AnasayfaFaceVAPSGiriş yapKayıt Ol
TIME


VAPS

VAPS following countries:
( Since 28.01.2014 )

Paylaş | 
 

 FsX'te ILS'li meydanlar sorunu

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 12:14


Dün, Budapeşte'den Sabiha Gökçen Havaalanına uçuş yaptım (hem 24 no'lu pistteki PAPI sorunu gitmiş mi diye bakmak hem de trafiği Atatürk Havaalanına göre daha az olduğu için). 6 numaralı pisti önerdi kule (24'e bakma işi yattı), ben de oraya inişe geçtim. ILS ile yaklaştım ve G/S yakaladıktan sonra A320 uçağım ekranında CATIII ILS Single ifadesini gösterdi. Halbuki haritada (ya da chart), 6 ve 24 no'lu pistlerin ILS sistemi CATII olarak gözüküyor.

Zor bir soru belki ama neden böyle göründü ekranda? Ben de CATIII olunca bütün indirme işlemini otopilota bıraktım, auto-land yaptı. Gerçekte de benim bildiğim Türkiye'deki havaalanlarında CATIII ILS sistemi yok. LTBA için ihale açıldı filan deniyordu ama çevredeki yerleşim yerleri nedeniyle zor olacağına dair söylentiler vardı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 15:17

Hatta genişleteyim örneği:

Az önce de Sabiha Gökçen - Adnan Menderes arası uçuşu yaptım (son indiğim meydandan hareket ediyorum artık). 34R pistine iniş izni aldım, onda da CATIII ILS Single ifadesi çıktı. Acaba bu Wilco Airbus serisinde, kategori ne olursa olsun CATIII olarak mı görünüyor? %100 emin olduğum LTBA 36L (gerçi MCDU'da 35L olarak görünüyor ama) pistine iniş yapacağım bir sonraki sefer. Orasının CATI olduğunu biliyorum. Bakalım ne olacak???
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
Gen.MANAGER
VAPS Founder

Gen.MANAGERVAPS Founder
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 15:22

Hocam, o kadar güzel açıklıyorsunuz ki..teşekkürler. Ancak, Kurty hocamızın veya FsX' te tam bilgisi olan kaptanlarımızın cevap vermesi daha doğru olacak kanaatindeyim. Lütfen kendilerinin online olmasını bekleyiniz. :helal!:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Selim ŞAHİN
Global
MODERATOR

GlobalMODERATOR
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 16:09

Hocam, pilot hocamında söylediği gibi fsx aktif kullanan hocalarımız en doğru bilgiyi vereceklerdir. Ancak benim anladığım ve tahmin ettiğim kadarıyla sizinde öngördüğünüz gibi Vilco serisi kategori ayrımı yapmadan her sinyali CATIII olarak algılıyor ve autolanda başlıyor. Doğru simüle edilememiş olması ihtimalini hesaba katsak dahi LTFJ için CATIII yapılmış olabileceğini sanmıyorum. Saygılar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 19:59

Az önce LTBA 36R pistine iniş denedim (maalesef inişe geçtiğim sırada FSX çöktü, 2.5 saatlik Viyana-İstanbul seferi de berbat oldu) Evil or Very Mad

G/S'u yakaladığım için 36R pisti için CATIII dedi yine. Demek ki kategori ayrımı yapmıyor söylemi doğru. O pistin CATII olduğunu iyi biliyorum, 36L deneyecektim ama sonradan geldi aklıma ::)

Bu arada: LTBA pistinde 18, 17; 36, 35; 6-24 ise 5-23 olarak MCDU'da gözüküyor (gerçekte de öyle). Peki AFX programıyla bunu düzeltme şansım var mı? Pist numaralarını değiştirebiliyorum ama True Heading değeri ne olacak? Sanırım daha rahat yanıtlanacak bir soru olacaktır Question
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mertkarslioglu
Pilot-4

Pilot-4
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   11/2/2011, 23:42

Hocam bu olay yurtdışı uçuşlarındada geçerlimi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
pilot
Gen.MANAGER
VAPS Founder

Gen.MANAGERVAPS Founder
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   12/2/2011, 00:45

Hocam. Geçenlerde Çelik Tuncer arkadaşımızın ısrarla üzerinde durduğu ve bana ve biz meydan tasarımcılarına tavsiye anlamında haklı olarak söylediği şu sözler aklıma geldi. Bizler bugüne kadar meydan tasarımlarımızı sürekli FS'ye sadık kalarak yapıyorduk. Koordinat ve meydan değerlerini değiştirmiyorduk. Halbuki Google Earth, gerçek dünyadan fotolar yayınladığı için Google'u baz almamız gerekirdi. Bundan sonrakiçalışmalarımmız Google cübazında olacağını da Tuncer hocamıza söyledik.
Bu nedenle Fs9 olsun, FsX'de olsun, Türkiye ve 3. dünya üklerinin meydan değerlerinde yanlışlıklar olabiliyor. Bizi dikkate almadıklarından, önem vermediklerinden tabi.. Gidin İngiltere meydanlarına,Fransa, Almanya meydanlarına fs2000 de dahi Microsoft, en doğru ve gerçek değerleri girmiş.Hâl böyle olunca Türkiye meydanlarındaki CAT'lar MAT'lar hak getire...

Alın, Devlet hava Meydanları İşletmesi meydan kartlarını önünüze..Hangimeydanda yanlışlık varsa, AFX ile hem pistlerin yönünü doğrultun hem de koordinatlarını.. hem CAT'ları düzeltin, hem ILS'leri.. Onlar bizim meydanlarımızı üstünkör yaptuılarsa, biz önem verelim.
Evet AFX ile FsX meydanlarında herşeyi yapabilirsiniz. Sitemizdeki AFX download yerini biliyorsunuzdur. saygılar hocam. (Havaalanı tasarım Eğitim sayfasında..)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Özgür Kiraz
MANAGER

MANAGER
avatar


MesajKonu: Geri: FsX'te ILS'li meydanlar sorunu   12/2/2011, 11:46

İki mesaja birden cevap vereceğim için:

Mert hocam, yurt dışı derken tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Fakat şunu diyorsanız yurtdışındaki havaalanlarının MCDU'daki değerleri tutuyor. Aslında Türkiye'de de tutuyor ama LTBA (Atatürk Havaalanı) pistlerinin isimleriyle FS versiyonlarındaki isimleri farklı. 18L-36R, 18R-36L ve 6-24 pistleri gerçekte 17L-35R, 17R-35L ve 5-23 şeklinde. Dünyanın manyetik alanındaki değişimden dolayı olduğunu duymuştum. 355 olan heading değeri sanırım 354 olmuş, haliyle de değerler değişmiş.

Pilot hocam, AFX var elimde, az biraz kullandım, fena program değil. Yine bildiğim bir olay LTFE (Milas-Bodrum) pistinde de var. 11/29 pistlerinde 11 pisti için heading 106 gösteriyor (burası tamam) ama 29 pisti için 284 gösteriyor (diğer değere bakınca 286 olması lazım ki 29 olsun). Fakat 29 no'lu piste inişlerde 284 girince tam oturmuyor piste, 286 girince de oturmuyor. 285 girdiğimde düz girmiştim, bu da ilginç ::)

Gerçekten Türkiye'deki havaalanlarını sallamadıkları ortada. Gerçi İstanbul biraz özenilmiş, boğaz köprüleri, Sabancı kuleleri (ne alakaysa), Topkapı Sarayı, Ayasofya - Sultan Ahmet Camiileri, Olimpiyat Stadı ve İnönü Stadı (helikopterle geçerken görmüştüm, Beşiktaş yazdığı için dikkatimi çekmişti artık kim yaptıysa) filan var. Ankara'da Anıtkabir de var ama evlere şenlik ::) Ama Paris'e, Amsterdam'a, Frankfurt'a indiğinizde, civardaki otellerden tutun KLM, Lufthansa gibi havayollarının binalarına kadar çizilmiş. Yani biraz torpil geçilmiş. Biz de düzelteceğiz artık elimizden geldiğince.

Teşekkür ederim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
FsX'te ILS'li meydanlar sorunu
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
VAPS :: FS TASARIM ve EKLENTİLER
M.Flight Simulator Designs & Add-ons
 :: Havaalanı ve Afcad Tasarımları, Çözümler, Öneriler
Airport Scenery Forums
-
Buraya geçin: