:16

FSP kullanırken yapın da göreyim sizi. Direk 60 knot altı reverse thrust yüzünden -300 cezayla başlarsınız. Adamların bir bildiği var demek ki.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 12:05

fspassengers açıkken yapmam zaten hocam :D Ama gerçekte de 747 full reverse ile geri geri gidebilirmi acaba ?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Sabri Sorgut
Pilot-4

Pilot-4MesajKonu: Geri: Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..   20/12/2011, 12:07

bu arada ben zaten hep ceza alıyorum hocam, uçuş zamanını tam ayarlıyamıyorum fazla yazsam olmuyor az yazsam olmuyor. Dün EDDM-EPWA uçuşunda yine geç gittim ceza yedim. Bir program olsa bununla ilgili mükemmel olacak
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Uçak Geri Gidermi; Pushback uygulaması nasıldır?..
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
VAPS ::  :: -
Buraya geçin: