AnasayfaFaceVAPSGiriş yapKayıt Ol
PAYLAŞ / SHARE
TIME

VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )
PAYLAŞ / SHARE

Paylaş | 
 

 Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Emre
Pilot-3

Pilot-3
avatar


MesajKonu: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   9/4/2011, 21:26

Değerli Kaptanlarım;
Sizlere danışmak istediğim konu iniş esnasında-Final approach....touchdown....gate-hangi görüş açısından bakıyorsunuz? Aynı anda hem dışarıyı hem de göstergeleri takip edebilmekten bahsediyorum.. Mesela virtual kokpitte 0.40 zoom ile mi? (bence bu güzel ama zoom out olunca dışarısı pek ayrıntılı görünmüyor. Cama yakınlaşınca da göstergeler görünmüyor) Ya da 2d panelle mi?

Ben kendim bir yöntem uydurdum(Aşağıdaki SS) .. Siz de kendi yönteminizi SS'lerle paylaşıp öneriler sunarsanız çok memnun olurum..

A321B737-800

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   9/4/2011, 21:57

Yanlış aklımda kalmadıysa 2D panelde 0.30 zoom ile yaklaşıyorum pistlere. Yeterli oluyor çünkü 2D panelde yakınlaştırma/uzaklaştırma olayını bilmediğim dönemlerde (cahiliye devri diyelim) 3D panelde uzaklaştırma yapıyordum ve göstergeleri zar zor okuyabiliyordum. Bir tavsiyem de eğer ILS hattına (yatay, lokalizer) tam oturup oturmadığınızdan emin olmak istiyorsanız dış görünüş (F11) moduna geçin, sayısal tuş takımında (sağ taraftaki) 5 tuşuna basın, pist orta çizgisiyle uçağınızın kuyruktaki dümeni (artık o isim mi veriliyor bilemeyeceğim) tam hizadaysa en azından piste iniş yapacağınız kesindir. Gerçi ben o işi göstergeden takip ediyorum, örneğin sizin yukarıdaki ilk resminizde (349 yönündeki piste iniş yaptığınız) yatay lokalizeri tam tutturmuşsunuz. Zaten pencereden de belli, piste güzel bir görüş var. İkinci resimde (320 yönündeki piste iniş yaptığınız) ise yatay lokalizeri tam tutturamamışsınız. Bir miktar sağ taraftasınız, sola hafif bir açıyla düzeltmede sizi iyi bir iniş bekliyor. Daha 1160 feet yükseklikte olduğunuz (DME olmadığından mesafe kestiremiyorum) ve az bir fark bulunduğundan rahat iniş yapabilirsiniz. Fakat iniş hızınız biraz yüksek gibi geldi, ağırlık fazlaysa bilemeyeceğim ::)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 03:10

Özgür hocam, 2D panelde 0.30 zoom nasıl yaptınız yahu? kahkaha .. 2D panelde panele Zom yapanmazsınız. Ancak dış ortama zom yapabilir, dış ortamı dikey olarak oynatabilirsiniz.
3D panele Zom yapabilirsiniz. Saygılar.
Belki de ben tuş atamadığım için Fs2004'de 2d panele ZOOM yaptıramıyor da olabilirim... Açar mısınız konuyu biraz?..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 08:58

Belki FSX farkıdır, bilemeyeceğim ama:

2D panele girdikten sonra normalde pist, çok yakın gözükür. Aralık çubuğuna basılı tutarsınız sol başparmağınızı. Diğer elinizle de farenin tekerlerğini kendinize doğru çevirirseniz görüntü uzaklaşmaya başlar, pisti, çevreyi daha rahat görür, üstelik 2D panelin de rahatlığını yaşarsınız ::)

0.30 rakamı için "yanlış aklımda kalmadıysa" diye başlamıştım ama çok sık gördüğümden (sağ üst köşede) yazdım. Kısa bir denemeyle sonucu yazabilirim. Olmazsa ekran görüntüsü de verebilirim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Emre
Pilot-3

Pilot-3
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 09:01

Pilot hocam bu zoom ayarları bildiğim kadarıyla FSX ve FS9 da birbirinden farklı. Ama 2d panelde zoom ile oynayabileceğimizi bilmiyordum. Özgür hocam resimle gösterirseniz çok güzel olur..Saygılar
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 12:30

FsX veya Fs2004 olsun, 2D panel (Cockpit-view) görünümünde;
* Dış çevreye; piste, uzaktaki nesnelere, ağaçlara ZOOM yapılabiliyor. Ayrıca dış çevreyi, apron, pist ve ağaçların görünümünü dikey olarak; aşağıya-yukarıya oynatabiliyorsunuz.
* Öndeki 2D panele;butonlara, göstergelere ZOOM yapılamıyor. Çünkü "panel.CFG" dosyasının en altında şu yazar arkadaşlar;
[Default View]
X=0
Y=0
SIZE_X=8192
SIZE_Y=6143 (2D panelin resim yüksekliğidir.Bunu panel tasarımı yapan değiştirebilir.)
..Bu demektir; Size_X=8192'dir.Bu rakkam değişmediğinden,2D panele ZOOM yapmak ta imkânsızdır.
Uzun süredir panel tasarımı ile uğraştığımdan ve halen devam ettiğimdem bu değerlerle epey haşır neşir oldum.

* Ancak "Virtual cockpit-view" görünümünde Panele zoom yapılabiliyor.Panelle birlikte dış çevre de panelle birlikte zoom oluyor. Kademeli olarak sağa-sola görüntüyü çevirebiliyoruz.Yukarı-aşağı döndürebiliyoruz.
yani kısacası Fsx veya Fs2004'de 2D panel görünümünde Panel içine zoom olmuyor. Olamaz da zaten..

Neyse, zaten Özgür hocam da konu içeriği ile ilgili olarak İNİŞ için en iyi hangi view görünümünde FS'nin kulanılabileceğini ve Emre hocamda kendi stilini çok iyi açıklamışlar.Sizlere teşekkür ederim kaptanlarım. sağolun..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Emre
Pilot-3

Pilot-3
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 13:06

Açıklama için teşekkür ederim Pilot Hocam. Diğer kaptanlarımız da kendi stillerini paylaşarak bize farklı bakış açıları kazandırabilirler. Bekliyoruz bakalım.. Pilot Kaptan sizin stilinizi de merak ediyorum. Siz de kendi yönteminizi açıklayıp bizleri aydınlatırsanız çok güzel olur... İyi uçuşlar dilerim..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 13:22

Benim yöntem mi? kahkaha..Güldürme beni hocam. Şu an benim masaüstünü bir görseniz, pencere aralarından mini hale getirdiğim FS'yi zor seçersiniz!.. kahkaha kahkaha
Bir yandan panel tasarımları için 8 pencere açık, "Panel Studio" prog açık, 100 adet meydan tasarımlarına Fotoreal resim aktarımı için Google Eart ve oradan resim aktaran "Maps2Bgl " prog açık. "EZ-Scenery yüklemek için açık.Öbür taraftan Fs2004 sayfaları 5-6 klasör olarak açık, Gmax açık , Photoshop açık, VAPS açık,daha bakamadığım birçok uygulama da beni bekliyor. Bu arada harici HDD'ye de biriken dosyalar kopyalanıyor. Şu an PC çökmezse kesin BEN ÇÖKERİM!. kahkaha
Nerdeeee, kalkıp, FS'de zevkle uçuş yapmak bir yana, FS'yi TAm ekran bile açamayacak kadar karmakarışık önüm.. ama bir ara, normal (ZEVKLİ) yaptığım uşuşlardan bir bölüm sizlere sunabilirim. O da ancak, YAZ aylarındaki tatil zamanlarımda yapabilirim. Gündüz de şehre indiğimde size Upload edebilirim. Tabi unutmazsam bu işler arasında. Teşekkür ederim hocam ilginiz için..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Emre
Pilot-3

Pilot-3
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 13:35

Pilot Kaptan bu kadar yoğunlukla başa çıkıyorsunuz ya helal olsun. Allah kolaylık versin.. Hocam ama inanın sizler sayesinde ayakta kalıp gelişiyor sanal havacılık ülkemizde.. Sağolun varolun..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 13:43

Teşekkür ederiz Emre hocam.Sizlerin sayesinde hep...
Bu arada affınıza sığınıyorum.Son zamanlarda yazdığım yazıların içinde harf ve imla hataları olmuştur.Görüyorum, fakat inanın "Düzeltme" butonuna basarak düzenleme fırsatı bile bulamıyorum.Mühim olan, harf hatalarına rağmen konunun içeriği TAM anlatılabiliyorsa, bu minik harf hatalarımı da şu an için hoşgörünüz...Sevgilerimle.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Haluk
ADMIN

ADMIN
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 16:39

Emre hocam merhaba. FSX den başlıyayım önce (Şu anda yüklü değil!) VC 0.30 genelde kullandığım mod, lazım olursa boşluk+mouse veya mouse_tekeri ile istediğim yere bakıyorum ve zoom yapıyorum. Çoğunlukla VC 0.30' da ve joystick başındaki "Pan"(veya "Hat") ilede sağa sola bakıyorum. FS9 da ise Backspace ile öne gidip hemen solundaki _- tuşu ile iki geri yaptımmı benim standart kokpit oturuşum bu, Pan ile de sağa sola bakıyorum. Tabii bunlar FREE Track kullanmadığım zamanki ayarlarım. FreeTrack harika birşey!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 16:48

Haluk hocam. Amman dikkat!.. hele ki FsX'te Free Track kullanıyorsanız, felâket şekilde PC'yi kasar ve kilitlenir.5-6 ayarı da çok iyi yapmak gerekir.FS'nin grafik ayarları ile Free-Track ayarlarının birbirine uyumlu olması gerekir.
Fs2004 için yapım ve kullanım açıklamarımda, bu konuya az değindim gerçi ama, şu an ben kullanmıyorum.Şapkayı, pilleri falan bir kenara koydum..
Evet çok güzel , harika bir olay ancak,FS ,le birlikte kullanıldığı için güçlü sistemler istiyor..Saygılar.

