VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Pist'den Düz kalkamıyorum?

+2
pilot
emresancaktar
6 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
Haluk
ADMIN

ADMIN
Haluk

Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptyPtsi 03 Ekim 2011, 10:55

Özgür Kiraz demiş ki:
Wilco/Feelthere uçaklarında da var bu sorun. Ne kadar düz tutarsan tut, ne yaparsan yap, illa ki sağa sola çekiyor. Adamların Cessna karavanı bile yapıyor bunu, demek ki firmada var sıkıntı. Uçuşu direk pistten başlatınca da aynısı oluyor. Huyunu bildiğim için hafif manevralarla düzgün kaldırıyorum. Yalnız demin LTBA için rüzgarın şiddetini 175 dereceden 16 knot yaptım, garibim varsayılan Cessna, 23 numaralı pistte, kendisini bir anda askeri uçakların üzerine gider şekilde buldu ::) Rüzgar, soldan gelmesine rağmen sola doğru kaçtı uçak. Bu da başka bir sorun ::)

Özgür hocam biryerde okumuştum daha önce ama neresiydi şimdi hatırlamıyorum. Şöyle diyordu " Rüzgar nereden eserse uçağı o tarafa atar sebebide kuyruk dikmesi." Bunu söyleyen sertifikalı biri değildi ama aklıma yattı doğrusu kuyruk dikmesi büyük bir alan. aldığı rüzgar sebebi ile uçağın burnunu rüzgara doğru çevirebilir.

Emre hocam, sendeki sorun aşağı yukarı herkeste var olmasıda doğal zaten, olmazsa bence hatalı durum odur. Sebepler şöyle sıralanabilir.

Rüzgar
Pilot hatası
Yazılım hatası
Scenery
Runway

Çok aşırı bir hata yoksa pedallarla vaziyeti kurtarmaya bakacaksın hata son üç madde sebebi ile ise o zaman pilot hocaya havale edeceğiz.

İnişlerde ATC genelde yarımda olsa bir meydan turu yaptırır 358 dediğin senin yatay durumundur dikey durumun glideslop dur MFD de sağ tarafta pembe baklava dilimi gibi şekli vardır hatta oturunca ortaya çıkar. Özgür hocam bu konularda daha iyi yardımcı olur sana. Eğitim bölümünde bu konular var bol bol oku ve tatbik et, bizde burdan yardımcı oluruz. Saygılar.
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptyPtsi 03 Ekim 2011, 14:45

Haluk ve Özgür kaptanıma mesajlarından dolayı teşekkür ederim.
Resimi site sanırsam yarın koymama izin vericek yarın tam 1 hafta olucak siteye üye olalı. Resimlerden sonra cok daha anlasılabilir olucaktır sorum ve hocalarımızın yardımcı olacağından eminim her zaman olduğu gibi.

Saygılar ;
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptyPtsi 03 Ekim 2011, 15:42

Gerekirse resimlerin bağlantılarını ver hocam. Sonra resme dökeriz. Yoksa 1 gün daha fazla beklersin ::)
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptyPtsi 03 Ekim 2011, 18:02

Sitemizin server'ının uyguladığı ve bizim kontrolümüzde olmayan bir sistem sorunu.. Siteye yeni üye olanlar sanırım 4-5 gün geçmeden resim ekleyemiyorlar. Fakat Özgür hocanın dediği gibi, resmin linkini ekleyebilirsiniz. Biz de tıklar, bakarız..
Emre kaptanım..
Hatırlarsanız şunları demiştim:
1- Konu başlığı ile ilgisi olmayan sorularınız için lütfen ayrı bir topik açınız... kurala göre konu başlığı ile ilgisi olmayan yazılar(mesajlar ve cevapları) silinir.
2- Son mesajımda yazdığım gibi; Sadece DENEME amaçlı olarak, gate'den değilde Pist başından FS'ye başlayınız. Bir sonucu görelim dedim. Ama siz pist başını sevmediğinizi söylüyorsunuz. Sevip-sevmemeniz sorunla ilgili değil, mühim olan nerede sorun olduğunu bilmek açısından BİR KERE bir deneyin de biz de rahatlayalım.
Kısaca, FS'ye pist başından ve TEMİZ havada başladığınızda uçak sağ-sol yalpalıyor mu?, yalpalamıyor mu?..Sonucu bekliyorum.
VE.. Bu sayfa içine farklı bir sorun yazmamanız için konuyu kilitlemek durumunda bırakmayınız lütfen..
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptyPtsi 03 Ekim 2011, 18:52

Active Runway'den kalktıgım zaman bir problem ile karşılaşmıyorum. cfg dosyalarında veya rüzgarlı havayla alakalı olan bir şey yok sanırsam. Zaten daha öncede dediğim gibi Clear hava durumunda uçarkende aynı problem vardı. Dediğiniz gibi bundan sonraki her sorum için o zaman ayrı bir topic açacağım.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Saygılar ;
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptySalı 04 Ekim 2011, 00:52

Cevabımı geç yazdığım için affedin.
Demek, uçağın sağ ve sol yalmamasının nedeni sizden kaynaklıyormuş. Ancak, 3. sayfada bunu anlamış olabildik.
Böylece sorun çözülmüş ve konu başlığına "ÇÖZÜLDÜ" iconu uygulayabiliriz.
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptySalı 04 Ekim 2011, 18:19

Kaptanım ;

1- Konu başlığı ile ilgisi olmayan sorularınız için lütfen ayrı bir topik açınız... kurala göre konu başlığı ile ilgisi olmayan yazılar(mesajlar ve cevapları) silinir.

Kural ihlali yaptığım için çok özür dilerim biliyorsunuz ki forumda yeniyim. Kuralları okumama rağmen gözümden kaçan veya yeni bir başlık açmak yerine hep bu postu kullanmamdan dolayı beni mazur görün lütfen. Bundan sonra dediğiniz gibi her bir sorum için ayrı düzenli bir post acacagım ve kurallar dahilinde sorun çözüldüğünde nasil çözüldüğünü ve çözüldü iconu uygulanmasını isteyeceğim.

Bu topic için mesaj yazan, yardımcı olan tüm hocalarıma teşekkür eder saygılar sunarım.
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptySalı 04 Ekim 2011, 18:36

Sayın Emre kaptanım, "Çözüldü" iconunu sorununuz çözüldüğünü haber verdikten (mesaj yazdıktan sonra) ilk mesajınıza giderek siz de uygulayabilirsiniz!. Nasıl uygulayacağınızı önceden "Forun Kullanma Bölümü" ne yazmıştık.
Anasayfamızın üstünde " Yönetim" bölümünün altındaki "Forum Kullanımı" bölümünde birçok uygulamalar var. Bunlardan biri de "ÇÖZÜLDÜ icinu uygulaması" başlığı da var. Bakınız burada: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sağduyulu ve anlayışlı yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ederiz. İyi forumlar ve keyifli uçuşlar!..
Bunda sonra karşılaşacağınız her türlü FS sorunlarını çekinmeden, güzel bir Türkçe ile tekrar yazabilirsiniz kaptanım. Kural hatırlatmaları ve diğer yazılarımız yüzünden sakın yazmamazlık yapmayınız. Her zaman sizin sorunlara çözüm bulmak için sürekli yanınızdayız. saygılar.
emresancaktar
EDITOR

EDITOR
emresancaktar

MesajKonu: Geri: Pist'den Düz kalkamıyorum?   Pist'den Düz kalkamıyorum? - Sayfa 2 EmptySalı 04 Ekim 2011, 22:27

Ben teşekkür ederim kaptanım. Çözüldü iconunu da başarılı bir şekilde uyguladım tekrardan postta emeği geçen herkese teşekkür eder bu posttaki bilgilerin diğer kaptanlarımız için yararlı olacağını umarım.

Saygılar ;

Pist'den Düz kalkamıyorum?
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2