VAPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSSSGiriş yapKayıt Ol
Facebook
Google Translator
VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. Flags_1
VAPS Forum Links
 Anasayfa-Indeks
 VAPS-Download
 Üye Listesi-Member List
 Kişisel Ayarlarınız-Profil
 SSS-Help
 Arama-Search
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi lütfen paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde VAPS adresi saklayın ve paylaşın

Uçak boyamaya NASIL başlarım?..

5 posters
YazarMesaj
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. Empty
MesajKonu: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptySalı 12 Nis. 2011, 11:52

Uçak boyamanın nasıl yapıldığı ile ilgili bir döküman, video vs... varmıdır acaba ?

Sağolsun arkadaşlar birçok boyama yapmış alıp alıp kullanıyoruz ama hazırcıda olmamak lazım bizde bişeyler üretelim.

Bu konuda bana yardımcı olabilecek bir arkadaşım varmıdır acaba ?

Saygılarımla,

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptySalı 12 Nis. 2011, 20:23

Merhaba hocam. Güzel bir düşünce, saygı duyuyorum hocam. İnanın uçak boyamak çok haz duyulan zevkli bir uğraşı. Bunu gözlemlediğiniz için de ayrıca takdir ederim sizi.
VAPS'a hiç bir şey bilmeden gelip, bu arzu ve şevk ile boyama işine başlayan birçok kaptanlarımız ,sana camiamızda hatırı sayılır Painterler arasına girmiş bulunmakta ..itemizi açarkn, bu düşüncede ve arzuda olabilecek kaptanlarımızı düşündüğümüzden gün öncesinden eğitim, öğretim dökümanlarını sayfalarımıza yaymıştık.Bu dökümanları takip ederek ve kendi yeteneklerini de ortaya koyarak harika boyamalar ortaya çıkarmışlardır.

Daha önce de aynı arzu ile yaklaşan birçok yeni ğainter olacak kaptanlarımıza yazdığımız gibi kısaca özetlemek istersem;
Uçak boyama konusunda 2 önemli çalışma var hocam.
Biri "DXTBmp" denilen program: Bu program uçakların texturelerini boyamaz. Textureleri, boyama için Windows'un desteklediği formata,... tersi, boyadıktan sonra da FS'nin desteklediği formata convert (çevirim) yapar.
2. çalışma ise En önemlşisi.. İşte bütün paimnter olmak isteyen arkadaşlarımızın en çok sıkıntı çektiğiyer: Uçak texturelerini (resşimlerini) boyama PROGRAM'ları.
DXTBmp programı ile Fs'den alıp,Windows'um desteklsdiği formata çevrilen resimleri boyamak için, bir çok resim edit programları kullanulabilir.En yaygını ve elinizin altında olan Mİc. paint programı.Gerçi kısıtlı seçenekler sunar ama,ilk başlayanlar için önerilebilir.Diğer programlar; Paint Shop, Ulead Photo Express,ve en iyi ve en zoru ise Photoshop'tur.şayet Photoshop'u biliyorsanız işi kolaydır. Ama öğrenmek istrseniz ,kişinin yeteneğine göre 2-3-7-8- ay gibi sürekerdeki uzun kurslara tabi olmak gerekiyor. Ben bile şu an Photoshoptaki çoğu seçeneklere girmedim bile....Çünkü hem zamanımm yok,hemde çok karışık bir program.
Lâfı fazla uzatmak istemiyorum hocam...Boyamaya yeni başlıyorsanız,alttaki linklerimizdeki (bu mesajı yazdığınız bölüm) bütün sayfalarımızı ve dökümanları birgözden geçirin . Ufak-ufak birşeyler boyamaya başlayın.Bizler de böyle yaptık. Daha sontra boyadığınız eksizleri kendi adınıza açacağınız bir sayfada biz yorunümlar ve düzeltmelere yapmanızı salık vererek,ilerde daha iyiboyamalar yapabilirsiniz. yeter ki,bir işe başlayın. gerisi gelir hocam. Başlamak,başarmanın yarısıdır derlermiş. Saygılarımla.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 01:19

Merhaba Pilot kaptanım.

İlginiz ve cevap için çok teşekkür ederim.
Uçak boyama ile ilgili sizin söylediğiniz programları indirdim. Convert işlerinide becerebiliyorum. Bende CS4 var şuan. ( Çok iyi derecede bilmesemde sanırım kesme, boyama vs... işlemleri hallederim diye düşünüyorum. )
Takıldığım nokta boyama için hangi dosyalar üzerinde çalışma yapmam gerektiği.

Örnek bir dosyayı açıyorum o dosya üzerinde uçağa ait her parça var. Onları değiştirdiğim zaman bu iş tamammı olacak.

Özetle hocam hangi dosyalar üzerinde çalışmam gerekiyor.
Google' da çok araştırdım ama bu konu ile ilgili döküman, video vs... bir kaynak bulamadım.

Aslında çok sayıda boyama vs... var bunlar fazlası ile yeter bana ama dediğim gibi tüketmek dışında bizde bişeyler üretelim istiyorum.

Saygılarımla,
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 01:22

Linkte aradığım varmış hocam tamamdır. Saygılar,
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 01:44

Arayıp ta bulduğunuz nedir?, bilemedim hocam ama. Üzerinde çalışacağınız dosyalar, (Bu texture dosyaların isimleri, her uçak üreten firmaların uçak texture dizinlerinde farklı farklıdır). Örneğin Posky dizininde "PO"ile başlar.Genelde "FUSE" adı geçen dosyalar gövde textureleridir. "wing" olanlar kanatlar. "Tail" olanlar kuyruk lardır. Bir de Ön teker kapaklarında yazılması gereken tescillerin olduğu textureler ise farklı firmalara göre farklı textureler içinde olabilir.
Şahsen ben Bir modele ilk defa faklı boyama yapacaksam, texture dizininde bulunan bütün resim dosyalarını "DXTBmp" programı ile "Windows BMP" ye çevirip,BOŞ bir klasöre atarım. Ve hepsine tek-tek bakarım. Hangi dosyaları boyamam gerekiyorsa onları ayırır., geri kalanları klasörden silerim. Ve kalanları boyamaya başlarım. Saygılar hocam. Kolay gelsin.

Demek, aramıza bir painter daha geliyoooor!!!!... İşte_BU!
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 08:48

Hangi dosyalar olduğunu sormuştum daha sonra mesajın altına verdiğiniz linkten sorumun cevabını almış oldum. Onun için demiştim tekrar açıklama zahmetinde bırakmayayım diye ama gene zahmeti vermişiz anlaşılan :))

Bu işi kıvırabilirsem ilk uçak a321 fenerbahçe olacak :))

airbus ve bombardier hayranı olarak ilk hedef onlar.

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 16:20

Özmen hocam, bazı önerilerim olacak.. Boyamaya yeni başlayacak diğer kaptanlarımıza da bilgi olması açısından...
Önce, ilk yapacağınız boyamalarınızı sunulabilecek bir boyama olarak düşünmeyin.. Ve en basit boyamadan başlayın lütfen..Örneğin bembeyaz, painkit gövde üzerinden boyama yapmaya başlayın.Aslında boyama demeyelim ilk çalışmaya.. Gövde üzerine YAZI yazmaya diyelim. Sadece Kuyruğa logo yerleştirmek bile başlı başına bir deneyim.. Çünkü logoyu arka kısma fazla yaklaştırırsanız model gmax dosyasına göre logonun bir kısmı kaybolur. Öne doğru çekerseniz kuyruk dikmesinin üzerine gelir. falan..
Yani sadece ilk boyamalarda gövde üzerine yazı eklemeyi ve bu "Windows.BMP" resmini "DXTBmp" ile FS formatına çevrimi, FS'ye eklenmesini falan test ediniz.
Bir de tavsiyem; boyama yapacağınız dosyaları hangi firmanın uçağından seçmelisiniz?: Posky'nin textureleri terstir. yani yazılar ters işlenir, logo ve desenler düz işlenir. İlk önceleri Posk'den yapmayın."IFDG" veya "Kittyhavk" uygundur..yani basit textureler üzerinde denemeler yapmanızı öneririm. Tabi sizin tercihiniz..Saygılar.

Hocam, yeni boyama yapmak isteyen arkadaşların da ilgisini çekmek ve onlara da yardımcı olamak açısından izninizle konunun ismini değiştiriyorum.Umarım hoş görürsünüz..
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
Özmen ÜNAL

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyÇarş. 13 Nis. 2011, 21:03

Kaptanım Merhaba,

Sondan başlayım konun ismini bu şekilde değiştirmeniz çok iyi olmuş.
İlgi çekici ve merak uyandırıcı ayrıca konuya ilgisi olanlarıda çeken bir başlık olmuş.

Öncelikle boyama konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bilgiler çok işime yaradı. Püf noktalarıda aynı şekilde. Hocam öncelikle texture dosyalarını verdiğiniz program vasıtası ile convert edip cs4 ile açtım. A321 ile başladım. ( Malum en sevdiğim uçak modeli. )
Resim ve yazıların ters gelmesi olayını hallettim. CS4 yardımı ile ters düz ediyorum. Bir iki deneme yaptım. Olacak gibi gözüküyor. 1-2 güne bişeyler çıkarırım. Görüşlerinize sunarım. Eleştirileriniz doğrultusunda gelişimim devam eder. Dediğiniz gibi a321' in beyaz modeli üzerinde çalışıyorum. Ters yazı olayında bir sıkıntım yok dediğim gibi. Boyama konusundada bir problem yok. Kuyruğa Logo yerleştirme konusu aynen dediğiniz gibi biraz çalışılması gerekiyor. %80 hallettim gibi.

Tek konu a321' i convert edip açtığım zaman gelen alpha dosyası. Onun için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Ben dosyayı convert edip açtıktan sonra alpha dosyasını dışarı alıyorum. ( 256 bmp olarak. ) Daha sonra boyama yaptığım dosyanın içine alıyorum. Doğrumudur yada olması gereken nedir. Bunun dışında bir sorun kalmadı hocam. Gerisi çalışma ve pratiğe bakıyor.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPerş. 14 Nis. 2011, 00:51

Özmen ÜNAL demiş ki:
Kaptanım Merhaba,
Tek konu a321' i convert edip açtığım zaman gelen alpha dosyası. Onun için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Ben dosyayı convert edip açtıktan sonra alpha dosyasını dışarı alıyorum. ( 256 bmp olarak. ) Daha sonra boyama yaptığım dosyanın içine alıyorum. Doğrumudur yada olması gereken nedir. Bunun dışında bir sorun kalmadı hocam. Gerisi çalışma ve pratiğe bakıyor.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

ALPHA kanalı!.. Bu önemli hocam.
Evet dediğiniz gibi; Uçağın DXT'li texturesini DXTBMp prog.ile Windows-BMP" ye çevirip dışarı aldıktan sonra, DXTBmp prog.ının sağ-üstü kısmında "Slfa kanal resmi" varsa Alpha resminin altındaki butonlardan "EXPORT" a tıklayıp, texurenin ismini ve yanına ALFASI yazılıp dışarı kaydedilir. yazdığınız gibi boyama yaptıktan sonra (Alfaya boyama yapılmayacak) "IMPORT" butonu ile Alfa kanalı, aynı texturenin içine alınması sağlanır.

ALPHA için ÇOK ÖNEMLİ NOKTA:
Orijinal texture içindeki alfa dosyaları olmasına rağmen bazen bunları kullanamayız. Çünkü ALFA kanallarındaki resimler, bağlı olduğu ANA texturenin bazı kısımlarının şeffaf olmasını sağlar.İşte bazı durumlarda bu şeffaflığın olmaması gerekir.
Örnek: Alfası olan texturelere mesela sol-sağ kanat (wing) lara gece tam karanlıkta uçağa FS'de iyice yakınlaşıp bakın. Kanatlar gece çok şeffaf görünür ve kanat üstünden baktığınızda alttaki tekerlekleri görebilirsiniz.Gündüz normaldir.İşte gece böyle bir şeffaflığın olması gerçek dışıdır. Bunu düzeltmek için o textureye bağlı (Wing ismi ile başlayan) ALFA kanalını iptal ederiz: yani Boyanan textureyi DXTBmp prog.mına aldıktan sonra, ALFa kanalını IMPORT etmeyiz. Orası boş bırakılarak, KAYIT edilir.
Bu denemeyi de yapın.bakın göreceksiniz.
Bazı firmalar bazen uçakların gövdesine de ALFA uygular. Çok saçma bir şey..gece uçağın gövdesine yakınlaşıp baktığınızda içindeki koltuklar vs.ler görünüyor.Buradaki ALFA kanalını da kaldırırız.

Kolay gelsin.

Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
Özgür Kiraz

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPtsi 19 Eyl. 2011, 00:10

Bu konuda benim de bir sorum olacak:

Şimdi, forumda iFLY 737-900 TC-JYA Amasya ve PMDG 737NGX (FSX için) 737-900 TC-JYA Amasya var. Lakin, FS9 kullanan Tolga hocam bile FSX için yapmış boyamayı ::)

NGX olanı indirdim, FS9 için olanla alakası yok dosyaların. Ancak ilginçtir, 737-800 ve 737-900 dosyaları neredeyse aynı. Ben de elimdeki TC-JFU (yeni kuyruklu) Elazığ uçağını, ufak değişikliklerle Amasya yapayım dedim ama nasıl yapacağım? Herşeyi hallederim de o yazıları tersten nasıl yazdırıyorsunuz? Lale deseninin olmaması da cabası kahkaha
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPtsi 19 Eyl. 2011, 01:57

Özgür hocam. ben size "istek sayfanızda" mesaj yazdım.
Ters yazıyı "Resim Edit" programları sayesinde yapabiliyoruz. Lale deseni "Logo ve Fontlar" sayfamızda mevcut. Ancak deseni pencerelerin altına işlemek için de "Resim Edit" programı ile yapabiliyoruız.
Bu açıklamaları, resimli anlatımlarla "Boyama ipuçları" bölümünde yapabilirim.
İstek sayfanızdaki mesajımı bir inceleyiniz. Saygılar.
ünsal_satar
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
ünsal_satar

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPerş. 26 Ocak 2012, 20:52

Bende artık kendi boyamalarımı kendim yapmak istiyorum, istek yaparak olmuyor sadece, benimde bir tuzum olsun. Ama öncelikle sorularım var

1.Ben Posky,İfly,Pmdg v.b uçaklarla uçmadığım için sadece Default uçakları boyamak istiyorum.Posky Texture'leri alıp normal Default Texturesi haline getirebilirmiyim ?
2.Default uçaklara boyama yapmam için hangi programı edinmem gerekiyor ?
3.Bir Default uçak boyaması için nelere ihtiyacım var ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim Hocalarım

Saygılar
orhanyavuz
ADMIN
Orgnztor Manager

ADMINOrgnztor Manager
orhanyavuz

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPerş. 26 Ocak 2012, 22:42

Ünsal kardeş aşağıdaki linke bir göz at takıldığın yerleri konuşalım.Elimden gelen yardımı yaparım.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
pilot
MANAGER

MANAGER
pilot

MesajKonu: Geri: Uçak boyamaya NASIL başlarım?..   Uçak boyamaya NASIL başlarım?.. EmptyPerş. 26 Ocak 2012, 23:00

ünsal_satar demiş ki:

1.Ben Posky,İfly,Pmdg v.b uçaklarla uçmadığım için sadece Default uçakları boyamak istiyorum.Posky Texture'leri alıp normal Default Texturesi haline getirebilirmiyim ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim Hocalarım

Saygılar
Diğer şıklara Orhan hocam cevap verdiği için kendisine teşekkür ederim. Yukarıya alıntı yaptığım sorunuza da ben cevap verebilirim.
- Şu anda boyamaya yeni başlayacağınız için imkansız. Ancak uzman Painter'lerin Texturelerin içindeki parçaları birleştirerek yapabileceği işlem. Kolay gelsin.

Uçak boyamaya NASIL başlarım?..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Uçak boyamaları nasıl yükleniyor?
» Fs2004 Uçak sallanma efektini nasıl veririz ?
» Uçak boyarken eski yazıları nasıl kaldırabilirim?
» FsX; Pegasus TC-CPF Trabzon'da Kaza Yapan Uçak TDS 737-82r (FULL UÇAK)
» Fs Passenger, nasıl bir şey?..