Free Track yapımı, tanımı ve kullanılması için bakmak isteyenler: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Haluk
ADMIN

ADMIN
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   10/4/2011, 17:18

Merak etmeyin hocam! :) benim sistem yetiyor kitlenme falan olmadı şimdiye kadar ama fs9 da fsx e göre daha rahat çalışıyor FSX de temiz havada eh, iyi işte kabilinden idare ediyoruz :) ama hep freetrack a göremi uçacağız, hava bianda değişti ne olacak!?... Koy şapkayı kenara kumandayı al eline. :sırıtık|: Ama FS9 da böyle bi problemim olmadı şimdiye kadar. Harika bişey fakat elzem değil, alışmamak daha iyi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özmen ÜNAL
Air Marmara-VA
Gn.Manager

Air Marmara-VAGn.Manager
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   12/4/2011, 07:53

Haluk hocam ben senin dediklerini uyguladıktan sonra artık fatal matal error almıyorum.
Ayarlarda aircraft ultra high, terrain and water ayarları orta seviyede ( water effect low2 ), scenery object full ( atogen density yok ) , avation trafic full, land and see %20 , weather medium low vs... vs... bu ayarlarla senin yazdığın olayı yapınca hiç hata almadım şuana kadar.

Diğer konuya gelince acemi buluşu diyeceğim gülmek yok yanlız :))
Ben şu şekilde yapıyorum piste çıktıktan sonra ( illaki teknik tabirleri vardır ama acemiyiz işte ) spot yada locked spot moda geçip uçağı ortaladıktan sonra 0.50-0.30 arası bir konuma getiriyorum. Bundan sonra shift+1 tuşuna basınca oluşan görüntü hem kokpitin içi oluyor hemde uçak karşımda duruyor. Bütün göstergelere hakim bir şekilde uçuyor vede ara sıra normal iniş gerçekleştirebiliyorum. Ben normal diyorum ama fspassanger için öyle değil tabiki. Acemilik işte...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Emre
Pilot-3

Pilot-3
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   26/4/2012, 18:37

Konu üzerinden epey zaman geçti.. ben o sırada fs9 a geçtim kahkaha Ama hala bu konuya tam bir cevap bulabilmiş değilim. VC de 0.30 zoom en ideal gibi görünüyor, hem önünü görmek hem de göstergeleri görmek açısından. Ama bu halde varyo, altitude değerleri tam net okunmuyor ve inişi riske atıyor. 2D panelde 0.30 zoom (dışarıya) iyi ama bu seferde active camera devreye girmiyor. İlk gösterdiğim yöntem de çok gerçek dışı.. ("sen de amma yüzsüzmüşsün herşey mükemmel olacak değil ya" diye düşünebilirsiniz, ben olsam ben de öyle düşünürdüm ama varsa böyle mükemmel bir yöntem kullanmadan da uçmak olmaz diye düşündüm ::) ) Aslında en iyisi yeni üretilen uçaklardaki head up display ama o da 787 de falan var. 737 için yeni çözüm önerilerine hala açığım kaptanlarım. Tavsiyelerinizi ve yöntemlerinizi bekliyorum.. Saygılar..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   26/4/2012, 22:14

NGX'te var sanırım o kafa üstü görüntüsü. O da FSX için, VC'li kokpitte Airbus için 0.50 zoom yetiyor da Boeing'lerde 0.30 istiyor, o zaman da göstergeler hakikaten okunmaz hale geliyor. 22" ekranda bile okuyamıyorsam gerisini siz düşünün :lol:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Ö.Savaş
Flight Instructor

Flight Instructor
avatar


MesajKonu: Geri: Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?   28/12/2012, 21:10

Emre demiş ki:
Açıklama için teşekkür ederim Pilot Hocam. Diğer kaptanlarımız da kendi stillerini paylaşarak bize farklı bakış açıları kazandırabilirler. Bekliyoruz bakalım.. Pilot Kaptan sizin stilinizi de merak ediyorum. Siz de kendi yönteminizi açıklayıp bizleri aydınlatırsanız çok güzel olur... İyi uçuşlar dilerim..

Ben genellikle ngx kullanırken 2d panelde sağa sola bakmak istiyorsam numerik tuş tablosunda sol-sağ 4-6 ön sol-ön sağ 7-9 kullanıyorum gayet verimli bi yöntem. :helal!:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Pilot gözünden iniş nasıl olmalı?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
VAPS :: "Mic.Flight Simulator" EĞİTİM ve ÇÖZÜMLER
Education & Solutions
 :: Mic. Flight Simulator-Uçuş Eğitimi, Sorunlar ve Çözümler
Flight Education, Problems and Solutions
-
Buraya geçin: